צוות בי-בי-סי עונה ע"י נאמני קדאפי; שני כתבים זרים נעדרים

העיתונאים לא בטוחים

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

כוחות הביטחון של שליט לוב מועמר קדאפי עצרו השבוע צוות של ה-BBC בערבית ולפי הרשת, עינו אותם, והעמידו אותם להוצאות להורג מבוימות.

הצוות בן שלושת העיתונאים, פעל בפרברי העיר א-זאוויה, כ-50 ק"מ ממזרח לטריפולי הבירה, עיר שנתונה בקרבות קשים זה כמעט שבועיים. הם נעצרו במחסום של צבא לוב, הציגו תעודות אך אז נלקחו לבסיס צבאי גדול בטריפולי. הם נאזקו, עיניהם נקשרו והם הוכו באכזריות באגרופים וברובים. לאחר מכן החלו לביים את הוצאתם להורג. אחד מהם סיפר כי הם הועמדו עם הפנים לקיר. "הייתי האחרון בשורה", סיפר כריס קובסמית'. "הסתכלתי וראיתי אדם שניגש אליי עם נשק. הוא הלך לעברי, הצמיד את הנשק לצווארי ולחץ על ההדק פעמיים. הכדורים שרקו ליד האוזן שלי והוא רק צחק. כתב אחר, פלסטיני בעל דרכון סורי, פיראס קילאני, סיפר כי שוביו האשימו אותו כי הוא מרגל. "הם היכו אותי עם מקל, השתמשו בנעליהם ובברכיים שלהם. הם תקפו אותי ואמרו כי עצם זה שאני פלסטיני הופך אותי למרגל. כולכם מרגלים הם אמרו לי". גם הצלם, אזרח תורכי, טען כי כל השלושה הרגישו שהם עומדים על סף מותם. לאחר מכן הביע בכיר לובי חרטה בפני הרשת על שהתרחש.

נציב האו"ם לזכויות אדם, נאווי פילאיי, גינה את מעצרם וכנראה את עינויים של צוות עיתונאי בי-בי-סי, שלדבריו נעצרו שלשום על ידי כוחות הביטחון של לוב במחסום בדרך לא-זאוויה. "העובדה שהם נעצרו וקיבלו יחס אכזרי, שעשוי להיחשב לעינויים, היא בלתי מתקבלת על הדעת והפרה בוטה של החוק הבינלאומי", אמר פילאיי.

בינתיים עוד עיתונאי העובד עבור כלי תקשורת בריטי נעדר. כתב עיתון "הגארדיאן", עית' עבד אל-עהד, נעלם אף הוא מסביבות העיר א-זאוויה, עם עמיתו הברזילאי אנדריי נטו. ביום ראשון הוא יצר קשר עם העיתון ומאז לא נודעו עקבותיו. מדובר באזרח עיראק שמסקר מאז 2004 עבור העיתון כמה מאזורי המלחמות הקשים ביותר בעולם. כעת נעשים ניסיונות לאתר אותו בין היתר באמצעות פניות לשלטונות בלוב. בעבר אף זכה בפרסים בבריטניה כ"כתב הזר הטוב ביותר".

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" דיווח אתמול כי כתב העיתון הבריטי "גרדיאן" ועמיתו הברזילאי, שנעלמו בלוב השבוע, נעצרו ונכלאו בידי כוחות הממשלה.

הארגון ציטט את עורכת "אסטדו" הברזילאי, שאמרה כי כתב הגרדיאן העיראקי עבד אל-עהד וכתב העיתון הברזיאלי "אסטדו", נטו, מוחזקים במקום בלתי ידוע. "ככל הידוע לנו, מצבו של נטו טוב ושגריר ברזיל בלוב נמצא במו"מ על החזרתו", אמרה עורכת אסטדו, לוסיאנה קונסטנטינו.

עיתונאים ללא גבולות אמרו כי השניים נעצרו באזור א-זאוויה, מעוז מורדים שספג באותה עת התקפה של צבא קדאפי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ