הבורסה ביפאן קורסת; מאה אלף ילדים במקלטי חירום

מספר ההרוגים עשוי להיות גבוה בהרבה מ-10,000

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דנה הרמן (פאריס)

העולם מתחיל רק לאמוד את הנזקים בגוף וברכוש שנגרמו מרעידת האדמה ביפאן, ובינתיים, השווקים מתחילים להעריך אף הם את השינויים במפה הכלכלית. בטווח הקצר, הגיבו השווקים בנפילות חדות - של המניות, האג"ח והסחורות. הבולטת שבהן היא הנפילה הקשה בבורסות המניות.

יותר מחצי מיליון בני אדם שוהים במקלטי חירום בעקבות רעש האדמה והצונאמי. ארגון הצדקה הבריטי "הצילו את הילדים" מעריך כי כ-100 אלף ילדים נעקרו מבתיהם, מקצתם הופרדו ממשפחותיהם. מניין ההרוגים הרשמי באסון הגיע אמש ל-3,300, אך גורמים רשמיים מעריכים כי יותר מ-10,000 בני אדם נספו באסון. התקשורת ביפאן דיווחה אתמול כי ייתכן שמספר ההרוגים הסופי יהיה אף גבוה בהרבה. הערכה זו חוזקה על ידי בדיקה שערכה סוכנות הידיעות היפאנית קיודו בקרב גורמים רשמיים, שהעלתה כי מאז אסון לא נוצר קשר עם כ-30 אלף בני אדם. צוותי החילוץ הרבים ממשיכים לסרוק את ערי החוף ההרוסות, אך מוצאים בעיקר גופות. בינתיים, מחריף המחסור במוצרי יסוד, לא רק באזור האסון, אלא גם בבירה טוקיו.

שר החוץ של יפאן בא אתמול להשתתף בפסגת המדינות המתועשות, הג'י-8, בפאריס, שם הודה לקהילה הבינלאומית על הסיוע שהגישה ליפאן בעקבות רעידת האדמה, וביקש מהעולם "לשמור על קור רוח" בשעה שארצו מתמודדת עם המשבר. שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, קרא לנקוט צעדים לייצוב הכלכלה העולמית, ואמר כי אין אף מדינה שלא תושפע מהאירועים ביפאן. "אני מתייחס במיוחד לאיומים הכלכליים", אמר.

אתמול היה היום השלישי של מסחר לאחר רעידת האדמה והצונאמי שבא בעקבותיה, והירידות בו הן החריפות ביותר. בורסת טוקיו צנחה ב-11%, בהובלת מניות הקשורות לחשמל, אנרגיה ותעשייה כבדה שצנחו ביותר מ-20%. ירידות חדות נרשמו סביב העולם, כולל ישראל. באירופה, ירדו בורסות פרנקפורט, פאריס וציריך ביותר מ-2% בהובלת מניות יצרניות אנרגיה גרעינית, הנפגעות מהתדמית הרעה; מניות חברות ביטוח; ומניות המייצאות רבות ליפאן, כמו חברת היוקרה LVMH. בוול סטריט נרשמו ירידות של יותר מ-1%. הפעילות הכלכלית ביפאן צפויה להיפגע קשות בטווח הקצר, בו היא סובלת מהפסקות חשמל תדירות, ומפעלים רבים מושבתים בשל הפגיעה הפיזית. חברות זרות הוציאו עובדים מהמדינה. יפאן היא אחת היצואניות הבולטות בעולם של מכוניות, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה ומיכון תעשייתי. פגיעה בייצור התעשייתי עשויה להשפיע על ההיצע בשוקי העולם. בצעד יוצא דופן, שלח ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן, מסרון לטלפונים הניידים של כלל תושבי המדינה וביקש מהם לחסוך בצריכת החשמל. רבים נשמעו לקריאתו ולהפצרות החוזרות ונשנות של הרשויות. בטוקיו, למשל, לא הדליקו את האורות ברבים ממשרדי הממשלה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ