פיליפ קראולי, דובר משרד החוץ האמריקאי, נאלץ להתפטר מתפקידו

קראולי ביקר את תנאי כליאתו של החייל החשוד בהדלפת מסמכי ויקיליקס ונאלץ להתפטר

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

דובר משרד החוץ האמריקאי, פיליפ קרואלי, נאלץ להתפטר אתמול (ראשון) מתפקידו בשל התבטאות שלו בנוגע לתנאי מאסרו של טוראי בראדלי מאנינג, החשוד בהדלפת מידע לאתר "ויקיליקס".

ביום שישי, הביע קראולי את דעתו על תנאי כליאתו של מאנינג - החשוד בהדלפת מסמכים חסויים של הצבא ומשרד החוץ האמריקאי לאתר ומוחזק בבידוד בבסיס הצבאי בקואנטיקו שבוירג'יניה. הדובר טען כי מדובר במאסר "מגוחך, לא תורם ומטופש". בעקבות דבריו, נאלץ הנשיא ברק אובמה להגן על החלטות הממשל בעניין במסיבת עיתונאים שערך ביום שישי, ואילו קראולי התבקש לעזוב את תפקידו.

קלינטון, קראולי ומיטשל. תצלום: רויטרס

בהודעת ההתפטרות שלו, אמר קראולי כי "הסגרת מידע מסווג ללא אישור זה פשע חמור במסגרת החוק האמריקאי. ההתבטאויות שלי לגבי תנאי מעצרו של בראדלי מאנינג נועדו להדגיש את ההשפעה הרחבה והאסטרטגית של פעולות חשאיות המבוצעות בידי סוכנויות חשאיות מדי יום, וההשפעה שלהם על העמידה שלנו בעולם". לדבריו, "יש להשתמש בכוח בתקופה המאתגרת הנוכחית בצורה חכמה ובצורה שעולה בקנה אחד עם החוקים והערכים שלנו".

קראולי הוסיף כי "בעקבות ההתבטאויות שקיבלתי עליהן את מלוא האחריות, הגשתי את ההתפטרותי. אני מודה לנשיא אובמה ולשרת החוץ קלינטון על הכבוד הגדול שניתן לי לשרת את העם האמריקאי. אני עוזב עם הערצה וחיבה לעמיתי במשרד החוץ". שרת החוץ קלינטון מסרה בתגובה להודעתו של קרואלי כי היא מקבלת את התפטרותו "בצער". בשלב זה, יתפוס את התפקיד סגנו של קראולי, מייק האמר.

קראולי, שתפקידו הוגדר כ"סגן שרת החוץ לענייני הציבור", ניהל את התדרוכים לתקשורת ברוח חברית והרשה לעצמו פעמים רבות לגלוש גם לבדיחות או להתחיל את התדרוכים בהערות על משחקי הספורט של הקבוצות החביבות עליו. הפעם, עם זאת, ההערה שלו בעניין מאנינג היתה דריכה על היבלת הכואבת של בכירי הממשל.

מחד, ממשל אובמה התחייב לחופש באינטרנט "ללא תנאים". מאידך, פרשת "ויקיליקס" ממשיכה לספק "פצצות קטנות" מדי שבוע, והחשיפות ערערו בחודשים האחרונים את התפקוד התקין של נציגויות ארה"ב בחו"ל. ההתבטאות של קראולי נתפסה כבעייתית, וכך, כשכתב ביקש תגובה מאובמה על הדברים שנאמרו על ידי הדובר, תמה גם הקריירה שלו במשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ