בכירים ביפאן: מוטות הדלק הגרעיני בכור בפוקושימה הותכו חלקית

ביפאן חוששים מפני התכה מלאה של כל מוטות הדלק, לאחר ששוב ירד מפלס המים בצורה משמעותית בשלושת הכורים. באחד מהם נגמרו המים כליל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

גורמים רשמיים ביפאן מסרו כי מוטות הדלק הגרעיני הותכו חלקית בכל שלושת הכורים הגרעיניים בפוקושימה דאי-צ'י. הכורים נפגעו ברעידת האדמה והצונאמי שפקדו את צפון יפאן.

מזכיר ממשלת יפאן, יוקיו אדנו, מסר בשעות הערב כי ישנם סימנים לפיהם מוטות הדלק בכל שלושת הכורים מותכים, בשל הכשל של מערכת הקירור של הכורים. "למרות שאנחנו לא יכולים לבדוק זאת ישירות, זה מה שככל הנראה קורה", אמר.

הכור בפוקושימה דאי-צ'י. תצלום: אי-פי

כמה מומחים יגדירו אירוע כזה כהתכה חלקית. אחרים, היו שומרים את ההגרה למקרים שבהם הדלק הגרעיני מתיך את הקירות של ליבת הכור, אך לא פורץ את הקירות החיצוניים של הכור. במקרה של אסון גרעיני בהיקף מלא, מוטות האורניום מותכים לחלוטין ומשחררים גל קרינה אל מחוץ לקירות הכור ולאוויר הפתוח.

ארבעה מתקנים גרעיניים נפגעו ברעידת האדמה ובצונאמי הקשה שפקדה את יפאן, אולם הכור בפוקושימה דאי-צ'י נפגע בצורה החמורה ביותר. מאז יום שישי השלטונות במדינה נאבקים להחזיר לעצמם את השליטה בכור. בין היתר הוזרמו לתוך הכור מי ים, כדי למנוע את ההתכה המוחלטת של המוטות בכורים השונים במתקן, למרות הסכנה שייגרמו במקום פיצוצים בשל העלייה בלחץ. ואכן, המימן שהתשחרר בעקבות הכנסת מי הים גרם לשני בפיצוצים בכורים.

כעת חוששים במדינה מפני התכה מוחלטת של מוטות הדלק הגרעיני בכל שלושת המתקנים הנמצאים בכור הגרעיני, דבר שעלול לגרום לאסון גרעיני קשה.

ההתכה החלקית אירעה בשל ירידה משמעותית במפלס המים המקררים את הכור. בין היתר נמסר כי מוטות הדלק הגרעיניים בכור מספר 2 במתקן נחשפו לחלוטין זו הפעם השנייה מאז רעידת האדמה והצונאמי. גורם

החברה המפעילה את הכור, "טוקיו אלקטריק פאואר", מסרה כי החשיפה של יחידה 2 אירעה בשל ירידה פתאומית במפלס המים שאמורים היו לקרר את מוטות הדלק הגרעיני. זאת, בשל פתח אוורור תקוע בכור. אנשי החברה והממשלה מנסים למנוע התכה מוחלטת של מוטות הדלק.

הדיווחים האחרונים מגיעים לאחר שבמהלך הלילה, אירע פיצוץ נוסף בכור בפוקושימה. בעקבות החשש מהקרינה, החליטה ארה"ב להרחיק את ספינות הצי שלה מהאזור. זאת לאחר שהתגלתה עליהן רמת קרינה חריגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ