היהודי שתרם מחשבים לקובה הורשע בריגול

אלן גרוס, יהודי אמריקאי בן 61 שנעצר בהוואנה לפני כשנה, צפוי לעונש של 20 שנות מאסר

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

אחרי יומיים של דיונים מאחורי דלתיים סגורות בפני התקשורת הזרה, הסתיים אתמול בהוואנה משפטו של אלן גרוס, יהודי אמריקאי בן 61 שנאשם ב"ריגול וחתירה תחת המשטר בקובה".

בתום המשפט התפרסמו בקובה ידיעות על כך שגרוס הורשע, אולם טרם פורסמה הודעה רשמית, ונמסר כי היא "תינתן בתוך ימים". תחנת הטלוויזיה הרשמית מסרה כי "התביעה הצליחה להביא הוכחות על כך שהנאשם נטל חלק בתוכנית לערעור המצב הביטחוני באי ולעידוד התמרדות". בכתב התביעה נאמר כי "גרוס הקים באי רשתות חשאיות לדיווח ואיסוף מידע, וכי הוא פעל בקרב קבוצות סטודנטים, קבוצות דתיות וקבוצות של פמיניסטיות...". התובע הכללי דרש לשלוח את גרוס לעשרים שנות מאסר בפועל.

אלן גרוס, אשר מוחזק במעצר בהוואנה יותר משנה, הגיע לאי כשכיר של חברה שמרכזה בוושינגטון, אשר פועלת מטעם "הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי", במסגרת התוכנית לעידוד הדמוקרטיה. הוא בא לקובה חמש פעמים לביקורי עבודה בשנת 2009. בדצמבר של אותה שנה הוא נעצר על ידי אנשי השירות החשאי הקובני. על פי מה שמסרו הקובנים, מעקב אחריו העלה כי בפגישה עם כמה מאנשי הקהילה היהודית בהוואנה, הוא מסר להם מחשבים נישאים, מכשירי טלפון ניידים וכן טלפון לווייני. גרוס טען כי מסר את אמצעי התקשורת לחברי הקבוצה היהודית על מנת לאפשר להם לנהל דיאלוג עם אחיהם בקהילות שונות בעולם.

ביום שישי, עם פתיחת המשפט, באו למקום אשתו של גרוס, ג'ודי, ועורך דינו האמריקאי פיטר כהאן - אשר שימש משקיף בלבד בדיונים. פיטר כהאן מסר מטעם המשפחה כי "מפעמת בהם התקווה שאלן ישוב הביתה בקרוב".

הפרשה הביאה את יחסי ארה"ב וקובה לשפל חדש - ועוררה מחדש את המתיחות הפוליטית בין השתיים, אשר נדמה היה כי ממשל אובמה יצליח להרגיע אחרי שנות הנשיא בוש התוקפניות. לפי הערכות בארה"ב, הקובנים יהיו מעוניינים בעתיד להחליף את גרוס בסוכנים קובנים אשר נלכדו בארה"ב בשנים האחרונות.

מת שותפו של צ'ה גווארה למסע שתועד בסרט "דרום אמריקה באופנוע"

הוואנה, קובה (רויטרס). אלברטו גרנאדו, מי שהתלווה אל חברו הארגנטינאי ארנסטו צ'ה גווארה במסע שהונצח בסרט "דרום אמריקה באופנוע", מת בשבת בקובה והוא בן 88, כך דווח בקובה. לפי הדיווח, אפרו יפוזר בארגנטינה, בקובה ובוונצואלה.

המסע של השניים באמריקה הדרומית החל ב-1951 על אופנוע נורטון ישן. במהלכו התעוררה, ככל הנראה, אהדתו של גווארה לעניי הארץ ובעקבותיה הפך למהפכן שמאלני.

גווארה היה אחד המנהיגים של המהפכה בקובה, שהציבה את פידל קסטרו בראש המדינה ב-1959. הוא היה גם שר בממשלתה במשך שנים אחדות, עד שנסע להשתתף בהתקוממויות אחרות, שהצליחו פחות. גווארה נהרג בבוליביה ב-1967, בשעה שניסה לארגן שם כוח מורד.

הסרט "דרום אמריקה באופנוע" מתבסס על יומן המסע שכתב גווארה ועל ספרו של גרנאדו "עם צ'ה באמריקה הדרומית: לידתו של מהפכן". גרנאדו, שהיה ביוכימאי במקצועו, הוזמן על ידי גווארה לקובה ב-1961 ונשאר שם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ