מצרים - מאחדות לפירוד עדתי

פרשנות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

היום צפויה עוד "הפגנת מיליון" בקהיר. הפעם לא מתכוונים המפגינים לצאת נגד הממשלה הזמנית או לדרוש לטהר את השחיתות, אלא להפגין אחדות. ההתכתשויות האלימות בימים האחרונים בין מוסלמים לנוצרים קופטים בכפר אטפיח שבמחוז חילואן - שבהן נהרגו אזרחים מוסלמים ונשרפה הכנסייה המקומית - מעוררות את חרדתם של מנהיגי "קואליציית המרי". החשש הוא שהתנועה הציבורית הרחבה שחוללה את סילוק השלטון, עלולה להתפרק לתנועות עדתיות ודתיות שכל אחת מהן תנסה להשיג הישגים לעצמה, ותשחק בכך לידי הכוחות שמבקשים למנוע שינוי במדינה. ההפגנות המאחדות הופכות למחאות סקטוריאליות: סטודנטים מפגינים עכשיו נגד ראשי האוניברסיטאות שמונו בתקופת מובארק; פועלים דורשים את פיטורי הנהלות המפעלים שהיו חלק ממנגנוני מפלגת השלטון; וגם בין אינטלקטואלים מתחולל ויכוח חריף בשאלת אופן הבחירות וניסוח תיקוני החוקה - חלקם דורש בחירות לנשיאות לפני הבחירות לפרלמנט וחלקם את ההפך.

אולם האיום הכבד ביותר הוא ההתכתשויות האלימות שבין הקופטים למוסלמים. המתח בין הקופטים - כעשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה - לבין המוסלמים איננו חדש. במשך שנים ובעיקר בתקופת חג המולד שימשו כנסיות ואזרחים נוצרים מטרה לפגיעה, לרצח ולהרס. גם מדיניות משטרו של מובארק לא סייעה להרגעת הרוחות. בכל הנוגע למינויים במשרדי הממשלה, חלוקת מלגות לסטודנטים וקידום בתפקידים באוניברסיטאות - קיימת אפליה עמוקה. בניית כנסיות חדשות נתונה אמנם בידי המושלים אך גם כאשר ניתן רשיון לבנייה, מוערמים קשיים המכשילים את יישומו.

לעומת סאדאת שראה עצמו כ"כנשיא מוסלמי של מדינה מוסלמית" ובכך תרם לקרע הדתי במדינה, מובארק התאמץ לכאורה להפגין רצון טוב לקירוב בין העדות במצרים. ב-2003 הוא קבע את ראש השנה האזרחית הקופטי כיום חג רשמי, ובנו גמאל מובארק אף טרח להופיע בטקסי חג המולד. כמו כן שרים בממשלה המצרית נדרשים להשתתף בטקסי חג נוצריים.

עכשיו, אחרי שהמרי האזרחי איחד את הכוחות האזרחיים נגד המשטר - קופטים ואחים מוסלמים הפגינו יחד כמצרים וכולם ראו את ההצלחה ככזאת ששייכת לאזרחים ולא לעדה כלשהי - תובעים הקופטים לתרגם את הפגנת האחדות הזאת ליישום פוליטי. הם רוצים להקים מפלגה משלהם, דוגמת המפלגה שהקימו האחים המוסלמים, וחלקם אף תובע לבטל את הסעיף בחוקה שמגדיר את מצרים כמדינה מוסלמית הכפופה לשריעה. כמו כן הם דורשים לפטר את מושלי המחוזות חילוואן ומיניה שבהם התחוללו ההתכתשויות, להתיר בנייה חופשית של כנסיות ובכלל, להשוות את זכויותיהם לאלה של המוסלמים. מנגד, אלה בדיוק התביעות שעלולות לפרק את האחדות - המעורערת גם ככה - במצרים. האחים המוסלמים גורסים, בין היתר, כי אין להתיר לקופטי להיות נשיא מדינה וכי אסור לבטל את מעמדו העדיף של האסלאם במדינה. וכך, בין אלה לאלה, עלולה המהפכה המצרית להתגלות ככזאת שמשרתת את האזרחים המוסלמים, זונחת את הנוצרים ובכך למעשה נוטשת את עקרונות היסוד הדמוקרטיים שהנחו את יזמיה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ