יקירת מסיבת התה השמרנית: לבנונית המזהירה מפני "הסרטן האיסלאמי"

מהגרת נוצרייה מזהירה מפני "הסרטן האיסלאמי"

ניו יורק טיימס
לורי גודסטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
לורי גודסטין

פורט וורת, טקסס. בריג'יט גבריאל עמדה על במה בוועידה של "מסיבת התה" שהתקיימה בסתיו האחרון. היא בירכה את הקהל בקריאה הטקסנית המסורתית "ווי-הא", ואז פתחה בסיפורה האישי, שאותו סיפרה במאות כנסיות, בתי כנסת ואולמות כנסים ברחבי ארה"ב.

הסיפור הוא כזה: כשגדלה כנוצרייה מרונית בדרום לבנון שסועת הקרבות של שנות ה-70, נפצעה גבריאל באחת ההפצצות המוסלמיות על כפרה. היא נשארה פצועה בין ההריסות ואחר כך מצאה מקלט בישראל, שממנה עברה לארה"ב רק כדי לגלות כי הקיצונים האיסלאמים שפגעו בה בעבר בלבנון "מבקשים להשתלט כעת על ארה"ב", לדבריה.

"קיצונים שמבקשים לפגוע באמריקה חודרים לכל תחום בחברה האמריקאית", היא אומרת בהרצאתה. "הם הצליחו לחדור גם לסי-איי-אי, לאף-בי-אי, לפנטגון ולמשרד החוץ. הם הופכים לקיצונים יותר במסגדים קיצוניים בערינו וקהילותינו, בתוך ארה"ב". באמצעות ספריה, הופעותיה בתקשורת ונאומיה, כמו גם באמצעות הארגון שבראשו היא עומדת, for America !ACT, הפכה גבריאל לאחת הדמויות המתוקשרות ביותר בחוגי משקיפי-הטרור מטעם עצמם, המזהירים מפני סכנה איסלאמית איומה בתוך גבולותיה של ארה"ב.

גבריאל (פסבדונים שבו היא משתמשת משום שלטענתה קיבלה איומים על חייה), בת 46, מגדירה את הארגון שלה כארגון לאומי ביטחוני בלתי מפלגתי ובלתי דתי. עם זאת, כוחו של הארגון בא לו משלושה פלגים דתיים ומפלגתיים בפוליטיקה האמריקאית: נוצרים אוונגליסטים שמרנים; תומכים להוטים בישראל (יהודים ונוצרים) ורפובליקאים אנשי מסיבת התה.

for America !ACT טוען שיש לו 155 אלף חברים ברחבי המדינה. כדי לבנות את הארגון גייסה גבריאל את גי רוג'רס, שעבד מאחורי הקלעים עבור מנהיגי הקואליציה הנוצרית ראלף ריד ומנחה הטלוויזיה האוונגליסטי פאט רוברטסון. גבריאל עצמה היתה בעבר מנחה בערוץ הטלוויזיה האוונגליסטי של רוברטסון במזרח התיכון.

גבריאל ורוג'רס סירבו להתראיין בפגישה או בטלפון לכתבה, אך הסכימו להשיב על שאלות שנשלחו אליהם בדואר אלקטרוני. גבריאל אומרת כי מה שדוחף אותה לפעול אינו הפחד משנאת האיסלאם, אלא האהבה למדינה המאמצת. "הפסדתי לאיסלאם הקיצוני בלבנון, מולדתי", כתבה. "אינני רוצה להפסיד את מדינתי המאמצת אמריקה".

גבריאל מדגישה שהיא מדברת אך ורק על "האיסלאם הקיצוני" או על המוסלמים "הקיצונים", ולא על רוב המוסלמים או על דתם. עם זאת, בנאומיה ובשני ספריה היא מותירה רושם מנוגד. היא עושה זאת, בשיא הפשטות, בהקדמה לספרה הראשון מ-2008, "בגלל שהם שונאים: ניצולת הטרור האיסלאמי מזהירה את אמריקה". "בעולם המוסלמי, הקיצוניות היא הזרם המרכזי", כותבת גבריאל. לדבריה, "הסרטן" מתפשט בעולם. "שמו של הסרטן הוא איסלאמו-פשיזם. האידיאולוגיה הזאת מגיעה ממקור אחד: הקוראן".

נראה כי פעילותה של גבריאל מושרשת בטראומת הילדות במלחמת האזרחים בלבנון. המלחמה היתה תבשיל כאוטי שבו התערבבו בריתות מתחלפות של מיליציות שונות של נוצרים, שיעים, סונים, פלסטינים ודרוזים שלחמו זה נגד זה. לעומת זאת, בניסוחיה של גבריאל זאת היתה מלחמת שחור ולבן. כפי שאביה הסביר לה: "המוסלמים הפציצו אותנו כי אנחנו נוצרים. הם רוצים שנמות".

לארה"ב היגרה ב-1989. מאז הקמת ארגונה הרצתה מאות פעמים. בהרצאה הנוכחית בפורט וורת נשארה כמעט שעה אחרי הנאום כדי לחתום למעריצים על ספריה ותצלומיה. "היא ממש פתחה לי את העיניים על האיסלאם", אמרה אחת מהם, נטלי ריקס קרסון, מלחינה, שבאה לבקש את חתימתה של גבריאל. "לא ידעתי שהם נמצאים בכל מקום, בבתי ספר, בכל מקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ