נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק יעמוד היום לדין בגין מעילה

אם נשיא צרפת לשעבר יימצא אשם, הוא עלול לספוג עונש של 10 שנות מאסר, קנס בסך 150 אלף אירו ואיסור להצביע במשך 5 שנים

דנה הרמן
פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
פאריס

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. אל אולם הדיונים המרכזי בבית המשפט בפאריס הובא כיסא נוח במיוחד ומרופד היטב, בקרבת האולם הוכן חדר "רגיעה" מאובטח, וכמאה אנשי תקשורת קיבלו את אישורי הכניסה המבוקשים ביותר לסיקור המשפט. כל אלה במסגרת הכנת הקרקס שעתיד להתחיל הבוקר, כאשר בפעם הראשונה בתולדות צרפת יועמד לדין נשיא לשעבר בגין שחיתות.

אם ז'אק שיראק בן ה-78 יימצא אשם, הוא עלול לספוג עונש של עשר שנות מאסר, קנס בסך 150 אלף אירו ואיסור להצביע בבחירות במשך חמש שנים.

האישום העיקרי מתייחס למעשה שביצע, לכאורה, בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, כששימש ראש עיריית פאריס. לטענת התביעה, שיראק יצר אז מספר עצום של משרות פיקטיביות, שאפשרו לו לפי כתב האישום, לתעל אל מפלגתו סכומי עתק, מה שסייע לו להיבחר כמועמד לנשיאות מטעמה.

השערורייה הזאת ידועה לכול זה שנים, ואיש לא חולק על העובדות. למעשה, כמה מעושי דברו ומעמיתיו לשעבר כבר נענשו על חלקם בפרשה, בהם שר החוץ הנוכחי, אלן ז'ופה, עליו נגזרו 12 חודשי מאסר - עונש שנדחה בינתיים. ז'ופה עזב את צרפת וחי בקנדה שנתיים, עד שהנשיא ניקולא סרקוזי החזיר אותו אל החיים הפוליטיים.

שיראק טוען בעקביות שלא ידע כלל על הסידורים הפיננסיים של מפלגתו. מכל מקום, במשך שתי תקופות כהונתו כנשיא, בשנים 1995-2007, הוא נהנה מחסינות גורפת מפני העמדה לדין.

כיום, האווירה בצרפת פחות סלחנית כלפי שחיתות, טובות הנאה ומימון פוליטי מפוקפק, ועל כן הנשיא לשעבר, הידוע בראוותנותו, יועמד לדין ככל אזרח. בצרפת מתייחסים אל משפט זה כהעמדה לדין של המעמד הפוליטי המושחת של פאריס. לצד שיראק יועמדו לדין עוד תשעה בעלי שררה לשעבר, בהם שני רמטכ"לים לשעבר.

שיראק נודע בשל התנגדותו למלחמת עיראק, אבל גם בשל הביטויים קולניים שנתן לכעסו, אם השתמשו בקרבתו בשפה האנגלית. הוא מתגורר כיום בדירה מפוארת בפאריס, הצופה אל הלובר, שקיבל בהשאלה ממשפחתו של נשיא לבנון שנרצח, רפיק חרירי.

בשל בריאותו הרופפת שיראק יורשה להעיד בישיבה על כיסא ולא על ספסל הנאשמים. כמו כן, יעמוד לרשותו חדר נוחיות פרטי, והוא יידרש להיות נוכח באולם המשפט רק בימים שבהם הוא צפוי להעיד. הוא לא יבוא ביום פתיחת משפטו, אלא רק ביום שלישי.

ברלוסקוני: אבוא להגן על עצמי בבית המשפט

רומא (אי-פי). ראש ממשלת איטליה סילוויו ברלוסקוני, שצפוי לעמוד למשפט באשמה ששילם לכאורה לפרוצה מרוקאית בת 17, יגן על עצמו בבית המשפט בתנאי שלא יצטרך להופיע בו יותר מפעם בשבוע, אמר פרקליטו שלשום.

ניקולו גדיני אמר לעיתונאים, ליד בית המשפט במילאנו, כי ההגנה ביקשה מבית המשפט לשריין לדיונים את ימי שני. ברלוסקוני מגן על עצמו גם במשפטים אחרים, הקשורים לאימפריית העסקים האדירה שלו. החוק האיטלקי מאפשר לכל נאשם להחליט אם ברצונו להופיע בבית הדין במהלך משפטו.

"ביקשנו מבית המשפט לשריין את ימי שני למשפטיו השונים של ברלוסקוני", אמר עורך הדין. "זה המרב שאפשר לצפות ממנו. לראש ממשלה, יום אחד בשבוע אינו דבר פעוט", הוסיף.

ברלוסקוני מואשם גם בהונאה ומעילה בקניית זכויות שידור בטלוויזיה באחת מחברות התקשורת שלו. לטענת התביעה, ברלוסקוני שילם, באמצעות בנו ונציגים אחרים, מחיר מופרז בעבור זכויות השידור ולא שילם מס על הרכישה.

המשפט הסנסציוני ביותר הצפוי לברלוסקוני אמור להתחיל ב-6 באפריל במילאנו. ראש הממשלה האיטלקי יצטרך להתגונן מהאשמה שניצל לרעה את משרד ראש הממשלה כדי לחפות על קיום יחסים בתמורה לתשלום עם רקדנית בת 17. ברלוסקוני מכחיש ששילם בעבור יחסי מין וטוען שהוא חף מפשע.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ