צוותי סיוע מרחבי העולם בדרכם לאזור הרעש ביפאן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כינה את ההרס ביפאן "אסון שובר לב" והורה לצי הכולל נושאות מטוסים להגיע לאזור ולהעניק את הסיוע הנחוץ ? צוותי סיוע נשלחו גם מבריטניה, צרפת, שווייץ וניו זילנד ? אזרחים ביפאן משתמשים ברשתות החברתיות כדי למצוא את יקיריהם ? מלכת נגליה שלחה תנחומיה לקיסר יפאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלות, סוכנויות או"ם וארגוני צדקה מכל העולם שלחו אתמול ניחומים והציעו עזרה ותמיכה לנפגעי רעידת האדמה שפגעה שלשום ביפאן.

יותר מ-70 הצעות לשירותי חילוץ והצלה מרחבי העולם התקבלו ביפאן, וצוותים מאוסטרליה, ניו זילנד ודרום קוריאה הודיעו על נכונותם להצטרף ל-150 אנשי צוות שעושים את דרכם מארה"ב לצפון-מזרח יפאן.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, שהציע מיד את עזרתו, הורה לצבא האמריקאי לספק סיוע חירום למה שכינה "אסון שובר לב". ארה"ב, שמחזיקה ביפאן כ-50,000 חיילים, הורתה לצי הכולל שתי נושאות מטוסים וספינות עזר, להגיע לאזור כדי להעניק את הסיוע הנחוץ.

מלכת אנגליה שלחה את תנחומיה לקיסר יפאן אקיהיטו: "נעצבתי לשמוע על אובדן החיים הטראגי, שנגרם על ידי רעידת האדמה שפגעה בצפון-מזרח יפאן". יורש העצר הבריטי, הנסיך צ'רלס, אמר ששמע "בזעזוע אדיר ובעצב עמוק" על רעידת האדמה ההרסנית ועל הצונאמי הנורא שבא בעקבותיה. במסר נפרד לקיסר אקיהיטו כתב הנסיך כי "אנו חושבים עליכם ומתפללים בעבורכם ללא הרף בתקופה הנוראה והמאתגרת הזו".

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג הודיע מצדו כי בריטניה מגייסת, לבקשת יפאן, צוותי חיפוש והצלה. "הם ביקשו עזרה ואנחנו מתמקדים כעת בהכנתה", אמר אתמול הייג לבי-בי-סי.

גם צרפת הודיעה על נכונותה לספק כל סיוע נחוץ ולהיענות לכל בקשה. "צרפת מוכנה להיענות לכל בקשה שיפאן עשויה להגיש כדי להתמודד עם הטרגדיה הזו", כתב שלשום הנשיא ניקולא סרקוזי לראש ממשלת יפאן נאוטו קאן.

סרקוזי גם הביע את כאבו "העמוק" על האסון ואמר כי צרפת תעמוד לצד העם היפאני ותתמוך בו "בתקופה קשה זו". שר החוץ שלו, אלן ז'ופה, חזר על הדברים והודיע כי "צרפת מוכנה להעניק ליפאן סיוע אם ממשלתה תרצה בכך".

שווייץ, המקיימת קשרים הדוקים עם יפאן, הודיעה שהתבקשה על ידה לשלוח צוותי חיפוש והצלה, וכי 25 מומחים שווייצים ותשעה כלבי הרחה ינחתו הבוקר ביפאן כדי לסייע במאמצי ההצלה. ראש יחידת הסיוע ההומניטרי השווייצית, טוני פריש, אמר כי הצוות השווייצי יהיה אחראי על חיפוש ניצולים מתחת להריסות. הצוות יורכב מחברי היחידה, המונה 700 בני אדם, שכישוריהם נעים מהנדסה, סיסמולוגיה, טלקומוניקציה וניתוח פצועים באזור קרב.

מדינה נוספת ששולחת סיוע ליפאן היא ניו זילנד, שהודיעה כי צוות של 48 מומחים לחיפוש והצלה כבר יצא מהמדינה.

האו"ם שלח אתמול צוות שיתאם את פעולות הסיוע. דוברת מחלקת התיאום למבצעים הומניטריים של האו"ם, אליזבת באיירס, מסרה כי האו"ם "ישלח ליפאן תשעה מומחים, מהמנוסים שיש לנו, כדי להתמודד עם האסון. הם יעזרו לנו להעריך את הצרכים ולתאם את הסיוע יחד עם רשויות יפאן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ