הפסיכיאטרים בארה"ב כבר לא מתעניינים באושר של המטופלים

גרדינר האריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדינר האריס

ניו יורק טיימס

פילדלפיה. פציינט סיפר לפסיכיאטר שלו שהתינוק שנולד לו לא מזמן גורם לו בעיות בריאותיות קשות, שאשתו המוטרפת צורחת עליו בלי סוף ושחזר לשתות. וכיוון שחייו ונישואיו מתפרקים, הוא צריך עזרה.

ואולם, הפסיכיאטר ד"ר דונלד לוין הפסיק את דבריו ואמר: "רגע, אני לא הפסיכולוג שלך. אני יכול להחליף לך את התרופות, אבל אני לא חושב שזה יתאים לך".

כמו רבים מ-48,000 הפסיכיאטרים בארה"ב, ד"ר לוין אינו מוכן יותר לשבת ולשוחח עם הפציינטים שלו כחלק מהטיפול. תופעה זו שהולכת ומתפשטת בארה"ב נוצרה בחלקה בשל השינויים בתשלומי הביטוח הרפואי לרופאים.

שיטת הטיפול בשיחות שלטה בפסיכיאטריה עשרות שנים. אך כיום ד"ר לוין ועמיתיו פשוט נותנים מרשמים, בדרך כלל אחרי שיחה קצרה עם הפציינטים שלהם. ואכן, הוא שלח את אותו גבר שהמשבר האישי שלו לא טופל לפסיכולוג או מטפל אחר, כזה שעולה פחות כסף.

הרפואה בארה"ב משתנה במהירות מרפואה פרטנית לרפואה הנשלטת בידי תאגידים וקבוצות של בתי חולים גדולים. אמנם נרשמת בכך יעילות, אך גם האינטימיות בין הרופאים לפציינטים אובדת. והענף שסובל מהאובדן הזה יותר מכל הוא הפסיכיאטריה.

ד"ר לוין, 68, כמו רבים מעמיתיו, מטפל ב-1,200 פציינטים שרובם יושבים אצלו לא יותר מרבע שעה, מקבלים מרשם וחוזרים אליו לפעמים אחרי כמה חודשים. הוא אומר שבעבר הכיר את חייהם טוב יותר מאשר את אשתו וכעת הוא אינו זוכר אפילו את שמותיהם. בעבר מטרתו היתה לסייע להם להיות מאושרים. כעת הוא שואף רק שימשיכו לתפקד. "נאלצתי ללמד את עצמי לא להתעניין יותר מדי בבעיות שלהם", הוא אומר.

ביקורים קצרים הפכו לשגרה בפסיכיאטריה, אומר ד"ר סטיבן שארפסטין, לשעבר נשיא אגודת הפסיכיאטרים האמריקאית ומנכ"ל Sheppart Pratt Health System, המערכת הגדולה ביותר במדינת מרילנד לבריאות התנהגותית. "זה דומה מאוד לטיפול ראשוני. הפסיכיאטרים בודקים את האנשים, מוציאים את פנקס המרשמים ושולחים לבדיקות".

במרפאה של ד"ר לוין אין ספה, כי אין לו זמן ומקום לפציינטים שרוצים לשכב ולדבר. הוא מספר על פציינט בגיל העמידה שחלה בדלקת פרקים ונאלץ לצאת לחופשת מחלה ארוכה ושקע בדיכאון עמוק. תרופות פסיכיאטריות לא עזרו לו והוא הסתגר בביתו. ד"ר לוין שכנע אותו ללכת לפסיכולוג ואחרי טיפול של חודשים האיש חזר לעבודה ונראה שמח בחלקו.

ד"ר לוין אומר שהוא שמח כי האיש החלים אך גם חש תסכול. "חסר לי המסתורין של הפסיכותרפיה. כעת אני מרגיש כמו מכונאי טוב ולא יותר".

כמו ד"ר לוין, רבים מהפסיכיאטרים אינם מרוצים מהטיפול התרופתי בלבד. בתי חולים פסיכיאטריים רבים, שבעבר טיפלו בחולים במשך חודשים, משחררים אותם כעת אחרי ימי אשפוז מעטים עם מרשם בידם.

ממחקרים שנערכו באחרונה עולה כי טיפול בשיחות עשוי להועיל באותה מידה כמו טיפול תרופתי או אפילו טוב יותר. אך אחוז הפסיכיאטרים שמטפלים בשיטה הזו ירד למינימום. ואין זה פלא. פסיכיאטר יכול להרוויח 50 דולר לטיפול של רבע שעה שבו הוא רק רושם תרופות, לעומת 90 דולר לשיחה של 45 דקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ