ארה"ב עדיין שוקלת פעולה צבאית; רוסיה מתנגדת להתערבות בלוב

תוניסיה הודיעה על פירוק המשטרה הפוליטית של הנשיא המודח. בירדן הפגינו מאות עיתונאים נגד הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה אישר אתמול תוספת של 15 מיליון דולר סיוע הומניטרי ללוב, בשעה שכוחות הממשלה הלובית מגבירים את התקפותיהם על כוחות האופוזיציה. אובמה הוסיף כי ארה"ב ובעלות בריתה בנאט"ו עדיין שוקלות אופציה צבאית כדי לעצור את מה שכינה "אלימות בלתי מתקבלת על הדעת" מצד תומכיו של שליט לוב מועמר קדאפי. "ברצוני לשלוח מסר ברור מאוד למי שמקיפים את קדאפי. הם אלו שבוחרים את הדרך שהם הולכים בה. והם יימצאו אחראים להמשך האלימות", אמר אובמה. ארה"ב שלחה בחודש האחרון סיוע ראשוני ללוב בסך 10 מיליון דולר.

שרי החוץ של נסיכויות המפרץ הוציאו הודעה בה הם קוראים לקהילה הבינלאומית לאכוף אזור אסור לטיסה מעל לוב. כמו כן, דרשו השרים כינוס מיוחד של הליגה הערבית בנושא. אולם לפי התגובות בעולם, לא נראה שהחלטה על אזור אסור לטיסה צפויה בקרוב. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, שהתייחס לאפשרות זו אתמול, הסביר כי היא תידון רק במסגרת נאט"ו ובכל מקרה, לא תביא לשליטה מוחלטת בנעשה בשמי לוב.

רוסיה מצדה, הבהירה אתמול כי היא מתנגדת לכל התערבות צבאית זרה בלוב. שר החוץ שלה, סרגיי לוורוב, אמר כי "הלובים יצטרכו לפתור את הבעיות שלהם בכוחות עצמם". לפי סוכנות הידיעות ריא נובוסטי, לוורוב הסביר כי "איננו רואים בהתערבות זרה, ועל אחת כמה וכמה התערבות צבאית, אמצעי לפתרון המשבר בלוב".

ובלוב עצמה, נמשכו הקרבות הקשים. מטוסים של חיל האוויר הלובי תקפו עמדות של אנשי אופוזיציה בראס לנוף, הנחשבת לעיר מפתח בשוק הנפט הלובי, לאחר שיממה לפני כן הצליחו כוחותיו של קדאפי להשיג שליטה בבן-ג'וואד. לעת עתה האופוזיציה אינה מצליחה להתקדם לעבר טריפולי או סרת, העיר שבה נולד קדאפי. מתנגדי שליט לוב הבהירו כי הם אינם מבקשים מעורבות צבאית בלוב, אולם הסבירו שנדרשת התערבות למניעת טיסות של חיל האוויר הלובי בשמי המדינה כדי לעצור את ההתקפות האוויריות על האופוזיציה.

שוב ממשלה חדשה בתוניסיה

בעומאן הודיע הסולטן קאבוס בן סעיד על פיטורי ממשלתו, בניסיון להרגיע את הביקורת מבית נגד שלטונו - אחרי שבוע של הפגנות ראשונות בדרישה לרפורמות. ואילו ראש ממשלת המעבר בתוניסיה, באג'י קאיד אסבסי, הודיע על שינויים נוספים בממשלתו, בניסיון לרצות את הקולות שמחו על הרכב הממשלות הקודמות. אולם ספק אם שינויים אלו יעזרו, מאחר שרוב שרי הממשלה הקודמת שמרו על משרותיהם.

משרד הפנים של תוניסיה גם הודיע על פירוקה של המשטרה הפוליטית השנואה ושל "האגף לביטחון המדינה", שנהג לרגל אחר אזרחים בתקופת הנשיא המודח בן עלי. המשרד הודיע בדף הפייסבוק שלו כי הוא מפרק את היחידה בהתאם לערכי המהפכה.

בירדן הפגינו אתמול כ-200 עיתונאים שדרשו כי המשטר יאפשר להם לדווח בחופשיות על המתרחש במדינה. העיתונאים צעדו סמוך למבנה העיתון א-ראי הממשלתי ודרשו את פיטוריו של העורך הראשי, עבד אל-וואהב זע'ילאת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ