הדלאי לאמה, מנהיג העם הטיבטי, פורש מהפוליטיקה

המנהיג הגולה של טיבט הודיע כי יעביר את סמכויותיו למנהיג חדש שייבחר באופן חופשי על ידי העם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הדלאי לאמה, מנהיגו הרוחני של העם הטיבטי הודיע היום (חמישי) כי הוא מתכוון לפרוש מתפקידו הפוליטי בממשלה הטיבטית הגולה. "מאז שנות ה-60 חזרתי והבעתי את דעתי כי הטיבטים זקוקים למנהיג, שייבחר באופן חופשי על ידי העם ואליו אוכל להעביר את סמכותי", אמר.

הדלאי לאמה הכריז על פרישתו הקרובה ביום השנה ה-52 להתקוממות הטיבטית נגד סין ב-1959. המנהיג הגולה מתעקש מזה זמן רב כי הממשלה הגולה, היושבת באזור דרהמסלה בהודו, צריכה להחזיק בכוח רב יותר וגם לא הסתיר את רצונו לוותר על תפקידו הפוליטי. עם זאת, רק היום הוא קבע מסגרת זמן ברורה למהלך. לדבריו, הוא יציג בפני הפרלמנט הטיבטי הצעות לשינויים בחוקה כבר בכינוסו הקרוב בהמשך החודש.

הדלאי לאמה. קורא לאוטונומיה טיבטית ודוחה התנגדות אלימה. תצלום: אי-פי

יחד עם זאת, לא ברור מה השינוי שיתרחש בפועל. בעוד שהפרלמנט מחזיק באופן רשמי בכוח רב בקהילה הגולה, מעמדו ותוארו של הדלאי לאמה מביאים לכך שהוא מאפיל בפועל על כל דמות פוליטית ורוחנית אחרת.

המנהיג בן ה-76, שנמלט מטיבט לאחר המרד הכושל בסין ב-1959 נערץ על ידי רובם המוחלט של הטיבטים למרות הקמפיין ארוך השנים שמנהלת סין נגד מעמדו והשפעתו. בממשל בבייג'ינג מתייחס לדלאי לאמה כבדלן בעל כוונות לדחוק את השפעתה של סין באזור ההימלאיה.

הדלאי לאמה עצמו מתעקש שנים רבות שדרישתו היחידה מסין היא אוטונומיה גדולה יותר והקלת מעורבותה באזור טיבט בו חיים עדיין תושבים טיבטים. בנאומו היום אמר כי "הטיבטים בסין חיים בפחד מתמיד וחרדה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ