צונאמי ביפאן | פיצוץ נוסף אירע הבוקר בכור בפוקושימה

גובר החשש מאסון רדיואקטיבי, לאחר שגם מערכות הקירור בכור ליד טוקיו הושבתו ? 1.5 מיליון איש ללא מים בעקבות הצונאמי; צרפת קראה לאזרחיה לעזוב

אילן ליאור
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
סוכנויות הידיעות

פיצוץ נוסף אירע במהלך הלילה (שני) בכור בפוקושימה, שבצפון מזרח יפאן. על פי הדיווחים מדובר בכור מספר 3. בשלב זה עדיין לא ידוע מהי ההשפעה של הפיצוץ בכור. עדי ראייה מדווחים על עשן המיתמר באזור הכור.

במקביל לפיצוץ בכור בפוקושימה, סוכנות הידיעות קיודו מדווחת הבוקר כי במחוז מיאגי נמצאו 2,000 גופות לאורך החוף. זאת בנוסף ל-1,600 גופות שאותרו עד כה.

ביפאן גובר בימים האחרונים החשש מאסון רדיואקטיבי, בשל תקלות במערכת הקירור של שלושה כורים גרעיניים בפוקושימה, כ-240 ק"מ מצפון לבירה טוקיו, ובכור בטוקאי, כ-120 ק"מ מטוקיו. דובר ממשלת יפאן, יוקיו אדאנו, הודיע אתמול כי ככל הנראה החל תהליך היתוך חלקי באחד הכורים. "למרות החשש שהדברים יגבירו את הדאגה בציבור, אנחנו לא יכולים לשלול את האפשרות לפיצוץ בכור", אמר אדאנו, אך ציין כי "גם אם יתרחש פיצוץ נוסף, לא צפויה סכנה ממשית לבריאות הציבור". בהודעה רשמית של האו"ם נאמר כי אין בקרינה סכנה בריאותית לתושבים.

הרשויות ביפאן עושות מאמצים ניכרים למנוע התחממות יתר של הכורים. בין השאר, שחררו אתמול באופן מבוקר אדים רדיואקטיביים על מנת להוריד את הלחץ בכורים. אם מאמצים אלה לא יצלחו, עלול החום להתיך את הכורים ואף לגרום לפיצוצם וכתוצאה מכך לדליפה של חומרים רדיואקטיביים.

כ-140 אלף איש המתגוררים ברדיוס 20 ק"מ מהכורים בפוקושימה פונו מבתיהם ונדרשו לעבור בדיקה רפואית.

אתמול הכריזה סוכנות הגרעין של האו"ם על מצב חירום גם בכור הגרעיני בעיר הצפונית אונאגווה, בעקבות מדידת רמות קרינה גבוהות באזור. סוכנות הגרעין של יפאן טוענת כי רמות הקרינה בסביבתו נובעות משחרור חומרים רדיואקטיביים מהכור בפוקושימה ואינן מהוות סכנה משמעותית לציבור. עוד דווח על תקלה במערכת הקירור בכור גרעיני בטוקאי, סמוך לטוקיו.

משטרת יפאן העריכה אתמול כי רעש האדמה וגלי הצונאמי שפקדו את המדינה ביום שישי גבו את חייהם של יותר מעשרת אלפים בני אדם. עם זאת, יש עדיין אי בהירות רבה באשר למספרים. יש חשש רב לחייהם של כעשרת אלפים תושבי עיר הנמל מינאמיסאנריקו, שכמעט ונמחקה מעל פני האדמה. עוצמת רעש האדמה הועלתה אתמול ל-9.0 בסולם ריכטר. זה הרעש הרביעי בעוצמתו בעולם מאז החלו למדוד רעשי אדמה.

על פי דיווחי הרשויות, כשני מיליון בתים בצפון מזרח האי המרכזי הונשו, מנותקים עדיין מרשת החשמל. לעוד מיליון ו-400 מאות אלף בתים אין מים זורמים. כ-300 אלף בני אדם פונו למקלטי חירום. הרשויות ביפאן הודיעו כי בשל הפסקת פעילותם של הכורים הגרעיניים יהיו בטוקיו הפסקות חשמל יזומות.

יש קושי רב להגיע לאזורי האסון ונוצר שם מחסור במוצרים בסיסיים. תושבים רבים החלו לאגור מים ומוצרי מזון. תורים ארוכים השתרכו מחוץ לחנויות המוכרות מזון ומחוץ לתחנות הדלק. אזרחי יפאן התגייסו לסייע ושלחו לאזורי האסון מוצרי יסוד ושמיכות. ממשלת יפאן הודיעה לתושבים כי הם יכולים למשוך כסף מבנקים ללא צורך בתעודות זהות. כל העת ממשיכות לפקוד את יפאן רעידות משנה, מקצתן חזקות, וגלים מוסיפים להציף את הרחובות בערי החוף וסוחפים עמם מבנים וכלי רכב.

כ-100 אלף מחלצים פועלים מסביב לשעון בניסיון לאתר ניצולים. סין, קוריאה הדרומית וארצות הברית שלחו צוותי סיוע, חלקם באו ישירות מאתר רעידת האדמה בניו זילנד. למרות הפעילות המאומצת, הבהיר גורם רשמי במשטרה היפאנית כי תמונת המצב אינה משאירה מקום רב לאופטימיות.

קטעי וידיאו ותמונות חדשות של הצונאמי שפורסמו אתמול שפכו עוד אור על ממדי ההרס האדיר. אחד הצילומים תיעד אנייה גדולה נסחפת בגלי הענק אל גשר, נמחצת תחתיו ומתפרקת לחתיכות. צילום אחר תיעד אוטובוס מנסה להימלט, ללא הצלחה, מגלי ענק שסחפו כל מה שנקרה בדרכם.

ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן, אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי רעידת האדמה והצונאמי הם האסון הגדול ביותר ביפאן מאז מלחמת העולם השנייה. הוא ציין כי המשבר במדינה גדול אך הביע ביטחון כי ארצו תדע להתגבר עליו. "התגברנו בעבר על קשיים רבים והצלחנו ליצור חברה משגשגת", אמר. "אנחנו יכולים להתגבר גם על הקשיים האלה כאזרחים יפאנים, אם נסייע אחד לשני". הוא הבהיר כי האסון ביפאן אינו מתקרב בממדיו לאסון הגרעיני בצ'רנוביל שבאוקראינה בשנת 1986. "קרינה שוחררה לאוויר, אך אין דיווחים שכמות גדולה שוחררה. זה שונה באופן מהותי מהתאונה בצ'רנוביל".

למרות המסרים המרגיעים של הממשלה היפאנית, צרפת קראה אתמול אזרחיה לעזוב את יפאן, מחשש לדליפה רדיואקטיבית ולרעשי אדמה נוספים. ארצות הברית פרסמה אתמול אזהרת מסע וקראה לאזרחיה להימנע מביקור ביפאן בתקופה הקרובה.

באי קיושו, בדרום יפאן התפרץ אתמול הר הגעש שינמודאקה והוא החל לפלוט אפר וסלעים. הר הגעש ניצב כ-1,500 ק"מ ממוקד הרעש ולא ברור אם יש קשר בין התפרצותו לבין רעש האדמה. לא דווח על נפגעים בעקבות ההתפרצות.

הבנק המרכזי של יפאן בוחן דרכים לסייע לאוכלוסייה באזור האסון ויעביר 700 מיליון דולר לבנקים כדי למנוע את קריסתם כתוצאה ממשיכה רבה של כספים. מחר יתחדש המסחר בבורסה של טוקיו וצפויות ירידות שערים. באזור סנדאי יושבתו גם מחר מפעליהן של יצרניות הרכב הגדולות טויוטה, ניסאן והונדה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ