אירופה שוקלת מחדש שימוש באנרגיית גרעין

גרמניה תפעל לסגירת כורים אטומיים

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

מצב החירום שנוצר בסוף השבוע ביפאן בעקבות הנזק שגרם רעש האדמה לכורים גרעיניים, צפוי לדחוף מדינות אירופיות רבות לערוך בחינה נרחבת מחודשת בסוגיית בנייתם של כורים חדשים, או החלפת תחנות כוח הפועלות על דלק מאובנים בכורים גרעיניים, כדי להיאבק בתופעת שינויי האקלים.

על רקע התעמעמותו של זכרון אסון צ'רנוביל באוקראינה לפני 25 שנה, החלו ממשלות רבות ביבשת לגלות נכונות רבה יותר להשתמש באנרגיה גרעינית, או להגביר את השימוש בה. ההתלהבות מורגשת בעיקר במזרח אירופה, המבקשות להשתחרר מהתלות בנפט ובגז רוסי, או בתחנות כוח מזהמות הפועלות על פחם. ממשלות במזרח אירופה החלו לשפץ תחנות גרעיניות קיימות ולבנות תחנות חדשות.

המדינה הראשונה שבה כבר מורגש שינוי של ממש היא גרמניה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה אתמול כי החליטה להשעות תוכנית לא פופולרית לדחות את סגירת תחנות הכוח הגרעיניות של המדינה. "אנחנו נשעה לשלושה חודשים את ההחלטה להאריך את חייהן של תחנות הכוח הגרעיניות בגרמניה, שהתקבלה רק באחרונה", אמרה מרקל במסיבת עיתונאים, והוסיפה כי ייערכו בדיקות בטיחות "ללא מגבלות כלשהן".

בגרמניה, סוגיית הגרעין עומדת במרכז פולמוס, המסעיר את הרוחות כבר עשרות שנים. מסקרי דעת קהל עולה בקביעות ששיעור המתנגדים לשימוש בו מגיע ל-70%; בשבת האחרונה יצאו כ-40 אלף איש להפגין נגד מדיניות ממשלת אנגלה מרקל, התומכת בפיתוח כוח גרעיני, ליד הכור הסמוך לשטוטגרט.

הממשלה החליטה להמשיך להפעיל את תחנות הכוח הגרעיניות, המופעלות על ידי E.ON, RWE, EnBW ו-12 ,Vattenfall שנים מעבר לתאריך סגירתן המקורי, למרות המחאות שהתחוללו בגרמניה אפילו לפני רעידת האדמה והצונאמי ביפאן. מרקל אמרה כי תחנות כוח גרעיניות שהיו אמורות להיסגר בעוד שלושה חודשים לפני שהתקבלה ההחלטה להאריך את פעילותן, ייסגרו למרות הכל. היא לא ציינה באיזה תחנות כוח מדובר, אך מקור בקואליציה מסר שמדובר בשני הכורים הישנים ביותר.

בממשלת שווייץ הודיעו אתמול על השעיית תהליך מתן הרישיונות לבניית תחנות כוח גרעיניות חלופיות במדינה עד לאחר בדיקת אמצעי הבטיחות. דוריס לויתהרד, חברת המועצה הפדרלית והאחראית על משרד האנרגיה, קיבלה את ההחלטה בהקשר לשלוש תחנות הכוח החלופיות לאחר ישיבה של ראשי משרד האנרגיה והרשות לביקורת גרעינית.

מדינות מזרח אירופה כפולין, ליטא, בולגריה ורומניה, נבדלות בתגובתן לאסון ביפאן. פולין, המנסה לצמצם את תלותה ברוסיה, הגיבה באיפוק יחסי. "תחנות הכוח שלנו ייבנו על פי סטנדרטים בטיחותיים גבוהים", אמר ראש הממשלה, דונלד טוסק, שהוסיף: "אבל פולין אינה מדינה שבה יש פעילות סיסמית". בליטא, צ'כיה, סלובקיה ורומניה קידום התוכניות לפיתוח אנרגיה גרעינית מתעכב בעיקר בגלל אינטרסים של ביטחון לאומי, הקשורים לתחרות בין חברות רוסיות, צרפתיות ואמריקאיות, המעוניינות לבנות את הכורים.

בתוך כך, איטליה - שעד כה לא ייצרה אנרגיה גרעינית אך דנה באפשרות זו - הודיעה כי לא תשנה את תוכניותיה. בריטניה אמרה כי היא לומדת מלקחי הכור ביפאן על סוגיות בטיחות של כורים גרעיניים. "מוקדם מדי לומר מה המחיר ומה הן ההשלכות", אמר שר האנרגיה הבריטי כריס יוהן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ