פחות מחודש בתפקיד, ושר החוץ הצרפתי בצרות בגלל לוב

אחדים מעמיתיו של אלן ז'ופה סבורים כי הנשיא ניקולא סרקוזי אינו טורח לעדכן אותו בכל הקשור למדיניות הצרפתית בלוב

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. שרי החוץ של מדינות הג'י-8 נחתו אתמול בערב בפאריס כדי לדון בפעולה שאולי תינקט בלוב. אולם ייתכן כי אחדים מהם תהו אם המארח שלהם כלל מעודכן בעמדת ממשלתו שלו בנושא זה. אלן ז'ופה משמש בתפקיד שר החוץ פחות מחודש - לאחר ששרת החוץ הקודמת מישל אליו-מארי נאלצה לפרוש בגלל קשריה עם נשיא תוניסיה המודח. ואולם, נראה שגם לשר החדש בעיות בתפקידו, ואחדים מעמיתיו סבורים כי הנשיא ניקולא סרקוזי אינו טורח לעדכן אותו.

בניגוד להיסוסים ולבלבול בתגובה הצרפתית למהפכות בתוניסיה ובמצרים, נראה שצרפת נוקטת עמדה הרבה יותר נוקשה לגבי לוב והפכה - יחד עם בריטניה - לטוענת הקולנית ביותר בעד אכיפת אזור איסור טיסה ולמדינה המערבית הגדולה הראשונה שהכירה במורדים הלובים. ואולם, לא ברור מה היה חלקו של ז'ופה, אם בכלל, בקבלת ההחלטות האלה.

הספקות לגבי תפקודו של ז'ופה התעוררו בעקבות פגישה שנערכה בשבוע שעבר בארמון האליזה בין סרקוזי לבין נציגי האופוזיציה הלובית, בתיווכו של הפילוסוף ברנאר אנרי לוי, שדחק בסרקוזי בפומבי להתערב בלוב. לוי, שאינו מחזיק בשום תפקיד דיפלומטי רשמי, הכריז שצרפת שוקלת לבצע תקיפות אוויר "כירורגיות" בלוב. ז'ופה לא היה כלל בסביבה כשלוי השמיע את הודעתו או כשנערכה הפגישה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ