צונאמי ביפאן | יפאן מתמודדת עם "משבר גרעיני אינטנסיבי"; הר געש התפרץ בדרומה

עדיין לא ברור אם התפרצותו של הר הגעש שינמודאקה קשורה לרעידת האדמה. הרשויות במחוז מיאגי מעריכות כי לפחות 10,000 בני אדם נהרגו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

יומיים לאחר רעידת האדמה והצונאמי שפקדו את יפאן, מסרה היום (ראשון) סוכנות האקלים במדינה כי הר הגעש שינמודאקה בדרום יפאן התפרץ והוא פולט אפר וסלעים. הסוכנות המטאורולוגית פרסמה אזהרה ובה נאמר כי הר הגעש שינמודאקה חזר לפעילות לאחר כמה שבועות שקטים.

הר הגעש שהתפרץ נמצא על האי קיושו, כ-1,500 קילומטרים ממוקד רעידת האדמה שפגעה ביפאן. בשלב זה, עדיין לא ברור אם ההתפרצויות ורעידת האדמה קשורות זו לזו.

במקביל, ממשיכה יפאן להתמודד עם מה שהולך ומצטייר כמשבר גרעיני אינטנסיבי, כפי שהגדירו זאת גורמים רשמיים במדינה. הרשויות ממשיכות לעקוב ולפקח על מספר כורים גרעיניים, בניסיונן למנוע התכה של ליבות הכורים. עד כה, פונו כ-170 אלף בני אדם מהאזורים המועדים לסכנת דליפה רדיואקטיבית.

מוקדם יותר היום, אמר ראש הממשלה נאוטו קאן כי "יפאן מתמודדת עם המשבר החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". ראש הממשלה הוסיף כי המצב בכור הגרעיני בפוקשימה מוסיף להיות "מדאיג". דבריו הגיעו לאחר דיווח יפאני מוקדם יותר, לפיו החלה התכה חלקית באחד מששת הכורים הגרעיניים במתקן, כתוצאה מתקלה שאירעה במערכת הקירור. על פי הדיווח, בכור נמדדה קרינה מעל הרמה המותרת בחוק.

התפרצות הר הגעש שינמודאקה

ביפאן מעריכים היום כי מניין ההרוגים ברעידת האדמה ובצונאמי שפקדו את המדינה בסוף השבוע יעלה על 10,000 בני אדם במחוז מיאגי בלבד - כך הודיע מפקד המשטרה במחוז. המחוז, שהוא אחד משלושת המחוזות שספגו את הפגיעה הקשה ביותר ברעש, מונה כ-2.3 מיליון בני אדם. עד כה זוהו באופן רשמי גופותיהם של 379 בני אדם במחוז זה.

במכון הגיאולוגי בארה"ב חישבו כי רעידת האדמה ביפאן עמדה על עוצמה של 8.9 בסולם ריכטר, אולם גורמים בכירים ביפאן הודיעו היום כי הרעש, החזק ביותר בהיסטוריה של המדינה, נמדד בעוצמה 9.0 בסולם ריכטר.

צוותי חיפוש סורקים אחר הנעדרים לאורך מאות קילומטרים, בשעה שמאות אלפי ניצולים פוקדים את מרכזי החירום שהוקמו כדי לזכות במזון ובקורת גג. לפחות 1.4 מיליון בתי אב נותרו ללא מי שתייה וכ-2.5 מיליון בתים נותקו מרשת החשמל.

עם זאת, למשרד הביטחון היפאני היתה גם בשורה חיובית, גם אם נדירה: מסוק צבאי חילץ היום גבר כבן 60 שצף מול חופי פוקושימה על גג ביתו, לאחר שנסחף על ידי הצונאמי. מצבו של האיש טוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ