יפאן: המשבר ההומניטרי מחריף; קושי בהעברת מזון לניצולים

ארבעה ימים אחרי רעידת האדמה, מיליונים מנותקים ממים וחשמל. פוחת הסיכוי למצוא ניצולים, וכוחות ההצלה מתקשים לפעול בגלל ההרס הרב ורעידות המשנה הנמשכות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ארבעה ימים לאחר פגיעת רעש האדמה וגלי הצונאמי בצפון מזרח האי המרכזי של יפאן, הונשו, פוחתים הסיכויים למצוא ניצולים. צוותי החילוץ וההצלה המקומיים, בסיוע כוחות בינלאומיים, סורקים את ערי החוף, אך מוצאים בעיקר גופות של קורבנות האסון.

גורמים רשמיים ביפאן העריכו אתמול כי האסון גבה את חייהם של יותר מעשרת אלפים בני אדם, אך גופות רבות עדיין לא אותרו. גורמים רשמיים דיווחו כי כאלפיים גופות נסחפו אתמול לחופי מחוז מיאגי, כאלף מהן לחופי עיר הנמל מינאמיסאנריקו, שנחרבה בצונאמי. אלפים מתושבי העיר עודם נעדרים. בעיר סנדאי נמצאו עוד כמאתיים עד שלוש מאות גופות.

ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן, אמר אתמול כי עד כה חולצו מבין ההריסות 15 אלף ניצולים. סוכנות התיירות היפאנית דיווחה כי טרם אותרו כ-2,500 תיירים שביקרו באזור שנפגע.

מי הים המציפים את הערים בקרבת החוף וההרס הרב מקשים על הניסיונות לאתר ניצולים, כמו גם על מציאת הגופות. כמו כן, מעריכים כי גלי הענק סחפו רבים ללב ים. רעידות משנה עדיין פוקדות את יפאן, ומעת לעת נשמעות אזעקות מתריעות מפני צונאמי. גם אלה משבשים ומעכבים את פעולות החילוץ.

עשרות צוותים מרחבי העולם באו לסייע לרשויות ביפאן. האו"ם שיגר ליפאן מומחים כדי לתאם בין צוותי הסיוע הרבים. ניו זילנד, שמתאוששת עדיין מרעש האדמה בכרייסטצ'רץ' לפני כשלושה שבועות, שלחה מחלצים, מזון ותרופות. נוסף על כוחות רבים, שלחה ארה"ב גם כלבי גישוש. גם סין שלחה סיוע, למרות המתיחות רבת השנים בין שתי המדינות.

בעיר סומה במחוז פוקושימה מתקשות הרשויות להתמודד עם מספר הגופות הרב. גורם רשמי סיפר לסוכנות הידיעות אי-פי כי המשרפה העירונית פועלת, אך יכולה לטפל רק ב-18 גופות ביום. לדבריו, ביקשה העיר עזרה מערים אחרות. בניסיון לזרז את ההלוויות ויתרה הממשלה על חוק המחייב קבלת אישור מהרשויות לפני קבורה או שריפת גופות, הנהוגה בידי רוב האנשים ביפאן.

ככל שנוקפות השעות, מחריף האסון ההומניטרי באזורים שנפגעו בצונאמי. מיליוני בני אדם מנותקים עדיין מחשמל וממים, וסובלים ממחסור חמור במזון. צירי התנועה הרבים שנפגעו ונסגרו מקשים על העברת מזון לאזור האסון. הטמפרטורות נמוכות מאוד ושלג ירד באזור, אך בשל היעדר החשמל אין אפשרות לחמם את הבתים. נהגים העידו כי המתינו שעות ארוכות בתחנות הדלק המעטות הפועלות באזור.

ממשלת יפאן שלחה סיוע באמצעות מסוקים לכ-450 אלף בני אדם שפונו ממחוז מיאגי וממחוזות סמוכים למקלטי חירום. השוהים במקלטים מקבלים הקצבה מינימלית של מזון ומי שתייה, וסופקו להם גם שמיכות.

בשל המשבר בתחנות הכוח הגרעיניות, היו אתמול הפסקות חשמל יזומות בבירה טוקיו ובשמונה מחוזות סמוכים אליה. הממשלה חילקה את האזורים האלה לחמש קבוצות, והפסיקה לסירוגין את אספקת החשמל בהם באופן מחזורי, בכל שלוש עד שש שעות. ממשלת יפאן ביקשה מהתושבים לחסוך באנרגיה ולהימנע מהפעלת מכשירי חשמל שאינם חיוניים.

אתמול נמשכו גם השיבושים הקשים בתחבורה הציבורית באזור האסון ובטוקיו. בחלק מהאזורים פעלו הרכבות במתכונת מצומצמת ואילו במקומות מסוימים הופסקה פעילותן לחלוטין. המחסור בחשמל והשיבושים בתנועת הרכבות צפויים להימשך לפחות עד סוף חודש אפריל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ