13 הרוגים בעימותים בין נוצרים למוסלמים בקהיר

המצרים קיוו שההפיכה תצנן את המתחים בין שתי הקהילות, אך התבדו. היעדר הנוכחות של כוחות הביטחון האזרחיים מורגש גם בחלקים אחרים של המדינה

אבי יששכרוף
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רויטרס

מצרים מתחילה לשלם את מחיר המהפכה. אובדן השליטה ניכר בקהיר, אך גם באזורים אחרים, ובהם חצי האי סיני. בלילה שבין שלישי ורביעי נהרגו 13 בני אדם בהתנגשויות בין מוסלמים ונוצרים קופטים במנשייה שמדרום לקהיר, הקשות ביותר מאז סילוקו של חוסני מובארק מכס הנשיאות. עוד 140 בני אדם נפצעו. האירוע החל כאשר כ-2,000 מפגינים קופטים חסמו את אחד הכבישים הראשיים באזור, בדרישה להקים מחדש כנסייה שהוצתה לא מכבר מדרום לקהיר. בתחילת השנה, עוד לפני פרוץ ההפגנות נגד משטר מובארק, נהרגו 21 בני אדם בפיגוע התאבדות של מוסלמי בכנסייה קופטית.

המצרים קיוו שההפיכה תצנן את המתחים בין שתי הקהילות, שגברו מאוד בשנים האחרונות, אולם מסתמן כי גורמים אלימים ממשיכים להביא להסלמה. משרד הבריאות מסר כי הפצועים סובלים מפציעות ראש, חבורות, פצעי כדורים ושברים. לפחות הרוג אחד, נוצרי בן 18, נורה בגבו. לא ברור מי הגורם שפתח באש, אך ידוע כי הצבא ירה בשלב מסוים באוויר כדי לפזר את המהומה.

בנוסף, אתמול אחר הצהריים התנפלו גברים בסכינים ומצ'טות על קבוצה של מאות מפגינים שניסו לקרוא בעד דמוקרטיה בעוד הפגנה בכיכר א-תחריר במרכז קהיר. לטענת כמה מהמפגינים, מדובר בתומכיו של מובארק, אולם לא ברור לחלוטין מי עומד מאחורי המעשה. המשתתפים יידו אבנים והכו זה את זה במקלות - אולם לא נרשמה התערבות או נוכחות של כוחות הביטחון המצריים.

בהיעדר נוכחות משטרתית, כאשר מתקהלים בכיכר מפגינים רבים, מוזעק הצבא. ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל גינה את פעולותיו האלימות של הצבא המצרי לפינוי המפגינים מהכיכר בימים האחרונים. "בלתי מתקבל על הדעת שהצבא ישתתף בפיזור אלים של הפגנות לא אלימות", אמרה חסיבה סחראווי, סגנית מנהל אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון.

למעשה, מאז נפילתו של משטר מובארק, המשטרה האזרחית כמעט שאינה נראית ברחובות הערים. בהפגנות שנערכו בכיכר במסגרת אירועי יום האשה הבינלאומי, הותקפה קבוצה של נשים על ידי המון זועם שניסה לפגוע בהן פיזית ומינית. על פי אחד הדיווחים, מאות גברים סגרו על קבוצה של נשים שהפגינו בכיכר בדרישה לפעול נגד הטרדות מיניות במצרים ולהביא לשוויון בייצוג בפרלמנט. חלק מהנשים הופלו על הרצפה, השלטים שכתבו נלקחו מידיהן ואחרות נמלטו על נפשן. מצרים ידועה כאחד המקומות הגרועים ביותר בעולם בכל הנוגע לאלימות מינית נגד נשים.

אחת הבעיות המרכזיות כיום במצרים היא היעדרם של כוחות ביטחון הפנים. המצוקה בשמירה על הסדר הציבורי מתבטאת בין היתר גם במתרחש בסיני, שם נרשמת היעדרות של כוחות הביטחון המצריים מאזור מרכז סיני, והשבטים הבדווים השונים עושים ככל העולה על דעתם. התופעה הזו יוצרת בעיה לא קלה מבחינת ישראל, משום שחצי האי הופך לקרקע פורייה בעבור ארגוני הטרור הפלסטיניים וארגוני הג'יהאד העולמי.

בתוך כך, הממשלה הזמנית קיימה אתמול את פגישתה הראשונה בקהיר. הגנרל מנסור אל-עסאווי, שר הפנים החדש, אמר כי הצעד הראשון בסדר העדיפויות הוא להציב מחדש את כוחות המשטרה ברחבי המדינה, וכי כעת הוא בוחן תוכנית לשקם את כוחות הביטחון. "כולנו חייבים לשים לב למה שקרה", אומר עאמר חמזאווי, חוקר במרכז קרנגי ללימודי המזרח התיכון וחבר בתנועת הרפורמה. "המועצה הצבאית העליונה, הממשלה והחברה האזרחית חייבות להגיב, משום שאיננו רוצים שהמתחים יסלימו. אני חושש שאנו עלולים לחזור דרך המנהרה האפלה של המתחים הבין-דתיים".

אחד המועמדים הבולטים לתפקיד נשיא מצרים במקרה של בחירות, מזכ"ל הליגה הערבית עמר מוסא, רמז אתמול כי אם ייבחר לתפקיד אין בכוונתו לפגוע בהסכמי השלום עם ישראל. עם זאת הוא הבהיר כי הסכמי אספקת הגז יישקלו מחדש. גם שר הנפט בממשלתו החדשה של עיסאם שרף, מוחמד עבדאללה ע'ארף, אמר כי מצרים תשקול מחדש את הסכם העברת הגז לישראל. אולם בשלב זה כלל לא ידוע מתי ייערכו הבחירות.

רבים באופוזיציה מתנגדים לקיום בחירות לפרלמנט בתקופה הקרובה, על מנת לאפשר לקבוצות החדשות להקים מפלגות ולהתארגן. לכן, הם דורשים לקיים קודם את הבחירות לנשיאות.

הרוג מירי הצבא בתימן

בתימן, בה נערכו בשבועות האחרונים הפגנות נגד הנשיא עלי עבדאללה סאלח, נהרג אדם מירי חיילי הצבא בפשיטה על קמפוס האוניברסיטה בצנעא הבירה. לפי דיווחים, החיילים פשטו על המוסד ופתחו באש לעבר מאות המפגינים נגד הממשלה שהתכנסו במקום.

מצבם של שישה מפגינים אחרים שנורו בפשיטה מוגדר קשה, כך לפי הרופא שטיפל בהם בבית החולים. הרופא אמר כי הצבא ירה תחמושת חיה ישירות על המפגינים, ולא באוויר. אחד הפצועים נפגע בראשו, ואחרים נפגעו ברגליהם וידיהם. עדי ראייה סיפרו כי ראש העיר צנעא, עבד-אל רחמן אל-אקווה, היה בין מארגני הפשיטה. תימן עוברת טלטלה זה שבועות עקב הפגנות נגד הנשיא, שמכהן כבר 32 שנים. מוחמד חתאם, דובר האופוזיציה, אמר כי "הפשיטה מצביעה על כך שהמשטר מתמוטט ואינו מסוגל להתמודד עם הפיכת הצעירים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ