יוסי מלמן
אסף שטול-טראורינג
סוכנויות הידיעות, השתתפו בהכנת הידיעה:

החשש מאסון גרעיני וקרינה רדיואקטיבית ביפאן עולה לאחר שבשעות הבוקר המוקדמות ביפאן (שלישי) אירע פיצוץ נוסף בכור הרביעי בפוקושימה, ובמקום מתחוללת שריפה גדולה. רוחות שהחלו לנשב בלילה מעלות גם את החשש כי הקרינה הרדיואקטיבית תגיע עד טוקיו הבירה, בה חיים מעל 13 מיליון בני אדם.

הלילה נשא ראש ממשלת יפאן נאוטו קאן נאום מיוחד בו הודיע על פינוי נרחב יותר של תושבים מבתיהם בשל חשש מקרינה. "הקרינה מגיעה לרמות מסוכנות", אמר נאוטו, "התחלנו בפינוי האזרחים החיים ברדיוס של 20 ק"מ מהכור".

ראש הקבינט הביטחוני יוקיו אדנו הוסיף כי בנוסף על הפיצוץ בכור השני, כור מספר 4 שנסגר לפני רעידת האדמה ביום שישי התפוצץ ועולה בלהבות. חברת החשמל של טוקיו, אשר בבעלותה המתקנים הגרעיניים, פינתה את כל עובדיה בעקבות הפיצוצים האחרונים. אדנו מסר בהודעתו כי "רמת הקרינה הגיעה לדרגה בה היא עשויה לסכן חיי אדם". מדובר בקרינה הגדולה פי 160 מרמת הקרינה הממוצעת אליה נחשפים בני האדם בשנה.

פינוי התושבים החיים ברדיוס של 20 ק"מ מהכור כבר החל. על פי ההערכות, נכון לאתמול בערב לפחות 500 תושבים עוד נותרו באזור הכורים. ראש הקבינט קרא לכל אלו הגרים בין 20 ל-30 ק"מ מהכור להישאר לעת עתה בבתיהם.

במסיבת עיתונאים שערך לאחר הפיצוץ האחרון מנהל חברת החשמל של טוקיו, אמר כי הפיצוץ גרם לנזק במתקן מספר 2. "אנו ממשיכים להזרים מים אל המתקנים על מנת לצננם", אמר המנהל, "אך כל המפעילים שאינם מעורבים ישירות במהלך פונו מחשש לחייהם".

כור מספר 3 בסכנת התכה

אתמול החריף מצב החירום הגרעיני ביפאן, לאחר שנודע כי גם כור מספר 3 במתקן הגרעיני בפוקושימה נמצא בסכנת התכת ליבתו, וגובר החשש מפני אסון גרעיני. מוטות הדלק הגרעיניים בכור מספר 3 נחשפו לחלוטין פעמיים. באחת משתי הפעמים הם היו חשופים במשך שעתיים וחצי. על רקע זה גוברת האפשרות כי ליבת הכור תותך, ובכך מצטרף הכור אל כורים 1 ו-2 שנפגעו גם הם, מששת הכורים הנמצאים באתר.

הרס המבנה בא בעקבות פיצוץ מימני חזק שגרם לפציעתם של 11 בני אדם, אחד מהם קשה מאוד. הפיצוץ הורגש במרחק של כ-40 ק"מ וענן כבד של עשן סמיך היתמר ממנו לגובה רב ונראה למרחוק. צוותי הבטיחות של ששת הכורים ממשיכים תוך כדי כך במאמציהם הקדחתניים סביב השעון למנוע את התכת הליבות בשלושת הכורים והם מנסים לצנן אותם בעזרת מי ים הנשאבים ומוזרמים אליהם.

חברת החשמל של טוקיו מזהירה כי היא תתקשה למנוע את התכתו של כור מספר 3, אך יחד עם זאת היא שבה ואומרת כי רמת הקרינה שנמדדה באזור הכור היא עדיין בטווח המותר. דוברי החברה טוענים כפי שטענו בימים האחרונים לגבי שני הכורים הראשונים שנפגעו, כי המאטם - מעטפת הפלדה היצוקה והבטון המשוריין המגינים על ליבת הכור - יחזיקו מעמד. זאת, למרות שרוב המבנה החיצוני של כור מספר 3 נהרס.

השימוש במי ים נעשה בעקבות הפגיעות הקשות במערכות הקירור של הכורים שנפגעו כתוצאה מניתוק זרם החשמל ותקלות בגנרטורים החלופיים לשעת חירום שנפגעו בעקבות רעידות האדמה.

חיילים אמריקאים נחשפו לקרינה בלב ים

בתוך כך, דווח כי 17 אנשי צוות של נושאת המטוסים האמריקאית רונלד רייגן מטופלים לאחר שנחשפו לקרינה רדיואקטיבית. מדובר באנשי צוות של מסוקים שהוחשו לאזור האסון כדי לסייע לצוותי ההצלה של יפאן בטיפול בנפגעי אסון רעידת האדמה. עדיין לא ברור מה מצבם. עם זאת, נמסר כי ככל הנראה הם נחשפו למינון נמוך יחסית של רדיואקטיביות.

במהלך הטיפול הם הופשטו מבגדיהם, שהועברו להשמדה, וגם שלושת המסוקים שלהם עברו תהליך של טיהור מזיהום הקרינה. הם נפגעו כתוצאה מהפיצוץ שאירע בכור 3 ואשר שחרר לאוויר בתוך שעה כמות של חומר רדיואקטיבי השווה להתנדפות של חומר זה במשך שישה חודשים. 160 בני אדם לפחות נחשפו עקב הפיצוץ לכמות גדולה מן המותר של הקרינה.

בבתי החולים ובתחנות טיפול של עזרה ראשונה באזור, מאות נוספות של אזרחים עוברים בדיקות בעזרת מכשירי גייגר כדי לקבוע אם נפגעו מהקרינה. פרופסור עוזי אבן מאוניברסיטת תל אביב ואיש הוועדה לאנרגיה אטומית לשעבר, סבור כי הסכנה הגדולה ביותר אורבת דווקא מכור מספר 2. שלטונות יפאן החליטו לפני כמה חודשים להפעיל את תדלוקו בפלוטוניום ולא באורניום מועשר בדרגה נמוכה כמו בשאר הכורים.

לדברי פרופ' אבן, במקרה של התכת הכור הנזק האפשרי של פליטת פלוטוניום וחומרים אחרים שייפלטו כתוצאה מכך לאוויר גבוה בשיעור אלפי אחוזים יותר מאורניום. מזכיר ממשלת יפאן לעומת זאת, ממשיך לטעון כי על פי כל המידע והערכות המצב של המומחים שנמצאים בידיו, הרי המאטמים של הכורים שנפגעו יחזיקו מעמד ולא יאפשרו לחומרים הרדיואקטיביים להיפלט לאוויר בכמויות גדולות גם אם הליבות יותכו.

"ההחלטה לבנות כורים באזור - תמוהה"

הממשלה החלה לחלק אתמול כרבע מיליון גלולות יוד למתגוררים באזור הכורים בפוקושימה, כדי למנוע השפעות אפשריות של חשיפה לקרינה רדיואקטיבית.

לדברי הגיאולוג פרופסור שמוליק מרקו מהחוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב, על אף מוכנותה של יפאן לרעידות אדמה ולצונאמי, החלטתה להקים כורים גרעיניים באזורים מועדים לפורענות היא תמוהה. "פה הם פישלו. היפאנים בנו כור במקום שכל ילד יודע להגיד שצונאמי יפגע. כיוון שההיסטוריה של רעידות אדמה ביפאן היא פחות או יותר ידועה, ממש באזור הזה היה צפוי שתהיה רעידת אדמה".

פרופ' מרקו הוסיף: "היו שם רעידות אדמה ב-1498, אחר כך ב-1605, 1707 ו-1854. הגיאולוגים היפאנים יודעים שזה אזור מסוכן. אני שמעתי על זה מקולגות הרבה לפני הרעידה - אבל הגשר ביניהם לבין מקבלי ההחלטות האופרטיביות היה חסר". מרקו מסייג ומזכיר שהכורים נבנו לפני עשרות שנים, בעוד המחקרים שחשפו כי אירועי צונאמי התחרשו באזור זה בעבר נערכו רק בשנים האחרונות, "אבל לא צריך מחקר שיעיד על סכנה של צונאמי במקום הזה", הוא אומר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ