הלם בצרפת: מרין לה פן גוברת בסקרים על ניקולא סרקוזי ומועמדי השמאל המובילים

במצב זה, עשויה מועמדת הימין הקיצוני להדיח את הנשיא כבר בסיבוב הראשון בבחירות ב-2012

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פאריס. מאז סוף השבוע לא היתה מהדורת חדשות אחת ברדיו או בטלוויזיה בצרפת, שבה לא הופיעה הידיעה המרעישה: מרין לה פן מובילה במרוץ לבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-2012. זאת בעקבות סקר דעת קהל שערך העיתון "לה פריזיין", לפיו לה פן מובילה בסיבוב הראשון הן על הנשיא ניקולא סרקוזי והן על שלושת מועמדי השמאל הבולטים, דומיניק סטרוס קאהן, פרנסואה הולנד ומרטין אוברי.

לאחר פרסום הסקר, יצא לה פריזיין בכותרת "היא תנצח". "ליברסיון" קבע ש"לה פן נוסקת" ואילו "לה מונד" תהה אם "עורכי הסקר עובדים בשיטות נכונות". בערוץ החדשות "פראנס 24" ציינו את ההלם במדינה בעקבות תוצאות הסקר.

ואכן, הסקר זעזע קשות את המערכת הפוליטית בצרפת, שעה שקבע כי מועמדת הימין הקיצוני, מנהיגת החזית הלאומית, מרין לה פן, כבשה את המקום הראשון עם כ-24% מהקולות בסיבוב הראשון לנשיאות. זאת לעומת ניקולא סרקוזי ומרטין אוברי, יו"ר המפלגה הסוציאליסטית, שקיבלו כל אחד 21%. בסקר נוסף נשאלו המצביעים על העדפותיהם, אם במקום אוברי יתמודדו מטעם הסוציאליסטים בבחירות לנשיאות פרנסואה הולנד או דומיניק סטרוס-קאהן. גם בסקר זה נשארה לה פן במקום הראשון. לה פן זוכה ל-24%, שעה שסטרוס קאהן מקבל 23% וסרקוזי מידרדר למקום השלישי עם 20% בלבד. כאשר פרנסואה הולנד מועמד מטעם השמאל לה פן זוכה ל-24%, סרקוזי ל-21% והולנד שלישי עם 20%. במצב עניינים זה, אם סטרוס-קאהן יהיה מועמד ב-2012, והתוצאות יהיו דומות לתוצאות הסקר הנוכחי, יודח סרקוזי מההתמודדות כבר בסיבוב הבחירות הראשון.

מרין לה פן ירשה בינואר את מקומו של אביה ז'אן-מארי לה פן, כשנבחרה לעמוד בראש החזית הלאומית. על פי תוצאות הסקר, ייתכן שתשחזר את הצלחת אביה בבחירות לנשיאות ב-2002, אז הביס בסיבוב הראשון את ראש הממשלה ליונל ז'וספן, אולם הפסיד לז'אק שיראק בסיבוב השני.

הסערה וההלם בעקבות חשיפת תוצאות הסקר הובילו לשבירת טאבו נוסף. מרין לה פן תהיה ביום ראשון, ה-13 במארס, אורחת אולפני "רדיו ז'י", הרדיו היהודי-קהילתי שמשדר מפאריס. אביה לא קיבל הזמנה כזאת כל שנותיו כמנהיג. מבחינת לה פן, זו הזדמנות להכשיר את עצמה ותנועתה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ