בן-עמי שילוני

אזור סאנריקו ידע אסונות צונאמי גדולים בעבר. בשנת 1896, בעקבות רעידת אדמה בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר, פגע בו צונאמי אדיר שגרם למותם של 22 אלף איש. בשנת 1933, בעקבות רעידת אדמה בעוצמה של 8.4 בסולם ריכטר, פגע בו צונאמי שהביא לטביעתם של 1,500 איש. למרות אסונות גדולים אלה בעבר, אנשים המשיכו להתגורר במקום הזה, הידוע ביופיו. לאורך החוף לא הוקמו חומות מגן גבוהות, כדי לא לפגוע בנוף.

היפנים מעדיפים לשכוח אסונות ולא להנציח אותם כמונו. רעידות אדמה, שטפונות ושריפות, שהמיתו רבבות ומאות אלפי אנשים בעבר, כמעט אינם נזכרים בספרי ההיסטוריה. מעטים מאד מודעים למה שקרה בחוף סאנריקו לפני 115 שנה או לפני 78 שנה. היפאנים מתביישים באסונות ואינם רוצים שיראו אותם מדממים, חולים או סובלים. זאת הסיבה שבדיווחי הטלוויזיה לא ראינו גוויות וראינו בעיקר את איתני הטבע ולא את בני האדם בסבלם. גם כאשר היפאנים מדווחים על אסון הם משתדלים להיות מאופקים. הדיווח של רשתות הטלוויזיה הזרות על מה שקרה בימים אלה ביפאן היה היסטרי הרבה יותר מן הדיווח של הרשתות היפאניות. אנשים מספרים על אסונם בחיוך ובהצנעה. צלצלתי אתמול לידיד טוב שלי בסנדאי, שממנו לא שמעתי מאז ראשית הרעש. הוא הרגיע אותי ואמר שהכל בסדר, כל ידידינו בריאים ושלמים ורק מדי פעם יש הפסקות חשמל. רק בסוף הוא מילמל, כמתנצל, כי דודתו, שהתגוררה על שפת הים, עדיין נעדרת.

ברעידת האדמה, שהרסה את עיר הנמל קובה בינואר 1995 ניספו כ-6,000 בני אדם, רובם מבתים שקרסו בשכונות העוני. מושל המחוז שם היה אז פוליטיקאי מן המפלגה הסוציאליסטית, שהתנגד לקיומו של הצבא היפאני, הקרוי "חילות הגנה", ולפיכך לא מיהר להזמין אותו לעיר, למרות שאחת ההתמחויות של הצבא הזה היא חילוץ נפגעים. בזמן שהשלטונות התמהמהו בהגשת הסיוע, נחלצה היאקוזה, העולם התחתון של יפאן, לעזור לנפגעים.

קובה היא המרכז של ארגון הפשע הגדול ביותר ביפאן ואחד הגדולים ביותר בעולם, הקרוי ימאגוצ'י-גומי. ארגון זה מונה 55 אלף חברים קבועים ועוד כמספר הזה נספחים. קרוב למחצית אנשי היאקוזה ביפן שייכים לארגון הזה. ימאגוצ'י-גומי, כמו שאר ארגוני היאקוזה, עוסק בסחיטה מבתי שעשועים, הימורים, תעשיית המין, הברחת עובדים זרים וסחר בסמים. יש לו גם פעילויות חוקיות, כמו סווארות בנמלים, סחר בנדל"ן ועבודות קבלניות. בעקבות רעידת האדמה בקובה, שבה נפגעו גם אנשי יאקוזה, ארגן ימאגוצ'י-גומי במהירות פעולות חילוץ, חלוקת אוכל לנצרכים ואספקת שמיכות ואוהלים. בכך הוא הציג את הפנים היפות של היאקוזה, המתיימרת להיות המגינה של האיש הקטן מפני תאגידי הענק. בתור פעילים בתחומי הנדל"ן והבניין, אנשי היאקוזה גם הרוויחו מפעולות השיקום הנרחבות. לעומת זאת ברעש הנוכחי, שפקד את צפון-מזרח יפאן, היאקוזה לא הופיעה. העיר סנדאי אינה משמשת מרכז חשוב של היאקוזה והשלטונות, למודי הלקח, פעלו הפעם מהר. בניגוד לעבר, לא ניצב הפעם מושל סוציאליסטי בין "חילות ההגנה" וקורבנות האסון. הממשלה גייסה כ-100 אלף חיילים, שנשלחו מיד למשימות החילוץ והסיוע.

בניגוד לרעידת האדמה של קובה, בפעם הזאת רוב הקורבנות לא היו בעיר הגדולה סנדאי, אלא בסביבה הכפרית שלה ורובם מתו מטביעה בגל הענק, ששטף אותם, ולא מקריסת בניינים. האסון הגדול ביותר התרחש בעיירת החוף מינאמיסאנריקו, שם נסחפו למותם כ-10 אלפים אנשים. רובם לא הצליח להימלט בגלל הזמן הקצר בין רעידת האדמה להופעת הצונאמי ובגלל העובדה שרובם היו זקנים. יפאן היא כיום המדינה בעלת שעור הזקנים הגבוה ביותר בעולם, ובשעת חירום קשה לזקנים הללו להימלט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ