רעידת אדמה ביפאן | ללא פאניקה, גם כשהצונאמי טיפס לגובה

יפאן ערוכה לרעידות אדמה יותר מאשר אי פעם, אך בעוצמה כזאת, ההיערכות עוזרת רק באופן חלקי ובפן הפסיכולוגי

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

יפאן, השוכנת על קו התפר שבין ארבעה לוחות טקטוניים, היא ארץ מועדת לרעידות אדמה. ברעידת האדמה הגדולה שפקדה את טוקיו ויוקוהמה בספטמבר 1923, שעוצמתה היתה 7.9 בסולם ריכטר, ניספו כ-140 אלף איש. בשנת 1995 פקד רעש קשה, בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר, את עיר הנמל קובה. ברעידת האדמה הזאת ניספו כ-6,000 בני אדם, רבבות נפצעו ו-350 אלף איש מצאו עצמם מחוסרי בית.

רעידת האדמה הנוכחית, בדרגה של 8.9 בסולם ריכטר, היתה עזה יותר משני הרעשים הגדולים של המאה ה-20, אך נראה כי מספר הנספים בה יהיה נמוך יותר. הסיבה לכך היא שתקני הבנייה בדור האחרון הוחמרו מאד, דבר שאיפשר בניית גורדי שחקים רבים בכל ערי המדינה. התחושה בקומות הגבוהות בזמן רעידת האדמה, כאשר הבניינים נעים מצד לצד, איננה נעימה כלל, אך הבניינים אינם מתמוטטים. דומה שרוב הקורבנות הפעם לא נגרמו מהתמוטטות של הבניינים אלא מגל הצונאמי האדיר שפקד את אזורי הרעש.

מטוס נסחף בעקבות גלי הצונאמי, אתמול. תצלום: אי-פי

היפאנים כיום ערוכים לרעידות אדמה יותר מאשר אי פעם. במקומות העבודה ובבתי הספר נערכו תירגולים רבים למקרה כזה והותקנו בהם ערכות מגן. כל תושב ביפאן יודע לאן עליו להתפנות במקרה כזה. אך כאשר מתרחשת רעידת אדמה בעוצמה שכזאת, הגדולה מכל רעידה אחרת בארץ זאת שנמדדה אי פעם, ההיערכות עוזרת רק באופן חלקי. היתה גם היערכות לצונאמי, בצורת קירות בטון וסכרים לאורך החוף, אך צונאמי בגובה של 10 מטר ויותר שם ללעג את הסכרים וקירות הבטון. התוצאה הפסיכולוגית מן התירגולים הללו היתה שלא התחוללה פאניקה ביפן בזמן הרעש. צילומים מן הסופרמרקטים הראו את הזבניות מזנקות, לא כדי להימלט או להתחבא, אלא לגונן על מדפי הבקבוקים כדי שלא יתמוטטו וכדי לנקות את הלכלוך שנגרם.

להרס מרעידת האדמה יש פן כלכלי. לטווח הקצר הוא פוגע במשק בגלל הנזקים הגדולים, אך לטווח הרחוק הוא ממריץ את המשק לפעילות. בעקבות הרעש של 1923, טוקיו נבנתה מחדש בצורה טובה יותר והוחל בהקמת רשת הרכבות התחתיות המצויינת שלה. הרעש של 1995 בקובה גרם לנזק של כ-100 מיליארד דולר, אך עבודות השיקום העניקו תנופה זמנית למשק. הבעייה הראשית של המשק היפאני כיום היא רמת הביקושים הנמוכה, כאשר הציבור אינו מוציא כסף ואינו מזרים ביקושים לספקים ולתעשייה. שיקום ההריסות הנוכחיות יזרים סכומים גדולים לענפי הבנייה והתעשייה ועשוי לתת תמריץ לכלכלה היפנית המדשדשת. הוא עשוי גם לסייע לממשלה להעלות את מס הקניה, דבר שהיא זקוקה לו ורצתה לעשותו אך חששה עד כה מן התגובה הציבורית השלילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ