רוח המהפכה לא פוסחת על האחים המוסלמים במצרים

הצעירים בקרב האחים המוסלמים במצרים מתמרדים. הם רוצים שקיפות ודמוקרטיזציה בתנועתם, וקבעו את ה-17 במארס כיום המרד

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

רוח המהפכה לא פוסחת על האחים המוסלמים במצרים: ביום חמישי הקרוב, 17 במארס, מתכוונים צעירי התנועה להכריז על מרד פנימי ולדרוש רפורמה מרחיקת לכת בשני מוסדותיה העליונים: לשכת ההדרכה ומועצת השורא. כך, לפי העיתונות המצרית, הם הבטיחו כבר בסוף פברואר, אם כי לא פירטו איך בדיוק יבצעו מרד זה.

הצעירים דורשים בחירות חדשות למוסדות הללו כדי להשתלב בתהליך קבלת ההחלטות הפוליטיות. לדעתם, הגיע הזמן לצאת מהמחתרת ולהנהיג שקיפות בתהליכי הבחירות והדיונים. הרי דה-פקטו, מאז המהפכה התנועה חדלה להיות מחוץ לחוק וכבר אין צורך לשמור על חשאיות שיכולה לשרת את היסודות היותר שמרנים בה. רוב הדרישות אינן חדשות, אבל המהפכה חיזקה אותן.

בינתיים, ההנהגה הרשמית נוטה להמעיט מחשיבותה של התארגנות הצעירים. שמרנים ורפורמיסטים באחים המוסלמים יודעים שתנועתם איבדה מהפופולריות שלה בשנים האחרונות. מסיבות מובנות וידועות זו אינה קביעה ש"הארץ" שמע מהם במישרין, אבל כמה גורמים שאתם שוחח ציינו אותה. ראשית, תנועת האחים המוסלמים הזהירה נמנעה מלהצטרף לקריאה החלוצית להשתתף בהפגנת ה-25 בינואר - שהתגלגלה למהפכה. צעירי התנועה נמנו עם המפגינים ביום הראשון ובקבוצות יוזמות ההפגנה, אבל ההנהגה הרשמית נתנה את תמיכתה רק ביום השלישי. אחר כך היא נענתה לקריאת סגנו (קצר הימים) של חוסני מובארק, עומר סולימאן, למפלגות האופוזיציה הממוסדות להשתתף ב"דיאלוג" (שפעילי כיכר תחריר התנגדו לו).

צעירי האחים המוסלמים התרעמו על הנהגתם. התנהגותה, אמרו, העידה על ניתוק מהמרחב הפומבי שבו פעלה באותם ימים הדמוקרטיה הישירה של העם. אבל הירידה בפופולריות של האחים המוסלמים התרחשה עוד קודם המהפכה, אומר גורם בקהיר שמרבה להיפגש עם חברי התנועה. נבחרי הפרלמנט ב-2005 המזוהים עם האחים המוסלמים, לא הרשימו את בוחריהם. הם לא גילו יצירתיות ופעלתנות פרלמנטרית. ובמישור החוץ-פרלמנטרי, הנהגת האחים המוסלמים בלטה לרעה כשלא הביעה תמיכה במאבקם הממושך של עובדי מפעל הטקסטיל בעיר אל מחלה אל כוברא, לתנאי שכר הוגנים ולעיגונם בהסכמים, בטרם ההפרטה הצפויה שלו.

ב-6 באפריל 2008 הפועלים קראו לשביתה. כדי לסכלה, המפעל נכבש על ידי יחידות משטרה, המארגנים נעצרו ומפגינים בעיר פוזרו בברוטליות - שלושה אזרחים נהרגו. דיכוי השביתה והמאבקים שקדמו לה עוררו אהדה רבה לפועלים מצד קבוצות אופוזיציוניות שונות; תנועת ה-6 באפריל, שלה חלק חשוב ביצירת המומנטום המהפכני, קרויה על שם אותה שביתה שסוכלה. אבל הנהגת האחים שתקה. הפעילים הצעירים בתנועה קבלו שההנהגה הרשמית לא מבינה את דרישות האנשים ולא מודעת למצב החברתי-כלכלי.

אנשי שמאל מצרים חושבים שאין זו שאלה של מודעות אלא של השקפת עולם. השיח הדתי של האחים המוסלמים מטפח את מושג הצדקה וטוהר המידות (התנגדות לשחיתות), לא של מאבקים לשוויוניות. בחוגים לא מוסלמים (שמאליים וליברליים) מעריכים שמשטרו של מובארק תמיד הפריז בכוחם של האחים המוסלמים. בכך הוא השיג שלוש מטרות, המשולבות זו בזו: הראשונה, הפעלה הבלתי פוסקת זה שלושים שנה של חוק החירום, שמתיר מעצרים שרירותיים, שפיטת אזרחים בבתי משפט צבאיים מיוחדים ושימוש רווח בעינויים. כך התאפשר למנגנון "מודיעין ביטחון המדינה" לתפוח לממדים מפלצתיים, לחדור לכל רובדי החברה האזרחית ולהשליט פחד בזירה הפוליטית. המטרה השנייה היתה לבצר ולשמר את שלטון מובארק, והשלישית - להבטיח את תמיכת המערב מבחינה כספית, פוליטית וביטחונית.

לפי כל הסימנים, הצבא המצרי - השולט בפועל - נבהל מהתעקשותם של המהפכנים להביא לפירוק מגנון "ביטחון המדינה". בשבוע שעבר אלפי פעילים הצליחו לפרוץ למפקדות מרכזיות של המנגנון, להציל חלק ממסמכיו ואף לצלמם ולהעלותם מיד לאינטרנט. בשלושת השבועות האחרונים התרבו בקרב קבוצות אל-תחריר הקולות המזהירים מפני תפקידו של הצבא בבלימת השינויים המהפכניים. מעניין מה תהיה פה עמדת האחים המוסלמים.

כשהמועצה הצבאית העליונה מינתה ועדה לשינוי כמה סעיפים בחוקה - כדי לאפשר בחירות - היא בחרה בשני שופטים המזוהים עם הזרם האיסלאמי: אחד חבר באחים המוסלמים והשני (ראש הוועדה), נאצריסט לשעבר שקורא לבסס את חוקי המדינה על השריעה. ארגוני זכויות אדם אמרו שהוועדה היא מיזוג של חברי המשטר הישן ואיסלאמיסטים.

כשהתפרסמו השינויים, לפני שבועיים, האחים המוסלמים הודיעו שהם מקובלים עליהם. אבל בסקר דעת קהל ממשלתי שפורסם בסוף השבוע, ושבו השתתפו 24,121 מצרים, 57% הצביעו נגד השינויים המוצעים ו-37% בעד. התומכים בשינויים חוששים שאי קבלתם תאפשר לצבא להמשיך ולשלוט במשך תקופת ביניים ממושכת. המתנגדים מעריכים שהשינויים ישאירו למעשה על כנה את חוקת 1971, שמעניקה סמכויות נרחבות לנשיא. השינויים גם כרוכים בתהליך רפורמה מהיר מדי, שיפעל לטובת ארגונים פוליטיים ממוסדים קיימים: המפלגה הלאומית-דמוקרטית של מובארק המודח, והאחים המוסלמים. משאל העם על השינויים ייערך ב-19 במארס. המהפכה נמשכת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ