ארה"ב רוצה לאסור טיסה בשמי לוב, רוסיה וסין מתנגדות

המטרה של איסור טיסה בשמי לוב היא למנוע ממטוסי הקרב הלוביים להפציץ מעוזים של המורדים, אולם מספר מדינות שוללות התערבות צבאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יוזמה אמריקאית לאסור טיסה בשמי לוב נתקלת בקשיים באו"ם. היוזמה, הנתמכת על ידי בריטניה, לקידום הצעת החלטה מועצת הביטחון שתכלול הכרזה על איסור טיסה בשמי לוב נתקלת בהתנגדות מוצהרת מצד רוסיה והסתייגות מצד סין - שתי המעצמות שלהן זכות ווטו על החלטות המועצה.

לפי דיווחים במרכז האו"ם, ארה"ב ועמיתותיה המערביות במועצת הביטחון שוקדות על ניסוח טיוטה להצעת החלטה חדשה המתייחסת לדיכוי המורדים בלוב ושבמרכזה סעיף ביצועי הנוגע לאיסור טיסה בשמי לוב. ההחלטה הראשונה שאושרה במועצה לפני שבועיים הסתפקה בדרישה משליט לוב מועמר קדאפי לחדול מדיכוי ההתקוממות והרג האזרחים.

הקץ למפציצים מעל שמי לוב? תצלום רויטרס.

המהלך האמריקאי באו"ם עולה בקנה אחד עם הצהרתו האחרונה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שאמר כי "ארה"ב ושותפותיה בנאט"ו עדיין שוקלות פעולה צבאית נגד הכוחות בלוב הנאמנים לקדאפי". המטרה של הכרזת איסור טיסה בשמי לוב היא למנוע ממטוסי הקרב הלוביים להפציץ מעוזים של המורדים וערים שנכבשו על ידם. מהלך דומה שכפה איסור טיסה בשמי דרום עיראק אושר בזמנו על ידי מועצת הביטחון נגד שליט עיראק דאז סדאם חוסיין.

"מוסקווה שוללת התערבות צבאית"

ואולם, בעת שארה"ב מנסה לגבש תמיכה במועצת הביטחון ואף מקיימת מגעים עם ראשי נאט"ו בבריסל כדי להשיג את אישורם לשימוש במטוסי נאט"ו לאכיפת איסור הטיסה - רוסיה נחפזה והבהירה את התנגדותה לכל צעד נגד לוב הכולל מרכיב של התערבות צבאית.

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לוורוב, הצהיר היום כי מוסקווה שוללת התערבות בינלאומית או צבאית כפיתרון למשבר בלוב. לפי דיווח בסוכנות ידיעות רוסית, לוורוב אמר כי "הלובים צריכים לפתור בעצמם את הבעיות שלהם".

על פי ההערכות, גם סין צפויה ללכת בעקבותיה של רוסיה ולהתנגד למהלך. ברזיל, החברה הבלתי קבועה במועצה, נוקטת באחרונה קו עצמאי בסוגיות הנידונות במועצה ואינה נרתעת מהצבעה בניגוד למדיניות ארה"ב. טורקיה ולבנון צפויות גם הן להצביע נגד צעדים צבאיים מול לוב.

משקיפים בניו יורק מזהירים כי סחבת במהלכים נגד לוב היא קטלנית והרת אסון כי כוחות נאמנים לקדאפי ממשיכים להרוג מתקוממים ולהפציץ אוכלוסיה אזרחית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ