ארצות הברית: איראן חותרת להגיע לסף הייצור של פצצה גרעינית

טהראן מרוויחה מעליית מחירי הנפט

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

הסנקציות הכלכליות אשר הקשו לאחרונה על איראן להתקדם בפרויקט הגרעיני, איבדו מיעילותן לנוכח עליית מחירי הנפט בעקבות המשבר בלוב ובמפרץ. הכנסותיה גדלו מאוד בשבועות האחרונים - לאחר ששאר מדינות הנפט לא הגבירו את התפוקה כדי לעמוד בפערי הייצור נוכח המהומות, ומחיר הנפט בשווקים זינק.

ייתכן שהעלייה בהכנסות תסייע לטהראן לשלם את משכורותיהם של העובדים במפעלים הממשלתיים הגדולים, כמו בתי הזיקוק באבדאן, שפתחו לפני כשבועיים בשביתה בעקבות העיכוב הגדול בתשלום משכורותיהם.

בנוסף, נראה כי למרות הקשיים הטכנולוגיים שבהם נתקלה איראן לאחרונה היא מצליחה להגיע ליכולות שמאפשרות לה לנוע לעבר השגת נשק גרעיני. אחד החששות המרכזיים כעת, הוא שאיראן ובעלי בריתה, בהם חיזבאללה, ינסו לשים את ידם על מצבורי הנשק הקונבנציונלי והלא קונבנציונלי שבלוב. מזכירת המדינה האמריקאית הילרי קלינטון אמרה לאחרונה כי לממשל ידוע על מעורבות איראנית במתרחש בבחריין ובתימן, ומכאן גם ההסבר למדיניות הזהירה כל כך של וושינגטון ביחס לנעשה במדינות אלה.

במקביל, טהראן אף מנסה להדק את קשריה עם "האחים המוסלמים" במצרים, כדי לבחון אם באפשרותה להשפיע על המתרחש שם. איראן מאיצה את תהליך החימוש של בעלי בריתה ברחבי המזרח התיכון ובאסיה.

אתמול פורסם בכלי תקשורת מערביים כי בתחילת פברואר גילה כוח של נאט"ו הפועל באפגניסטאן משלוח של רקטות 122 מ"מ, "הגדול ביותר שהוברח עד כה מאיראן לידי הטליבאן". מדובר בכ-50 טילים שיכולים להגיע לטווח של 22 ק"מ ונועדו לסייע לאנשי הטליבאן לפגוע בכוחות נאט"ו וצבא ארה"ב הפועלים שם. המשלוח נתפס בסמוך לגבול עם איראן.

אתמול אמר בכיר במשרד החוץ האמריקאי, כי ארה"ב מאמינה שאיראן מתכוונת להגיע ל"סף" של יכולת ייצור נשק גרעיני, כדי שתוכל לעשות זאת אם תרצה בכך. רוברט איינהורן, יועץ בכיר לנושאי אי-הפצת נשק ואמצעי לחימה, הוסיף כי הוא אינו מעריך שאיראן מתכננת בקרוב פריצת דרך גרעינית שמשמעותה לחתור בכל הכוח להשגת נשק גרעיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ