ארה"ב: אסירים מסייעים בהרכבת טילי פטריוט

האסירים המועסקים במפעלים של שירות בתי הסוהר מרוויחים 23 סנט לשעה. מחירו של טיל פטריוט: שישה מיליון דולר

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

טילי הפטריוט האמריקאיים, המיועדים לפגיעה במטוסים וטילים בליסטיים, נחשבים לאחד ממוצרי הייצוא המוצלחים של ארה"ב. לאחרונה רכשה איחוד האמירויות טילים בשווי של כשלושה מיליארד דולר, בעלות של שישה מיליון דולר לטיל אחד. המספרים הללו נשמעים מופרכים עוד יותר כאשר מתוודעים לעלויות הייצור של הטילים.

המגזין האמריקאי Wired דיווח השבוע כי חלק מהעובדים בקו הייצור של הפטריוט הם אסירים, עובדי חברה ממשלתית להעסקת אסירים הכלואים בבתי סוהר אמריקאיים. שכרם של האסירים עומד על כ-23 סנט לשעה.

בתי הסוהר הפדרליים מספקים עובדים לרשת של כמאה מפעלים, שברובם מייצרים מוצרים פשוטים יחסית כגון בגדים, ריהוט משרדי ודודי שמש. אך ב-14 מתקנים ממוקמות גם מעבדות אלקטרוניקה, והאסירים מועסקים בייצור והרכבת חלקים למסוקי קוברה, כבלים עבור מטוסי אף-16 וגם מרכיבים אלקטרוניים עבור טילי פטריוט.

לפי המידע המופיע באתר של תעשיות בתי הסוהר, האסירים מייצרים את "מעבד התדרים שקולט ומסנן את איתותי הרדיו שמנחים את הטיל לקראת מטרתו". נאמר גם שהתעשייה מספקת "רתמות אלקטרוניות מורכבות" המיועדות לחיבור בין חלקים שונים במנגנון הטיל.

החברה האחראית על העסקת האסירים מסרה בתגובה לפרסום כי מדובר בעסקה משתלמת בעבור הממשלה, וגם בעבורם. "מדובר בעבודה שמכשירה אותם לעתיד. כך גוברים הסיכויים שהם יימנעו מלחזור לפשע אחרי השחרור".

מתברר שהאסירים תורמים להרכבת הטילים במשך שני עשורים, ואיש לא ניסה להסתיר את המידע - אך כנראה גם לא לחפש אותו. הפרסום הביא לתגובות מופתעות מכמה מומחים צבאיים, שהביעו דאגה בעיקר מהבעיה התדמיתית של ייצור חלקים לנשק מתקדם בבתי סוהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ