סעודיה: אנשי הדת ומוסדות השלטון שותפים לחשש מפני הפגנות במדינה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"הפגנות נועדו לפצל את העם ולגרום למלחמת אחים", כך הבהירה פסיקתה של מועצת חכמי הדת העליונה, הגוף הדתי החשוב בסעודיה, שבו יושבים 18 מבכירי חכמי הדת בממלכה. הפסיקה הזאת פורסמה באופן לא מפתיע עם החלטת משרד הפנים הסעודי, שממונה על ביטחון הפנים, לפיה ייאסרו כל הפגנה בממלכה וכל התכנסות שמטרתה "לפגוע בסדר הציבור וברכוש האזרחים".

אללה ומשרד הפנים הסעודי, מסתבר, אינם אוהבים הפגנות. אם במצרים היו אלה "נציגי האל", האחים המוסלמים, שהשתתפו בהפגנות באופן פעיל, נראה כי מה שהאל אוהב במצרים הוא שונא בסעודיה.

גם וושינגטון איננה מתפעלת במיוחד מהאפשרות שהפגנות "זעם" יתחוללו בסעודיה. עד כה לא נשמעה בפומבי שום התבטאות אמריקאית שתתמוך בקידום זכויות אדם בסעודיה, כפי שעשתה וושינגטון לגבי מובארק. המשטר בסעודיה חשוב מכדי שוושינגטון תרצה להחליפו במשטר בלתי ידוע. להבדיל ממצרים או תוניסיה, לא רק מאגר הנפט האדיר שעליו יושבת סעודיה עלול לעבור לידי תומכי בן לאדן במקרה של הפיכה. יציבות המפרץ הפרסי כולו עלולה לעמוד למבחן, וכך גם השליטה האמריקאית באזור שאמור לבלום את איראן. נראה כי החרדה מפני זעזוע בסעודיה גרמה לוושינגטון להחליף את האסטרטגיה ובמקום לתבוע החלפת משטרים היא מסתפקת ביישום רפורמות.

סעודיה מתכוננת ליום הזעם שלה, שצפוי להתקיים ב-11 במארס, ושאותו יזמה קבוצה של אינטלקטואלים וצעירים בפייסבוק. יום הזעם נקרא בסעודיה "יום חונין", על שם המקום שבו התרחש הקרב ההיסטורי בשנת 630, שבו ניצחו המוסלמים שני שבטים מורדים, וכרמז לניצחון הצפוי על משפחת סעוד השליטה בסעודיה. ליוזמי יום המחאה יש כתריסר דרישות מהמשטר. עיקרן ניתוק בית המלוכה מהשליטה בפועל במדינה, הפיכת המלך לנושא תואר טקסי בלבד, ושיפור מצבם הכלכלי של העניים במדינה, זאת על ידי העלאת שכר המינימום ל-2,600 דולר בחודש (לעומת 220 דולר במצרים) והענקת זכויות לנשים.

תביעה זאת, אגב, מופיעה במקום האחרון ולא ברור ממנה בדיוק לאילו זכויות מתכוונים הגברים יוזמי ההפגנות: האם נשים יוכלו לעבוד בכל המקצועות שבהם עוסקים גברים? האם יותר להן לנהוג במכוניות?

ואולם, מוקדם עדיין לבחון את התביעות הללו שכן סעודיה, שהציעה לבחריין סיוע צבאי בדיכוי ההפגנות, איננה מתכוונת להתיר את קיומו של יום הזעם. הצבא וכוחות הביטחון נכנסו לכוננות, "חשודים קבועים" בעיקר מבני העדה השיעית נעצרו ואיומים טלפוניים הופנו בימים האחרונים למארגני יום הזעם. מנגד, כהרגלו לנוכח לחץ ציבורי, הקדים המלך עבדאללה והעביר סכומי עתק לאזרחים עניים, כ-36 מיליארד דולר, והורה להעניק הלוואות נוחות לצעירים שמבקשים להתחתן.

צעדים אלה אינם מרגיעים אמנם את הדור הצעיר, כ-60% מאוכלוסיית הממלכה, שמבקש לשנות את שיטת המשטר, אולם הם ישמשו היטב את בית המלוכה כדי להצדיק את הצעדים שינקוט כדי לבלום כל תנועת מרי נגדו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ