סין נגד התקשורת הזרה: עיתונאים נחקרים במרתף

לאחר שנים של סובלנות יחסית, גל המהפכות במזרח התיכון גרם לשלטונות בבייג'ין לחזור לדרכיהם המוכרות יותר

שרון לפראנייר, אדוארד, ונג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון לפראנייר, אדוארד, ונג

ניו יורק טיימס

בייג'ין. כתבים ממדינות המערב שנשלחו לסין, התקבלו בשנים האחרונות בסובלנות יחסית, אולם גל המהפכות במזרח התיכון גרם לשלטונות בבייג'ין לחזור לדרכיהם המוכרות יותר. לפתע, הכתבים הזרים נמצאים במעקב ונלקחים למעצר כפי שנעצרים מתנגדים פוליטיים. ביום ראשון נלקחו כתריסר עיתונאים אירופים ויפאנים למרתף בשנחאי, בו הוחזקו כשעתיים לאחר שניסו לעקוב אחר תגובות למסרים שהועברו באינטרנט, ואשר קראו לסינים לצאת ל"צעידה נינוחה" במרכז העיר, במחאה נגד הממשלה.

בבייג'ין הוצבו שוטרים בלבוש אזרחי ליד ביתו של כתב אמריקאי, שהוכה קשות בידי אנשי שירות הביטחון שבוע קודם לכן, כשניסה לדווח על הפגנת "צעידה" נוספת. שבעה שוטרים בשתי מכוניות עקבו אחר הכתב שיצא למשחק כדורסל, ותיעדו במצלמת וידיאו כל העת, כך לפי דיווחים של כתבים אחרים. יותר מעשרה כתבים וצלמים נוספים זכו לביקורי בית של אנשי ביטחון, שהזהירו אותם "לא לגרום צרות", ו"לא לנסות לפגוע במפלגה".

לאחר המשחקים האולימפיים ב-2008 הסתמנה בסין הקלה מסוימת ביחס לתקשורת הזרה, אולם אירועי הימים האחרונים שינו את המצב. דוברת מטעם משרד החוץ הזהירה את הכתבים הזרים בשבוע שעבר, והבהירה שהם אינם יכולים להסתמך על "הצו מ-2008 כאילו מדובר בהגנה מלאה".

שר החוץ יאנג ז'יאצ'י הכחיש נחרצות את המידע שלפיו כתבים הותקפו בידי אנשי כוחות הביטחון. "אין סיכוי שאנשי ביטחון סינים יכו כתבים זרים", אמר השר במסיבת עיתונאים. הוא הוסיף כי "סין היא מדינת חוק ואנו מצייתים לחוק. מאז ומעולם צייתנו לחוקים ולתקנות הנוגעים להתייחסות לכתבים זרים". העיתונאים התבקשו לציית לתקנות ונאסר עליהם לדווח על הפגנות המחאה. כתבים דיווחו בטוויטר שאחד מעמיתיהם נדרש לחתום על מסמך שלפיו הוא לא ידווח לעולם על מהפכת היסמין בסין. לדבריהם, הכתב המדובר סירב לחתום. ארבעה כתבים לפחות אמרו שחשבונות הדואר שלהם בגוגל נפרצו.

שלשום, תוכננה הפגנה שקטה נגד המשטר בבייג'ין. ברחובות המובילים לנקודות האיסוף, התפרשו שוטרים שנראה היה שהם עסוקים במיפוי על פי גזע, כדי לסמן את הכתבים הזרים. שעה שאנשים בעלי חזות אסיאתית לא הוטרדו, זרים לבנים נגררו בידי אנשי ביטחון, ונדרשו להציג מסמכי זיהוי לבדיקה. שוטרים במדים עמדו בכניסה הצפונית למדרחוב ובחנו כל מי שעבר לידם. בשעות אחר הצהריים חלף ברחוב, הלוך וחזור, רכב ניקוי שהתיז מים במטרה לפזר את האזרחים המשוטטים. לא נרשמה התקהלות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ