צונאמי ביפאן: שוב היא נפלה, שוב היא תקום

הטלוויזיה משדרת את המראות הקשים מסביב לשעון, ומה שבולט בשידורים הוא האיפוק מעורר הקנאה. אפילו כשמדובר בחשש לדליפה גרעינית

דורון ב' כהן, קיוטו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון ב' כהן, קיוטו

יפאן היא ככל הנראה הארץ הבטוחה בעולם. אין בה אלימות ברחוב או מקומות שמסוכן ללכת בהם; על פריצות לבתים וגניבות רכב בקושי שמעו כאן; מלחמה לא התחוללה כבר שנים רבות, ואירועי הטרור נדירים. אך כשם שהחברה יציבה ובטוחה, הטבע הפכפך ומסוכן. התפרצויות געש, רעידות אדמה, גלי צונאמי (מילה שיפאן נתנה לעולם), סופות טייפון הרסניות, שריפות ענק: עם כל אלה ועוד למדו היפאנים לחיות במהלך היסטוריה ארוכה של ניסיון כואב. אדמתם שבה ומנסה לנער אותם מעליה, והים המקיף אותם מכל עבר מאיים להטביע את ארצם מתחת לרגליהם. למרות כל זאת מביעים היפאנים את אהבתם לטבעה של ארצם באלף ואחת דרכים, סמוכים ובטוחים שאין כמוה בעולם.

למי שבא ליפאן מבחוץ, ובמיוחד למי שבא מישראל, אלופת העולם באלתור, הסדר בארץ זו מעורר התפעלות, אבל לא פעם דומה שהיפאנים מאמינים במקדמי ביטחון היסטריים. "הבטיחות קודמת לכל" כתוב באותיות קידוש לבנה על כל אתר בנייה, והסיסמה מיושמת בכל היבט של חיי יום-יום. בימים כתיקונם, כשעוקבים אחר אמבולנס החולף בקצב מתון ברחובות העיר, נהגו חבוש הקסדה מהסס בכל צומת, מתעורר החשש שמא מרוב זהירות העזרה לא תגיע בזמן. הגישה הרווחת היא שאסור לסכן את המצילים כדי להציל את מי שממילא גורלם כבר נחרץ.

הרס ביפאן. תצלום: אי-פי

דומה שמרבית היפאנים מקבלים זאת בהבנה, וגם אין זה מטבעם לצאת בביקורת פומבית; בכל זאת, אחרי רעידת האדמה הגדולה שהיכתה בעיר קובה בשנת 1995 נשמעה ביקורת על האיטיות הבלתי נסבלת בפעולות החילוץ והסיוע. האם הלקח נלמד? עדיין מוקדם לדעת, אף שדומה שהפעם נשלחו כוחות הצבא לשטח בזריזות יחסית, ושהסיוע מגיע אל מרכזי הפינוי שאליהם הגיעו הניצולים.

יש גם הבדל ניכר בין האסון הקודם, שבו נדרש בעיקר חילוץ בני אדם ממבנים שקרסו, לבין האסון הנוכחי, שבו הציף הים את היבשה במהירות שלא השאירה סיכוי למי שלא הספיק לנוס על נפשו. "גבול שמת בל יעברון, בל ישובון לכסות הארץ" מבטיח משורר תהילים (ק"ד 9) בדברו על מי הים הגדול. אין מראה בלתי נתפס יותר מהים המתיר את רסנו ושב לכסות את האדמה, מותיר אחריו חורבן בל יתואר וקורבנות חסרי אונים. אפילו ביפן למודת האסונות ממדי החורבן נדמים חסרי תקדים.

הטלוויזיה משדרת את המראות הקשים מסביב לשעון, ומה שבולט בשידורים הוא האיפוק מעורר הקנאה. אפילו כשמדובר בחשש לדליפה גרעינית, הקריינים, הכתבים והדוברים למיניהם מדברים בשקט ודבקים בעובדות הידועות. ראש הממשלה פונה לציבור בתמצות מופלג, קורא לכל האזרחים לתת כתף ומבטיח את לידתה של יפאן חדשה מבין ההריסות. ניכר שהוא נשען על נסיון היסטורי ארוך. יפאן חרבה והשתקמה שוב ושוב, ואפשר להאמין שגם הפעם, כשהחורבן נראה מייאש בהיקפו, היא תשוב ותיבנה.

דורון ב' כהן תרגם את ספרו של הארוקי מורקמי "יער נורווגי" מיפאנית לעברית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ