15 שנות מאסר ליהודי אמריקאי אלן גרוס שהורשע ב"פשעים נגד קובה"

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" בדרום אמריקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" בדרום אמריקה

בית משפט מיוחד לביטחון המדינה בהוואנה גזר אתמול 15 שנות מאסר בפועל על היהודי האמריקני אלן גרוס, בעוון "פשעים נגד קובה". גרוס הורשע בכך שמסר בין השאר לכמה מאנשי הקהילה היהודית באי מחשבים אישיים, טלפונים ניידים וטלפון לווייניי.

חמשת השופטים שישבו בדין קבעו פה אחד, כי גרוס בן ה-61 עבד בשרותה של "מזימה" מטעם הממשל האמריקאי, ובמימונו, על מנת לזעזע ולהפיל את "המשטר המהפכני הסוציאליסטי בקובה". עוד נאמר בהחלטה, כי "גרוס הוא שכיר חרב אמריקאי ופעולותיו הן הוכחה כי הממשל האמריקאי ממשיך בפעילותו החשאית נגד ממשלת קובה. משימתו של אלן גרוס הייתה לספק לאנשים אמצעי קשר אשר לא יהיו תחת הפיקוח החוקי של השלטונות הקובניים". אף שהתביעה דרשה לשלוח את גרוס ל-20 שנות מאסר, בית המשפט הסתפק ב-15 שנה.

גרוס הגיע לאי כעובד שכיר של חברה שמרכזה בוושינגטון, אשר פועלת מטעם "הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי", במסגרת תוכנית לעידוד הדמוקרטיה. בשנת 2009 הוא הגיע לקובה חמש פעמים לביקורי עבודה. בחודש דצמבר של אותה שנה הוא נעצר על ידי אנשי השרות החשאי הקובני, זמן קצר לפני שעמד לעלות על טיסה יוצאת מנמל התעופה הבינלאומי של האי.

על פי מה שמסרו אנשי התביעה הכללית הקובנית, מעקב אחריו העלה כי בפגישה עם כמה מאנשי הקהילה היהודית בהוואנה, הוא מסר להם ציוד אסור: מחשבים נישאים, מכשירי טלפון ניידים וכן טלפון לווייני.

בחקירתו טען גרוס כי מסר את אמצעי התקשורת לחברי הקבוצה היהודית על מנת לאפשר להם קיום דיאלוג עם אחיהם בקהילות שונות בעולם.

מהתביעה הקובנית נמסר, כי במשפטו הודה גרוס בחלק מן המעשים, ואמר "שנוצל באופן מניפולטיבי על ידי מעסיקיו, שנשכרו על ידי סוכנויות פדראליות".

ממשפחתו של גרוס לא נמסרה עד כה תגובה על העונש החמור, אך מקורבים לרעייתו ג'ודי גרוס, אמרו לתקשורת כי היא מודאגת ממצב בריאותו, וממצבו הנפשי הקשה לאור העובדה כי ידוע לו שאמו בת ה-88 ובתו בת ה-26 חולות בסרטן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ