סוכנויות הידיעות

"העיר א-זאווייה הרוסה עד עפר", כך אמר היום (רביעי) מקור לרשת הטלוויזיה בי-בי-סי. עדי ראייה מדווחים כי טנקים מכוחותיו של מנהיג לוב מועמר קדאפי מכתרים את העיר וכי במקום הרוגים ופצועים רבים.

בשעות הבוקר המוקדמות נשא קדאפי נאום נוסף, בו האשים את ממשלות אירופה וארגון אל-קאעדה בהסתת צעירי עמו למרוד נגד שלטונו. בנאום שנשא קדאפי בטריפולי הוא נראה בטוח בעצמו ובשלטונו, ולא נראה כי הוא מתכנן לעזוב בקרוב. זאת בזמן שארה"ב וחברות נאט"ו הודיעו כי הן עדיין שוקלות לאשר אזור ללא טיסה מעל לוב, פעולה שתקשה על קאדפי לפעול מהאוויר נגד מתנגדיו.

כתב בי-בי-סי בטריפולי תיאר את נאומו של קדאפי כנאום אופייני ויהיר של השליט השנוי במחלוקת. קדאפי הוסיף גם כי במידה ויוחלט על הטלת איסור טיסות מעל לוב, הוא יחמש את בני עמו כחלק ממעשי ההתנגדות לאקט הבינלאומי.

קדאפי מדבר אל תומכיו. תצלום: רויטרס

זמן קצר לאחר נאומו, דיווחו עדי ראייה כי העיר זאוויה, שנכבשה לפני כשבועיים על ידי כוחות מורדים, חצויה לשניים וכי טנקים רבים מכוחותיו של קדאפי מכתרים אותה. עד ראייה אמר לרשת בי-בי-סי כי אינו יודע כמה מתים יש בעיר, אולם "העיר הרוסה עד עפר". מבית החולים בעיר נמסר כי חדר המיון הוצף בפצועים.

בתוך כך, בראיון לרשת החדשות סקיי אמרה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון כי היא סבורה "שכל פעולה צבאית שתנקט אמורה להיות מובלת על ידי העם הלובי עצמו, ולא על ידי ארה"ב". התייחסות שרת החוץ האמריקאית למצב בלוב נאמרה מספר שעות לאחר שיחה בנושא שערך נשיא ארה"ב ברק אובמה עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

קלינטון הוסיפה כי ארה"ב מעוניינת שהנשיא הלובי יעזוב את ארצו בדרכי שלום, ושממשלה חדשה תקום. "אם זה לא יצליח", אמרה השרה, "אנחנו נפעל עם הקהילה הבינלאומית".

זאוויה, עיר שאוכלוסייתה נאמדת בכ-200 אלף בני אדם, נמצאת 50 ק"מ מהבירה טריפולי. בעבר כבר הודיע המשטר של קדאפי כי הצליח להשתלט עליה, אולם התברר כי הדברים לא היו נכונים וכוחות המורדים הצליחו יותר מפעם אחת להניס את חיילי צבא לוב מהעיר. אם אכן יצליח קדאפי לכבוש אותה מדובר בהישג צבאי חשוב ביותר מבחינתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ