הסדר הפנימי קורס, הקונספירציות חוגגות

המפגינים מכיכר א-תחריר מאשימים את השלטוןנ הישן בכל צרות המדינה. הבעיה שצרותיה של מצרים גדולות הרבה יותר בימים אלה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

האירועים הקשים בין נוצרים קופטים לבין מוסלמים במצרים בלילה שבין שלישי ורביעי שהסתיימו במותם של 13 איש ובפציעתם של מאות, גררו גל של תגובות קשות מכל רחבי המדינה. אולם טענה אחת מרכזית שבה ועלתה בבלוגים, במאמרים בעיתונים ובעיקר בקרב הפעילים של כיכר א-תחריר: ההתפרצות האלימה הבין-דתית היא פעולה יזומה של כוחות "ביטחון המדינה" בניסיון לייצר תוהו ובוהו ברחבי מצרים.

אחת הטענות הקשות שעלו בימים האחרונים נגד מנגנון "ביטחון המדינה", הידוע כגוף אכזרי במיוחד שהפר באופן שיטתי את זכויות האדם במצרים - נוגעת למעורבותו של המנגנון בפיגועים שהיו בסיני ביולי 2005 שבהם מתו 80 איש. אתמול העלה אתר השבועון הגרמני "דר שפיגל" כתבה המתארת מסמכים שלכאורה נתפסו באחד ממתקני "ביטחון המדינה" על ידי מפגינים זועמים. המסמכים שהמפגינים העלו לרשת, כוללים לכאורה תיעוד של פגישה שנערכה כמה חודשים לפני הפיגועים ובו קובע המנגנון את צורתם ואת זמן ביצועם. המשמעות היא שמדובר בהוכחה לכאורה לכך ש"ביטחון המדינה" הוא הגוף שביצע את הפיגועים הקשים ולא ארגוני הג'יהאד העולמי כפי שסברו תחילה. ואכן, ההתקפות על כמה מבתי המלון של שארם א-שייח' בוצעו בדיוק באופן שבו תוארו במסמכים.

אולם גם בדר שפיגל נכתב כי בימים האחרונים הועלו לרשת מסמכים שלכאורה התגלו במפקדות המנגנון אך ברור כי הם זויפו. גם באשר למסמכי שארם א-שייח' נטען בשבועון הגרמני כי יש חשד שאין מדובר במסמך אותנטי, בין היתר בגלל הזהות המוחלטת בין התיאור במסמכים לבין אופן הביצוע והשעה של הפיגועים בפועל. מנגד תוהה השבועון, מי יכול היה להשקיע זמן רב כל כך ומשאבים במסמכים מעין אלה כולל פירוט מדוקדק של הביצוע והשעה. ניתן להניח שאת הפיגועים ביצעו ארגוני הג'יהאד העולמי בכל זאת, ודווקא הם אלו שמבקשים כעת לשכנע כי האיום האסלאמיסטי כלל אינו קיים במדינה והכל היה פרי דמיונו הקודח של "ביטחון המדינה".

לתושבי מצרים ובעיקר לכל אלה שהפכו ל"נאמני המהפכה", נוח כעת להאשים את "ביטחון המדינה" או גורמים אחרים הקשורים בשלטון הישן בכל צרותיה של מצרים. חבורת בריונים רודפת אחר קבוצת נשים בקהיר? מדובר בניסיון להחזיר את השלטון הישן. מוסלמים הורגים קופטים? שוב - "ביטחון המדינה", ונאמני מובארק מאחורי המעשה.

הבעיה שצרותיה של מצרים גדולות הרבה יותר בימים אלה. תפקודה של המשטרה נחלש וגורמים שונים מנצלים זאת. המשטרה כמעט ואינה נוכחת ברחובות ומאז ההסתערות על מפקדות "ביטחון המדינה" גם מנגנון זה בקושי פועל.

ההשלכות הן מיידיות. בהיעדר כוחות ביטחון שיטפלו בבעיות הפנים של מצרים כנופיות רבות עושות זאת. החל מגברים המבקשים להיטפל לנשים וכלה בחבורה של מוסלמים קיצוניים המבקשים לפגוע בנוצרים או לחלופין להקים תשתית של ארגוני ג'יהאד עולמי במדינה שגם כך נודעה תמיד בקבוצות האולטרא-רדיקליות אסלאמיות הפועלות בקרבה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ