הגברת הראשונה תתגרש כדי להתמודד לנשיאות

הפוליטיקה של האהבה בגואטמלה

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

זהו סיפור אהבה לטיני, שבו הפוליטיקה מחליפה את הרומנטיקה, ולכן פרק הסיום של הטלנובלה הזאת יכלול גירושים - ולא נישואים. אשת נשיא גואטמלה, סנדרה טורס, הודיעה אתמול כי החליטה לרוץ לנשיאות, אף על פי שחוקת המדינה אוסרת באופן מפורש על בני משפחה של נשיא מכהן להתמודד על התפקיד. טורס, רעייתו של הנשיא אלווארו קולום, הכריזה על מועמדותה בטקס שנערך באחד מפרברי העוני של עיר הבירה גואטמלה סיטי.

טורס סיפרה לנוכחים, כי ההחלטה נפלה בעקבות "לחץ שהופעל עליה מצד ראשי ערים ובכירים במפלגת השלטון ומצד רבים בעם, להמשיך בפעילות למען המאבק בעוני במדינה".

בשנים האחרונות היא מכהנת בממשל של בעלה בתור ראש התוכנית לסיוע לעניי המדינה. אולם היא לא השיבה לשאלות בדבר הבעיה שמועמדותה מציבה, לאור סעיף 186 בחוקת המדינה, הקובע במפורש כי בני משפחתו של נשיא מכהן - עד דרגה רביעית של קרבה - מנועים מלרוץ למשרה הרמה.

לעומת זאת, בכירים במפלגת השלטון "האיחוד הלאומי הגדול" מסרו כי תהיה פנייה לבית המשפט העליון בבקשה לאשר באופן מיוחד את החריגה מן החוקה. אך אם לא תהיה ברירה, והבקשה לא תאושר עד הבחירות הצפויות בחודש ספטמבר הקרוב, הנשיא ורעייתו יתגרשו - בהסכמה הדדית כמובן.

סנדרה טורס היא בוגרת תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במדיניות ציבורית מטעם אוניברסיטאות בגואטמלה. בשנים האחרונות היא גם לומדת קיצ'ה, אחת מן השפות העתיקות של בני המאיה. בדברים שנשאה השבוע, סיפרה הגברת הראשונה על הקורבן האישי שהיא מקריבה: "אני מקדישה את עצמי למלחמה בפשע, בסחר הסמים, בכנופיות הרחוב ובעוני וחוסר התעסוקה של רבים".

גואטמלה סובלת בשנים האחרונות ממצב חברתי קשה ביותר. כנופיות ה"מארס", צעירים חסרי תקווה בני 12 ומעלה, מבצעות פשעים איומים ומעשי אכזריות, ונלחמות זו בזו עד חורמה. השבוע פורסם כי גואטמלה היא אחד המקומות המסוכנים בעולם לנשים, ובסוף השבוע האחרון, בתוך 24 שעות, נרצחו בה שמונה נשים. בחודשיים האחרונים נרצחו בגואטמלה 127 נשים. הנשיא קולום, אשר קידם בברכה את הודעת אשתו, הביע תקווה כי התקשורת "לא תהפוך לקרקס" את נושא המועמדות שלה.

ההודעה על המרוץ לנשיאות של הגברת הראשונה תוכננה ללא ספק זמן רב מראש. שעות ספורות אחרי הודעתה החלו הטלוויזיה והרדיו בגואטמלה לשדר תשדירים מיוחדים על מועמדותה. בעבר כבר היו באמריקה הלטינית מספר מקרים שבהם נשות נשיאים הפכו לנשיאות בעצמן, כמו למשל במקרה של איזבל פרון שהפכה לנשיאת ארגנטינה לאחר מות בעלה חואן פרון, וכריסטינה קירשנר, הנשיאה הנוכחית של ארגנטינה, אשר נבחרה לנשיאות בתום כהונתו של בעלה נסטור קירשנר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ