רעידת אדמה ביפאן | היפאנים אמנם ערוכים, אך גם הופתעו מהעוצמה

ברחבי יפאן היו עסוקים בהכנות לסוף השבוע כשהאדמה רעדה. "כאן בטוקיו אין הרוגים, אבל במחוז מיאגי בטח נהרגו עשרות"

הארץ
איריס ז'ורלט, אירס ז'ורלט שימשה ככתבת עיתון "" בטוקיו בשנים 2006-2009
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
איריס ז'ורלט, אירס ז'ורלט שימשה ככתבת עיתון "" בטוקיו בשנים 2006-2009

רעידת האדמה החזקה שפקדה הבוקר (שישי) את צפון יפאן תפסה את תושבי טוקיו באמצע ההכנות לסוף השבוע. "רעידת האדמה העירה אותי מהשינה, הרגשתי אותה מאוד חזק ומאוד פחדתי. רצתי לחלון בדירתי לראות מה קורה וראיתי שהגג של הבית ממול נופל", סיפר מסהקאזו קובאיאשי, השף היפאני של בית חב"ד בעיר.

לדברי קובאיאשי, שריפות פרצו ברחבי הבירה ואנשים רבים אינם יכולים להגיע הביתה לקראת סוף השבוע בשל קריסת מערכות התחבורה הציבורית. "כאן בטוקיו אני לא חושב שנהרגו אנשים אבל ברור לי שבמחוז מיאגי נהרגו הרבה אנשים. אני מתקשר לכל החברים שלי כי אני מאוד דואג להם ואני לא יכול להשיג את רובם בגלל קריסת הרשת הסלולרית".

יפאן היא אחת המדינות הערוכות ביותר לרעידות אדמה בעולם, ונראה כי היערכות זו, שבאה לידי ביטוי בבניית הבתים שכל כולה מתמקדת ביום אסון שכזה הצילה חיים רבים ברעידת האדמה הזו. בכל בית יפאני מותקנת ערכה למקרה של רעידת אדמה ובה כל הפריטים הנחוצים לשעת חירום: אוכל, פנס, שתייה ויריעות לכיסוי מפני גשם.

סיון נקמורה, ישראלית המתגוררת ביפאן שהיתה ברכבת התחתית בעת הרעש העז, סיפרה על רגעי החרדה. "הרגשתי שאני פשוט עומדת למות. זה היה מאוד מאוד מפחיד. עד עכשיו, שעות אחרי הרעידה, אני לא מצליחה לאתר את בעלי בגלל הקריסה של רשתות הטלפונים הסלולריים". לדברי קובאישי, אחד מחבריו "תקוע בתחנה כבר שעות כי כל הרכבות משותקות לחלוטין ואין מוניות. הוא לא יכול להגיע לביתו שבעיר קמקורה כי הוא לא יכול להשיג שום אמצעי תחבורה".

אליבייה ז'ורלט, נשיא חברת Verint הישראלית, המתגורר בטוקיו סיפר כי רעידת האדמה הורגשה היטב. "בבית נפלו מסגרות של תמונות והתנפצו, בתי התינוקת נפלה והאקווריומים נשפכו ועלו על גדותיהם. אני מאתר עכשיו את כל העובדים שלי, גם אלו שנמצאים בשטח, ומוודא שהם בסדר ושלא אירע להם דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ