קדאפי מתאושש: כוחות הצבא מתקדמים והודפים את המורדים

הליגה הערבית קראה אתמול למועצת הביטחון של האו"ם להכריז על השמיים של לוב כאזור אסור לטיסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברגה וקהיר (רויטרס). כוחותיו של נשיא לוב, מועמר קדאפי, הדפו אתמול את כוחות המורדים מפרבריה של עיר הנפט ראס לאנוף במזרח המדינה והתקדמו עוד מזרחה. בתוך כך הופיע אתמול איום חדש על קדאפי, זאת לאחר שהליגה הערבית קראה למועצת הביטחון של האו"ם להכריז על שמיה של לוב כאזור אסור לטיסה. החלטה כזו עשויה לתת את לנאט"ו את התמיכה האזורית שלה היא זקוקה כדי לצאת לפעולה צבאית נגד לוב.

תחנת הטלוויזיה הממלכתית של מצרים, שדיווחה על החלטת הליגה הערבית, הודיעה גם כי הליגה החליטה לפתוח ערוצי הידברות עם מועצת המורדים הלובית - שעל פי הליגה הערבית היא המייצגת של העם הלובי.

אולם בינתיים נראה כי בקרבות האחרונים סביב ראס לאנוף - עיר נפט חשובה במזרח לוב - ידו של קדאפי היא על העליונה. קו העימות נמצא כעת בין ראס לאנוף לבין העיר עקאווילה, המוחזקת על ידי המורדים. שלשום נפגעו מיכליות נפט בעיר, לטענת המורדים בשל ההפגזות האוויריות של כוחות קדאפי, אולם הצבא הכחיש את ההאשמות.

המורדים, שהודו בנסיגה מראס לאנוף, מיהרו כי "המתנדבים שנמצאים כעת בחזית הם פחות משלושים אחוז מהלובים שמוכנים להצטרף ללחימה. אנשינו מוכנים ונחושים ללחום בכוחות קדאפי", אמר ראש המועצה הלובית הלאומית, מוסטפה עבד אל-ג'אליל.

"כמה מהמעורבים במהפכה עושים מאמצים להשיג נשק, למקרה שלא יוכרז אזור ללא טיסה או לא יוטלו הגבלות על ספינותיו של קדאפי", אמר עבד אל-ג'ליל, לשעבר שר המשפטים בממשלתו של קדאפי. לדבריו, אם כוחות קדאפי יגיעו למעוז המורדים בנראזי, "משמעות הדבר היא מוות לחצי מיליון אזרחים".

אחד ממפקדי צבא המורדים, קולונל חאמד אל-חסי, סיפר לאל-ערבייה כי "בשישי בלילה היתה הפגזה כבדה ממטוסי קרב של צבא לוב. ההפגזה הכריחה אותנו לסגת לעמדות קודמות, אך לא במרחק עשרים ק"מ, אלא שלושה ק"מ בלבד. אני ממליץ לעיתונאים לא להיכנס לאזור. איננו יכולים לשמור על ביטחונם".

המורדים, חמושים בעיקר בנשק נגד מטוסים ונגד טנקים, מטולי רימונים ונשק קל, התקשו להתעמת עם כוחותיו של קדאפי. ראס לאנוף, הנמצאת כ-590 ק"מ מזרחית לטריפולי, "הפכה לעיר רפאים" בעיני אל-חסי.

לפי הדיווחים, קדאפי מתכוון להשתלט בקרוב על העיר ברגה בה נמצא נמל נפט גדול, תוך שימוש בכוח צבאי רב. המורדים שנמצאים בשולי העיר כבר החלו להתכונן לקרב. "זאת תהיה המטרה הבאה שלהם. לכאן הם יבואו", אמר רעפה פרסי, פועל נפט בן 31 ואחד מקומץ התושבים שהסכימו להישאר בעיר. "היה עצוב לי לראות אנשים בורחים מבתיהם. ראס לאנוף היתה עיר מגורים ועכשיו היא הרוסה. למה?".

המורדים דנים באפשרות ללחום בקדאפי מלחמת גרילה ארוכת שנים. "לא איכפת לנו כמה זמן זה יקח, חמש או עשר שנים. השער נפרץ", אמר אחד המורדים, באשיר ורשפאני בן השלושים. "אם אמות, אחי יקח את מקומי. אם הוא ימות, שכני יקח את מקומו", הוא אומר. "קדאפי יצליח להשתלט על המדינה רק אם יהרוג את כולנו".

צלם של רשת אל-ג'זירה נהרג אתמול באזור הקרבות במזרח המדינה ליד העיר בנגאזי. הצלם, עלי חסאן אל-ג'אבר הוא האיש התקשורת הראשון שנהרג במדינה מאז החלו מהמומות בה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ