יפאן: הכורים הבטוחים בעולם לא יכלו לטבע

ישתקמו, אך לאט

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

מה שהתחיל ביום שישי כדיווח על רעידת אדמה מקומית, הפך ביום שבת לסיפור על אסון גדול, כאשר התבררו פרטי הצונאמי והתפרסמו התמונות המצמררות. ביום ראשון כבר היה מדובר במשבר לאומי גדול, החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. מאומדן של כמה עשרות נפגעים קפץ המספר לכמה אלפי הרוגים ואתמול הצטיירה אפשרות של רבבות מתים. היפאנים רגילים לאסונות טבע, אך הפעם נוסף לרעידת האדמה ולצונאמי מרכיב שלישי, שלא היה קשור בעבר לשני אלה, והוא הדליפה הרדיואקטיבית, המאיימת להפוך לאסון גרעיני. הטראומה של פצצות האטום מעוררת חרדות גדולות יותר מאשר אסונות הטבע המסורתיים.

לפני חודשיים הסתובבו נציגים יפאנים במזרח התיכון והציעו למצרים, ירדן, כוויית וערב הסעודית כורים גרעיניים לייצור חשמל. הנימוק שבו הם השתמשו היה שהכורים היפאניים עולים על האחרים באמצעי הבטיחות שלהם. והנה, ארבעה מן הכורים הללו נפגעו מן המתקפה המשולבת של רעידת האדמה וצונאמי, והם עלולים לפלוט קרינה רדיואקטיבית שתסכן את חייהם ובריאותם של מיליוני אנשים. אי-יכולתם של כורים בטוחים כאלה לעמוד באסונות טבע גדולים מטיל צל על כדאיות הבנייה של כורים נוספים ביפאן ובעולם.

מטרת הכורים, המספקים כיום כשליש מתצרוכת החשמל של יפאן, היא להקטין את תלותה בנפט, המגיע מן המזרח התיכון. זרימת הנפט עלולה להיפסק ומחירו עלול להאמיר בעקבות מלחמה או מהפכה. והנה, דווקא בימים אלה פוקד צונאמי חברתי ופוליטי את ארצות ערב וגורם לעלייה תלולה במחירי הנפט. הפסקת בנייתם של כורים גרעיניים נוספים עלולה להקפיץ עוד יותר את מחירו של הזהב השחור ולפגוע קשות במשק העולמי שעמד על סף התאוששות.

אם יתרחש אסון גרעיני ביפאן, הוא ישפיע על הדיון שהתעורר שם על פיתוח נשק גרעיני. עד לפני כמה שנים היה נושא זה טאבו ופוליטיקאי שהעז לדבר עליו היה מסתכן בכסאו. אבל בעקבות האיום הגרעיני של קוריאה הצפונית והעימותים עם סין בעלת הנשק הגרעיני, גוברים הקולות ביפאן הקוראים לשקול פיתוח של נשק הרתעה גרעיני. בניגוד למה שרבים בעולם חושבים, החוקה היפאנית אינה אוסרת על נשק גרעיני ואינה מזכירה אותו בכלל. היא אוסרת על קיום של צבא ועל הזכות לנהל מלחמה, אך שלטונות יפאן עקפו את האיסור הזה בטענה כי לצורכי הגנה מותר להקים כוח צבאי ובלבד שלא ייקרא צבא, אלא "חילות הגנה". כיום הצבא היפאני, החוקי אך הבלתי חוקתי, הוא מן הצבאות המתקדמים בעולם. באותו טיעון אפשר יהיה בעתיד להכשיר פיתוח של נשק גרעיני.

יש ליפאן כיום פלוטוניום בכמויות גדולות, כתוצאה מהעשרה של פסולת אורניום מן הכורים הגרעיניים, שאותו היא מבצעת באירופה. פלוטוניום זה מיועד רשמית לכורים שיפעלו על בסיס פלוטוניום, אך אם רוצים אפשר להרכיב ממנו פצצות אטום. יפאן גם משגרת טילים אזרחיים לחלל, שאותם אפשר יהיה להפוך לטילים ארוכי טווח אם הממשלה תחליט לעשות זאת.

כמה זמן ייקח ליפאן להתאושש מן הנזקים שנגרמו לה על ידי רעידת האדמה והצונאמי של השבוע האחרון? בארצות מפותחות, עשירות ומסודרות, ההשתקמות מאסונות טבע ואדם היתה עד כה מהירה יחסית. העיר היפאנית קובה, שבה נהרגו 6,000 אנשים ברעידת האדמה של 1995, השתקמה בתוך שנה וחצי. חבל סצ'ואן בסין, שבו נספו 90 אלף איש ברעידת האדמה של 2008, השתקם בתוך שנתיים. השיקום לא יהיה פשוט, בגלל החוב הלאומי של יפאן המתקרב ל-200% מן התוצר הלאומי, ובגלל האוכלוסייה המזדקנת. אך בעבר, סכנות ואסונות עוררו את היפאנים לפעילות יתר. נקווה שגם הפעם זה יהיה כך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ