גל מעצרים של עיתונאים מעורר סערה ציבורית בטורקיה

ארדואן נגד חופש העיתונות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"מצרים עשויה להפוך למופת לטורקיה בכל הנוגע לחופש העיתונות ולא להפך", כך כתב השבוע סמיה אידיז, מבכירי העיתונאים הטורקים בעיתון טורקיש דיילי ניוז. אידיז התייחס לגל המעצרים של עיתונאים טורקים החשודים במעורבות בקשירת קשר להפיכה צבאית. בימים האחרונים נעצרו כעשרה עיתונאים ונחקרו בידי המשטרה.

הטלת החשד על העיתונאים היתה אולי מעוררת אמינות רבה יותר לולא ניהל ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, מאבק חסר פשרות בעיתונות האופוזיציה ובעיתונאים שמתנגדים לו. לדברי דניאלה קומזנוביץ, חוקרת טורקיה מאוניברסיטת קופנהאגן שבדנמרק, "ארדואן בונה טורקיה של מפלגה אחת. בכך הוא פועל למעשה על פי השיטה של מוסטפא כמאל אתאטורק בשנים האפלות של טורקיה, שבהן לא הותרה פעילותן של מפלגות".

לדברי עיתונאי בכיר מהעיתון מיליית, ארדואן "אינו רק מאמץ את שיטת המפלגה האחת, הוא חותר גם ל'עיתון אחד', כזה שאולי ייקרא בשמות רבים אבל יהיה בעל סדר יום אחד, כזה שמאדיר את ארדואן ומפלגתו". כשארדואן נלחם נגד העיתונות "הוא איננו לוקח שבויים", הוסיף העיתונאי.

מיליית עדיין בבעלות אידין דואן, המיליארדר הטורקי שהעז לבקר את מדיניותו של ארדואן, אולם ככל הנראה לא לאורך זמן. ארדואן יצא נגדו למלחמה וניצח כאשר בית המשפט גזר עליו קנס של קרוב לשלושה מיליארד דולר באשמת העלמת מס גדולה. כעת מציע אידין את עיתוניו ותחנות הטלוויזיה שבבעלותו למכירה כדי לשלם את הקנס. מי שמועמד לרכוש את מיליית ושאר כלי התקשורת שברשותו היא חברת האחזקה הענקית אילדיז, שמייצרת ומפיצה גם את מטעמי אולקר שאותם הפיץ ארדואן, שעה שעבד כסוכן החברה לפני שנכנס לפוליטיקה.

חברת אילדיז מקורבת גם לרעיונותיה של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח, והעברת כלי התקשורת הרבים לידיה צפויה להגן על המפלגה מפני ביקורת. בכך עשוי ארדואן להשלים את ההשתלטות על אמצעי התקשורת שאותה החל ב-2007, שעה שחברה שחתנו שותף בה רכשה את הבעלות על העיתון סבאח.

נראה כי מלחמתו של ארדואן בתקשורת מפריעה אפילו לנשיא המדינה עבדוללה גול, שהצהיר בסוף השבוע שמעצר עיתונאים "אינו מעסיק רק את המצפון האזרחי אלא פוגע בתדמיתה של טורקיה שכולם למדו להעריך".

ואולם, ספק אם גם הנשיא עצמו יכול לומר לארדואן מה לעשות. גול מיהר אמנם לבקר במצרים אחרי נפילת שלטון מובארק, ובכמה מדינות כבר החלו לדבר על המודל הטורקי הראוי למצרים, אולם נראה כי דמוקרטיה טורקית כפי שארדואן מציג איננה בדיוק הדגם שמצרים תשאף לו כרגע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ