העיר באידה כמקרה מבחן: ללא קדאפי, בונים מדינה מהיסוד

בעיר הלובית באידה, אחת מזירות ההתקוממות הראשונות נגד השליט, מנסים התושבים להקים מוסדות שאינם מנוהלים לפי "הספר הירוק"

ניו יורק טיימס
אנתוני שאדיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אנתוני שאדיד

ניו יורק טיימס

בשלטים המוצבים בבאידה, מתנוססות עדיין כתובות בשבח "המדינה הלובית הערבית הסוציאליסטית הגדולה של המוני העם". לוב מעולם לא היתה מדינה של ממש, ולהמוני העם בה לא היתה השפעה רבה. עתה, שבועיים אחרי ששוחררה, הוטל על תושבי העיר ההררית באידה לקחת את העניינים לידיהם, משימה שמידת הצלחתם בה עשויה גם לקבוע את גורלה של ההתקוממות הלובית כולה.

באידה, עיר במזרח המדינה המרוחקת מהחזית, היתה בין ראשוני המצטרפים למהפכה נגד מועמר קדאפי. כעת היא ניצבת מול אתגר נוסף: הנחת אבן פינה למדינה, שמנהיגה הקדיש 42 שנות שלטון כדי להרוס כל מה שעלול לאיים על משטרו, בארץ מוכת שסעים.

מאות צעירים התנדבו לסייע, אבל ביום ראשון היו רובם מכונסים באוהל וצפו בחדשות באל-ג'זירה. אחוזי להט מהפכני וגאים בהזדמנות שניתנה להם לנהל את חייהם, כבר הקימו התושבים שלל ועדות מקומיות שיפעלו לאכיפת הסדר, חלוקת צדקה וחידוש הלימודים. ואולם, חבריהן מודים שיש להם יותר רצון טוב מאשר ניסיון. העובדה שהדברים הצליחו כפי שהצליחו, מעידה על חוסנה של החברה בבאידה, שאותה קדאפי כבש, אבל לא הצליח לפלג.

"המשימה שלפנינו אינה קלה", אומר מחמוד בוסלום, סטודנט העומד בראש אחת הוועדות. "אין לנו מפלגות, אין לנו חוקה, אין לנו חברה אזרחית מתפקדת. עלינו להקים מדינה חדשה לחלוטין ועלינו להתחיל בכך בעיצומה של מלחמה ומהפכה". בבאידה חיים כ-250 אלף בני אדם והיא משתרעת על רמה ירוקה בצפון מזרח לוב. היא נפלה לידי המורדים כבר ב-16 בפברואר בעקבות מותם של שני צעירים בהתנגשויות עם המשטרה.

כתובות הגרפיטי ששורבטו אז על קירות בנייני הממשלה, עדיין מתנוססות עליהם. מרבית הסיסמאות שאולות מההתקוממות בתוניסיה ומצרים, אף שאין בהן קריאה להפיל את הממשלה, ולחלקן נימה אישית יותר, המכוונת נגד הקולונל קדאפי, המכונה בהן עריץ. הכתובות גם מרמזות לחרדה השוררת בעיר שבה לזקני השבטים יש עדיין השפעה רבה. "לא להרס ואלימות, לא לשחיתות ולשבטיות", נאמר באחת מהן. "אין הבדל בין מזרח למערב, כולנו לובים", נכתב באחרות.

באידה נוהלה במשך עשרות שנים על פי גחמותיו של הספר הירוק של קדאפי. "שום דבר לא נעשה בלי הסכמתם", אומר תאופיק בוגרארה, אחד מכהני הדת במקום. "אי אפשר היה להזיז פה כוס בלי לקבל את אישורם".

אבל עתה, לאחר שהצליחה להיפטר מהמשטר הקודם, העיר והמתנדבים בעלי רצון טוב, מודעים לכך שמשימת ניהול ענייני העיר גדולה עליהם; "אנחנו בתקופת מעבר", אומר אחמד, שישב באוהל עם המתנדבים. "צפוי לשרור פה תוהו ובוהו, אבל גם לפני כן היה תהו ובהו". מתנדב אחר מתפרץ לדבריו וקורא: "אנחנו עדיין מחכים לשחרור טריפולי!".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ