לבנון: עשרות אלפים קראו לפרק את חיזבאללה מנשקו

המפגינים, תומכי מחנה 14 במארס בראשות ראש הממשלה המודח סעד אל-חרירי, קראו קריאות בגנות ארגונו של נסראללה: "לא נרשה ניצול של לבנון לטובת איראן"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

עשרות אלפי אזרחים הפגינו אתמול בביירות, בירת לבנון, לציון יום השנה השישי להקמת מחנה ההתנגדות בעקבות רצח ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל-חרירי. המפגינים, מתנגדי חיזבאללה ותומכי מחנה "14 במארס", יצאו לראשונה בגלוי נגד חיזבאללה וקראו לו להתפרק מנשקו.

סעד א-דין אל-חרירי, ראש הממשלה המודח ובנו של רפיק אל-חרירי, נשא דברים בעצרת הענק בביירות: "לא ייתכן שמישהו מאתנו יסכים לפטרונות על לבנון - בין אם מדובר בשליטה זרה ובין אם מדובר בשליטה של חמושים בתוך לבנון המופעלים על ידי אינטרסים זרים", אמר בהתייחסו לחיזבאללה. "לא ייתכן שהנשק הזה יופנה לעבר הרצון הדמוקרטי של האנשים ולעבר האמת".

חרירי הבן קרא לפרק את חיזבאללה מנשקו: "אנחנו רוצים שהנשק הזה יהיה תחת פיקוח של המדינה. הצבא הוא שצריך להגן על כולנו". המפגינים קראו קריאות שהזכירו את הקריאות בכיכר תחריר במצרים, אך בצורה קצת שונה: "העם רוצה בהפלת הנשק", קראו.

אחד ממנהיגי הנוצרים, סמיר ג'עג'ע, העומד בראשות מפלגת "הכוחות הלבנונים", אמר בעצרת כי "לא נוכל לקבל את השיתוק של כלכלת לבנון או שההיסטוריה שלנו תימחק. לא נסכים שלבנון תנוצל לטובת איראן".

מחנה 14 במארס הוקם כחודש ימים לאחר חיסולו של חרירי בפיצוץ מכוניתו בביירות, וב-2005 הוביל את "מהפכת הארזים" - הפגנות ענק שהביאו לסילוקו של צבא סוריה מלבנון.

לראשונה מאז 2005, לא מכהן נציג המחנה כראש ממשלה (עד כה כיהנו פואד סניורה וסעד אל-חרירי), ובכירי התנועה מהווים אופוזיציה למי שנבחר לכהן כראש ממשלה מטעם חיזבאללה, נג'יב מיקאתי. זו אולי הסיבה להתנגדות הגלויה לחיזבאללה - דרישה שבעבר חשש המחנה להעלות.

חרירי הבן נאלץ לעזוב את תפקידו לפני כחודשיים בעקבות פוטש פוליטי שארגן חיזבאללה, כאשר אנשיו עזבו את הממשלה והודיעו על תמיכתם במיקאתי. עד כה, נמנע מיקאתי מלהציג את ממשלתו.

פרישת חיזבאללה מהממשלה נומקה אז בהחלטתו של חרירי הבן להמשיך את מימון הטריבונל המיוחד החוקר את רצח אביו. על פי כל ההערכות, בית הדין הבינלאומי מתכוון להאשים אנשים מהדרג הבכיר ביותר בחיזבאללה, במעורבות ברצח ראש הממשלה לשעבר.

על פי דיווחים שונים בתקשורת העולמית, הטריבונל בהאג מתכוון לדחות את פרסום כתבי האישום שוב כדי לבחון ממצאים חדשים באשר לרצח אל-חרירי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ