צרפת: אנו מכירים במועצה הלאומית של לוב, שהוקמה על ידי המורדים, כנציגי העם הלובי

גורם בכיר בצרפת מסר כי צרפת תשלח נציג לבנגזי ותקבל נציג מטעם המורדים בפאריס. ממשלת לוב בתגובה: נשקול לנתק קשרינו עם צרפת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צרפת הודיעה היום (חמישי) כי היא מכירה במועצה הלאומית של לוב, שהוקמה על ידי המורדים, כנציגה לגיטימית של העם הלובי - כך הודיע היום בכיר בצרפת.

הבכיר ציין כי צרפת תשלח שגריר מטעמה לעיר בנגזי, ותקבל נציג לובי בפאריס. הבכיר אמר את הדברים לאחר שנפגש עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, ועם בכירים במועצה הלאומית של לוב.

בתגובה אמר גורם במשרד החוץ הלובי כי טריפולי עשויה לנתק את קשריה עם פאריס, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית בלוב. "לוב תשקול לנתק את קשריה עם צרפת בשל המידע שמופץ על ההתערבות המזיקה של צרפת בענייניה הפנימיים של לוב", אמר הגורם, שלא זוהה בשמו.

מוקדם יותר, דיווח העיתון הפורטוגלי פובליקו כי שליט לוב מועמר קדאפי יסכים לנהל משא ומתן על חילופי שלטון. שר החוץ הפורטוגלי, לואיס אמדו, נפגש אתמול עם שליחו של קדאפי בליסבון.

מקור דיפלומטי אמר לעיתון כי יש להתייחס למסר בזהירות ושהוא הועבר בתגובה להצעותיו של אמדו להפוגה באלימות ולחילופי שלטון מסודרים במדינה. "השליח של שליט לוב אמר לאמדו שטריפולי תסכים 'להתחיל בתהליך של משא ומתן לחילופים'", נאמר בדיווח. "עם זאת, מוקדם מדי להעריך מהי הכוונה האמיתית שמאחורי המסר ובאיזו מידה זוהי לא רק הצהרה מתוקף הנסיבות... המסר לא הוצג בראשית הפגישה".

קדאפי. תצלום: רויטרס

משרד החוץ הפורטוגלי הודיע כי השליח נפגש עם אמדו כדי להציג את עמדתה של טריפולי בנוגע לסכסוך. פורטוגל נבחרה השבוע לעמוד בראש ועדת מועצת החוץ של האיחוד האירופי שתדון בסנקציות על לוב. המשרד לא הסגיר את שמו של השליח ולא מסר פרטים נוספים על הפגישה.

במקביל, חידשו כוחותיו של קדאפי את הפצצת העיר ראס לנוף במזרח המדינה, המשמשת מרכז לייצוא נפט, כך סיפרו עדי ראייה. כמו כן, המורדים סיפרו כי כוחותיהם נהדפו בעיר אחרת על קו החוף, בן ג'וואד. "נכנסנו לבן ג'וואד אבל ספינות קרב ירו עלינו ונאלצנו לסגת", סיפר אחד המורדים.

נשיא הצלב האדום הבינלאומי אמר היום כי הרופאים בלוב מבחינים בעלייה חדה במספר הנפגעים, בעיקר מקרב האוכלוסייה האזרחית, המגיעים לבתי החולים.

יאקוב קלנברגר אמר כי בימים האחרונים נרשמה עלייה חדה במספר הנפגעים המובאים לבתי החולים באג'דבייה ובמיסרתה. לדבריו, במיסרתה מאושפזים 40 בני אדם עם פגיעות קשות, וכן הובאו לשם 22 הרוגים. עוד ציין כי צוות המנתחים של הצלב האדום באג'דביה טיפל בשבוע החולף ב-55 בני אדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ