בעקבות אפלטון אל אטלנטיס, העיר האבודה

חוקרים מארה"ב טוענים כי איתרו את מיקומה של העיר אטלנטיס

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מסצ'וסטס. צוות מחקר טוען כי מצא את מיקומה של אטלנטיס האבודה, לכאורה העיר שגל צונאמי מחק לפני אלפי שנים, באזור הביצות בדרום ספרד. "זה כוחם של גלי הצונאמי", אמר ראש צוות המחקר ריצ'רד פרוינד.

"קשה להבין שגל מסוגל לשטוף 100 ק"מ בפנים היבשת, ועל זה בעצם אנחנו מדברים", הדגיש פרוינד, פרופסור באוניברסיטת הרטפורד שבקונטיקט, העומד בראש צוות בינלאומי המחפש את המקום שבו שכנה אטלנטיס.

כדי לפתור את התעלומה שנמשכה אלפי שנים, השתמש הצוות בתצלומי לוויין של עיר אקראית שנראית כאילו שקעה במצולות ומצא את המקום המתאים מצפון לעיר הספרדית קאדיס. לדעת הצוות, במקום הזה קבור מתחת לביצות הנרחבות של פארק דוניה אנה השטח הרב טבעתי הקרוי אטלנטיס.

צוות של ארכיאולוגים וגיאולוגים השתמש בשילוב של מכ"ם תת-קרקעי, מיפוי דיגיטלי וטכנולוגיה תת-מימית כדי לחקור את האזור ב-2009 ו-2010. פרוינד גילה סדרה משונה של "ערי אנדרטה" במרכז ספרד, שנבנו על ידי פליטי אטלנטיס על פי תבנית עירם לאחר שזאת נהרסה ככל הנראה בצונאמי. גילויים אלה שימשו הוכחה נוספת לחוקרים והגבירו את ביטחונם שעלו על הדרך הנכונה.

"תושבי אטלנטיס שלא נהרגו בצונאמי נמלטו אל פנים היבשת ובנו שם ערים חדשות", גורס פרוינד. ממצאי הצוות נחשפו לעיני הקהל אתמול ב"למצוא את אטלנטיס", תוכנית מיוחדת ששודרה בערוץ National Geographic.

אמנם קשה לדעת בוודאות שהמקום הזה בספרד הוא אכן אטלנטיס, אולם פרוינד טוען שמציאת ערי האנדרטה העניקה לו את הביטחון שאטלנטיס קבורה באזורי הביצה של החוף הדרומי. "גילינו משהו שאיש לא ראה קודם לכן והדבר הזה מוסיף אמינות לגילוי, בעיקר מבחינה ארכיאולוגית. זה הרבה יותר הגיוני", אמר פרוינד.

אפלטון, הפילוסוף היווני, כתב על אטלנטיס לפני כ-2,600 שנים ותיאר אותה כ"אי הנמצא במיצרים הקרויים עמודי הרקולס", כפי שכונו מיצרי גיברלטר בעולם העתיק. הפרטים בכתבי אפלטון שימשו מעין מפה והחיפושים התמקדו בים התיכון ובאוקיינוס האטלנטי, שני המקומות הסבירים למיקום העיר.

"יש תיעוד על גלי צונאמי באזור זה מאות שנים", אומר פרוינד. "אחד הגדולים ביותר אירע ב-1755 כשגל ענק שטף את ליסבון".

הוויכוח אם אטלנטיס היתה קיימת באמת נמשך אלפי שנים. דברי אפלטון שנכתבו במאה הרביעית לפנה"ס הם המקור ההיסטורי הידוע היחיד על העיר. אפלטון כתב שהאי שהוא קרא לו "אטלנטיס" נעלם בן לילה במצולות.

המומחים מתכוונים להמשיך בחפירות באזור וגם ב"ערים" המסתוריות במרכז ספרד, כ-250 ק"מ משם, כדי לחקור בצורה מעמיקה יותר מבנים גיאולוגיים ולתארך את הממצאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ