רב יהודי מוביל מאבק נגד דיון אנטי-מוסלמי בקונגרס

הרב מארק שניאור מניו יורק עומד במרכז ההתנגדות לדיון שנוי במחלוקת על "היקף ההקצנה בקהילה המוסלמית", שהחל היום בקונגרס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שימוע בקונגרס האמריקאי על "מידת ההקצנה בקהילה המוסלמית בארה"ב" מעורר סערה בארה"ב, ובאופן מפתיע דווקא רב אורתודוקסי עומד במרכז ההתנגדות לו. הרב מארק שניאור מניו יורק מוביל מאמץ הסברתי מרוכז נגד השימוע, שהחל היום (חמישי) בוועדה לביטחון פנים של הקונגרס. השימוע הוא יוזמה של חבר הקונגרס פיטר קינג, רפובליקאי מלונג-איילנד המכהן כיושב ראש ועדת הקונגרס לביטחון פנים.

בשיחה עם "הארץ" הסביר הרב שניאור כי "השימוע מייחד לרעה וחושף לשלילה ולהסתה את הקהילה המוסלמית בארה"ב". לדברי הרב, "הקורבנות של הדמוניזציה, אי צדק והסתה בארה"ב הם כיום המוסלמים, והשימוע בקונגרס רק יגביר את שנאת האיסלאם וישלהב הלכי רוח עוינים נגד מוסלמים".

הסבב הנוכחי של השימועים מגיע אחרי שנים שבהן אירעו כמה פיגועים שביצעו אמריקאים מוסלמים, בהם הפיגוע בבסיס הצבאי בטקסס, שם הרג פסיכיאטר צבאי 13 חיילים, והפיגוע הכושל בכיכר טיימס שתכנן מהגר פקיסטאני. עובדה נוספת שיש לה השפעה מכריעה על הדיונים היא ההשתלטות הרפובליקאית על בית הנבחרים, כולל נציגות נכבדה למחנה השמרני.

חבר הקונגרס הרפובליקאי קינג, יוזם הדיון, עורר מחאה כשסירב להתנצל על ההתמקדות בקהילה המוסלמית בלבד, ואמר שאין שום טעם לדון בקהילות האחרות כשהאיום בא מהקהילה המוסלמית בלבד. קינג גם האשים את הנהגת הקהילה המוסלמית בחוסר שיתוף פעולה עם רשויות אכיפת החוק בנושא.

"רק בשנתיים האחרונות נעצרו כאן 50 טרוריסטים שגידלנו בארה"ב. לא שמענו בשנתיים האחרונות על הרשעות של ניאו-נאצים או פעילי סביבה קיצונים", אמר קינג בראיון לרשת איי-בי-סי. קינג הפך במהירות בעצמו ליעד ביקורת. הזכירו לו שלפני עשור אמר שהמחתרת האירית לא פחות מוסרית מהצבא הבריטי; הוא הואשם בגזענות ומקרתיזם ואף קיבל איומים על חייו. מנהיגי הקהילה המוסלמית מחו על כך שקינג לא באמת מנסה למצוא פתרון, אלא לייחד את הקהילה ולתייג אותה בצורה שלילית ולתרום לעליית האיסלאמופוביה.

נציגי המדיה ממתינים לתחילת הדיון בקונגרס. תצלום: רויטרס

הרב שניאור מציין כי הוא תומך בחקירת גורמים קיצוניים במטרה להגביר את ביטחונם של אזרחים בארה"ב מסכנת הטרור הפנימי. ואולם, לטענתו, חבר הקונגרס קינג נמנע במוצהר מלהכליל בשימוע גם חקירת הקצנה בקרב גורמים גזעניים ואנטישמיים הפועלים בארה"ב. "הוא החליט לחקור רק את הקהילה המוסלמית", קובל הרב. "זהו מהלך חד-צדדי ובלתי מאוזן בעליל המנוגד למסורת האמריקאית המקפידה על הליכים מאוזנים".

מארק שניאור, 52, הקים ב-1989 את הקרן להבנה אתנית שפעלה בעבר לשיפור היחסים בין יהודים ושחורים. לפני שנים אחדות התחיל לגלות מעורבות פעילה ומאמץ לקידום התקרבות ושיתוף פעולה בין יהודים למוסלמים בארה"ב ויזם שורה של אירועים וכנסים משותפים ליהודים ומוסלמים. שניאור טוען כי "ההישגים שהוכחו בתחום ההתקרבות ושיתוף הפעולה בין יהודים לשחורים יכולים וצריכים לשמש דוגמה ומודל-חיקוי למה שניתן להשיג במאמץ לקידום יחסים ושיתוף פעולה בין יהודים ומוסלמים". שניאור אומר, "לפני שנים היה לי אמון מלא בשחורים, ועכשיו יש לי אמון במוסלמים".

גם הליגה למניעת השמצה פרסמה היום הודעה לעיתונות המביעה הסתייגות מהשימוע בקונגרס על ההקצנה בקרב מוסלמים. יוזם השימוע פיטר קינג הסביר בראיונות לתקשורת כי מבוגרים ובמיוחד וצעירים בקהילה המוסלמית בארה"ב חשופים לתעמולה ארסית נגד אמריקה ונענים למאמצי שידול מצד גורמים רדיקליים ומתגייסים לפיגועי טרור מקומיים. קינג הזכיר את הטרוריסטים שנלכדו בשנתיים האחרונות בתחומי ארה"ב באשמת תכנון פיגועי טרור.

תגובות