התחזו לתורמים מוסלמים וגרמו להתפטרות מנהלת הרדיו הציבורי בארה"ב

מגייס תרומות בעבור התחנה נפגש עם גברים שהתחזו לתורמים, וצולם כשהוא מתעלם מהתבטאות אנטישמית ומגנה בחריפות את "מסיבת התה"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

סרטונים שצילם במצלמה נסתרת הפעיל האמריקאי השמרן ג'יימס אוקיף גרמו השבוע להתפטרותם של שני בכירים ב-NPR, הרדיו הציבורי הארצי - בין תחנות הרדיו הפופולריות באמריקה - ובהם המנכ"לית ויויאן שילר. בין היתר, הראה אוקיף כיצד מגייסי תרומות בעבור NPR מתעלמים מהתבטאויות אנטי-ישראליות של מי שהציגו עצמם כמוסלמים המעוניינים לתרום לתחנה.

ביום שלישי אוקיף חשף המתעד פגישה בבית קפה בג'ורג'טאון, בין ראש קרן התרומות של הרדיו, רון שילר, ומגייסת התרומות בטסי לילי, לבין שני גברים שהתחזו לנציגי הארגון הפיקטיבי "מרכז החינוך המוסלמי". השניים הציעו לשילר תרומה בסך חמישה מיליון דולר, ואולי הסכום הזה הוא שגרם לו להתעלם מדבריו של אחד מהמתחזים, שאמר שהארגון שהוא מייצג הוקם בידי האחים המוסלמים.

כשהגבר שהציג עצמו כאיברהים קסאם העיר שחבריו מתרגמים את ראשי התיבות של הרדיו כ"רדיו הפלסטיני הארצי", נציגי התחנה הגיבו בצחקוק, ובטסי לילי הוסיפה: "זה טוב, אני אוהבת את זה". המתחזה המשיך וטען כי "היהודים הם סוג של שולטים בתקשורת, או לפחות הציונים והאנשים שיש להם אינטרס להטות את הסיקור התקשורת לטובת ישראל". שילר רק הנהן בראשו.

אך היו אלה דבריו של שילר על תנועת מסיבת התה שעוררו סערה. הוא הגדיר אותה כ"תנועה אוונגליסטית תמוהה, המעורבת בצורה פנאטית בחיים האישיים של אנשים". כאשר "אמיר מאליק", התורם השני, פיתח את הנושא וקרא לאנשי מסיבת התה "קיצונים, גזענים, איסלמופובים", שילר הוסיף: "לא רק איסלמופובים, אלא שונאי זרים, כי הם מאמינים באמריקה הלבנה הזאת החמושה באקדחים. זה מפחיד. אלה אנשים גזענים, גזענים רציניים". הליברלים, לדבריו, "משכילים ומאוזנים היום יותר מהשמרנים".

בשביל להוסיף אמינות לארגון שבדה, אוקיף הקים לו אתר שבו נאמר כי אחד היעדים של הארגון הוא "להילחם נגד חוסר הסובלנות כלפי קבלת השריעה ברחבי העולם".

שילר התפטר ביום שבו התפרסם הסרטון, לאחר שהתנצל על דבריו. דוברת הרדיו דנה דיוויד רים מסרה כי "האמירות בסרטון מנוגדות לכל מה שאנו מייצגים, ואנו מתנערים לגמרי מהתפיסות המובעות בו. גם הטענה שהתחנה תסתדר טוב יותר בלי תרומות פדרליות אינה משקפת את המציאות". היום גם מנכ"לית התחנה ויויאן שילר (היא אינה קרובת משפחה של רון שילר) הודיעה על התפטרותה בשל הפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ