הישג נוסף לקדאפי: כבש עיירה נוספת במערב

חיילי המשטר התקרבו למעוז המורדים במזרח, ואז נהדפו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טוברוק (אי-פי ורויטרס). ארטילריה וטנקים של כוחות צבא שליט לוב מועמר קדאפי תקפו אתמול את מעוזי המורדים האחרונים במערב המדינה. לדברי תושבי זווארה, טנקים של קדאפי כבשו את העיירה, שבה 40 אלף תושבים. במזרח, לעומת זאת, הצליחו המורדים להאט את מתקפת צבא קדאפי.

העיר המרכזית האחרונה במערב לוב שעדיין בידי המורדים, מיסראתה, היתה נתונה שלשום ואתמול תחת אש כבדה. אולם למרות ההפצצה הקשה, העיר לא נכבשה, ונראה כי פעולות כוחות קדאפי נקלעו לקשיים. המורדים דיווחו אתמול על קרבות שפרצו בין כוחות קדאפי המכתרים את העיר, כפי הנראה משום שחלק מהחיילים סירבו להמשיך במתקפה.

עבד אל-פתח אחמד, בכיר בכוחות המורדים במיסראתה, אמר כי שמע ממורדים המוצבים קרוב לעמדות קדאפי, על כך שכמה מחיילי השליט ברחו לחורשות הסמוכות. "איש לא שמע מהם, איננו יודעים אם הם חיים או שהרגו אותם". תושבים אחרים בעיר אמרו כי עדיין לא ברור אם יש מרידה בשורות צבא קדאפי.

ניסיון המהפכה בלוב הפך למלחמה בשתי חזיתות לאורך חוף הים התיכון, שבו חיה רוב אוכלוסייתה של לוב. כרגע נראה כי התנופה בצד של קדאפי, אך כי כוחותיו אינם חזקים מספיק כדי להביס את המורדים. אפשרות זאת מעלה תרחיש של עימות מתמשך, על רקע המשך ההתלבטות של המערב אם להתערב בו או לא.

במזרח הצליחו בימים האחרונים כוחות המשטר להשתלט על מעוז אחר מעוז, תוך שהם משתמשים בירי מהאוויר, טנקים וספינות קרב. לפני כמה ימים נכבשה עיר הנמל ראס לנוף, ושלשום נכבשה ברגה ממזרחה לה. שתי הערים הן מרכזי נפט חשובים.

עם זאת, אחרי שברחו שלשום מהפצצה, הצליחו המורדים לחזור לברגה אתמול בשעות הערב, ולטענתם שבו עשרות חיילים מיחידת העילית של קדאפי, גדוד חמיס. דובר המורדים, עבד אל-בארי זוואי, מסר כי כ-2,000 מורדים, רובם חברי קומנדו שערקו לשורות האופוזיציה, השתלטו על רובע מגורים בברגה. חיילי קדאפי, לעומתם, הצליחו להחזיק במתקני נפט במרחק מה משם. מורדים עברו ברובעי המגורים וחיפשו אחר חיילים שנשארו במקום.

נראה כי מתקפת כוחות המשטר נפגעת בשל מחסור בכוח אדם: החיילים יכולים להבריח את המורדים בהפצצות, אך לא בהכרח להחזיק בשטח שכבשו. מנגד, המורדים סובלים ממחסור בנשק. כדי לקבל אספקה חדשה של נשק עליהם לנסוע לאורך כבישי המדבר השטוח, וכך לחשוף את עצמם להתקפות אוויריות.

המורדים חוזרים ומבקשים מהמערב להכריז על אזור אסור לטיסה בשמי לוב, כדי לעצור את כוחותיו האוויריים של קדאפי. עם זאת, מדינות המערב מתלבטות במשך שבועות על התגובה הראויה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ