נמצאו תמונות צבע מרעש האדמה בסן פרנסיסקו ב-1906

תמונות שצולמו בצבע לאחר רעש האדמה הגדול שאירע בסן פרנסיסקו בראשית המאה ה-20, התגלו במקרה באוסף שנתרם למוזאון

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שש תמונות צבע נדירות שצולמו מיד לאחר רעידת האדמה הגדולה בסן פרנסיסקו ב-1906 נחשפו באחרונה במוזיאון הלאומי של ארה"ב. ככל הנראה, מדובר בתמונות הצבע היחידות שצולמו לאחר הרעש שכמעט מחק כליל את עיר החוף המערבית בארה"ב.

תצלומים: אי-פי

התמונות שפורסמו צולמו על ידי הצלם פורץ הדרך פרדריק איגן איווס, כמה חודשים לאחר הרעש שהרחש באוקטובר 1906. התמונות נחשפו לאחר שכמה פריטים נתרמו על ידי בנו של איווס, הרברט, והתגלו על ידי אנתוני ברוקס, מתנדב במוזיאון הלאומי של ארה"ב, בשעה שהוא קיטלג את האוסף.

אף שקיימים צילומים של רעידת האדמה שנצבעו באופן ידני, כבר צצו בעבר, עבודתו של איווס היא ככל הנראה התיעוד היחיד שצולם במקור בצבע - כך סיפרה שאנון פריץ', אחת האוצרות באוסף הצילומים ההיסטוריים.

לדבריה, איווס היה אחד מהצלמים האחדים שהתנסו בצילום בצבע בתחילת המאה ה-20. שצילומיו נועדו לצפייה בעזרת מתקן אופטי שהמציא, היוצר אשליה של תלת-מימד. הפיתוח שלו מעולם לא הצליח להתרומם מסחרית. "אתם מתארים לעצמכם כמה זה היה מפתיע?" אמרה פריץ'.

בתמונות, שצולמו בגובה הרחוב, נראה בבירור האזור המסחרי של העיר כשהוא חרב: הבניינים הרוסים כתוצאה מרעש ומהשריפה שפרצה לאחר מכן. חלק מהבניינים ששרדו, ונראים בתמונות, עדיין עומדים על תלם.

באותה התקופה יצירת תמונות צבע, תוך חלוקה לשקופיות נפרדות עבור כל אחד מהצבעים, דרשה חשיפות ארוכות ולכן לא היתה ישימה בצילום אנשים או תנועה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ