שריפה פרצה הלילה בכור בפוקושימה; בבוקר הורגשה רעידת אדמה

זמן קצר לאחר השריפה שפרצה בכור מס' 4, נמדדה עלייה חדה בקרינה באזור ועובדי המקום פונו לזמן קצר. רעידת אדמה בעוצמה 6.0 הורגשה במזרח המדינה

יוסי מלמן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
סוכנויות הידיעות

שריפה פרצה הלילה (רביעי) בכור מספר 4 שבפוקושימה, בצפון מזרח יפאן. זמן קצר לאחר פרוץ השריפה בכור, המרוחק כ-240 ק"מ מהבירה טוקיו, נמדדו רמות קרינה גבוהות בסביבת הכור. עובדי הכור, העוסקים בצינונו, הונחו לעזוב את האזור מחשש לחייהם. מאוחר יותר הוחזרו עובדי הכור למקום.

בשעות הבוקר (שעון ישראל) הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 6.0 בחופיה המזרחיים של יפאן. כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי בטוקיו הרעידה הורגשה היטב ובנייני מגורים "רקדו". ממשלת צרפת קראה הבוקר לאזרחיה לעזוב את הבירה היפאנית. על פי ההודעה, נקראו האזרחים לעזוב את המדינה או לנוע דרומה מטוקיו.

רמות מסוכנות של קרינה הובילו אתמול את רשויות יפאן להורות ל-140 אלף בני אדם, החיים במרחק 30 ק"מ מהכורים הגרעיניים שנפגעו ברעש האדמה של יום שישי, להישאר בבתים. אתמול לפנות בוקר אירע פיצוץ בכור שלישי בתחנת הכור הגרעינית בפוקושימה ושריפה פרצה באתר לאחסון פסולת רדיואקטיבית בכור רביעי במקום.

על רקע התגברות הביקורת ביפאן וברחבי העולם כלפי השלטונות שם, שבים וטוענים מומחי הבטיחות במדינה כי רמת הרדיואקטיביות ירדה אמש לעומת זו שנרשמה מוקדם יותר. ואולם, מומחים רבים בעולם סבורים כי שלטונות יפאן אינם מוסרים דיווחי אמת על האזור מוכה האסון ועל רמות הקרינה שנפלטו מהכורים בפוקושימה.

אתמול דווח כי רמה גבוהה מעל המותר של קרינה רדיואקטיבית נרשמה בעיר ולאדיווסטוק שבסיביר, במזרח רוסיה, השוכנת לחופי האוקיינוס השקט, כ-800 ק"מ מהכורים בפוקושימה דאיצ'י. במקביל, עקב משטר הרוחות, קרינה רדיואקטיבית נשבה גם לעבר טוקיו, וככל הנראה ענן הקרינה חלף מעליה. מומחים למזג אוויר העריכו אמש כי הרוחות השתנו והפיצו את הקרינה אל האוקיינוס השקט, הרחק מחופי יפאן ומזרח אסיה.

אתמול התרחש פיצוץ שלישי, עז, בכור 2. למעשה, בכך נפגעו שלושה מששת הכורים להפקת חשמל הנמצאים באתר, ושתפוקתם 4.7 מגוואט. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמרה כי יש סיכוי נמוך לפגיעה בליבת הכור. שלושת הכורים האחרים נסגרו לעבודות חזוקה ושיפוצים עוד לפני רעידת האדמה ביום שישי. השריפה באתר הפסולת הרדיואקטיבית הובילה לחשיפה של דלק גרעיני משומש לאוויר החיצוני. החברה המפעילה את המתקן פינתה מהמקום 700 מתוך 750 העובדים שניסו להשתלט על המתקן הגרעיני, מחשש לשלומם.

מזכיר ממשלת יפאן, יוקיו אדאנו, אמר אתמול כי יש סימנים שגם כורים 5 ו-6 מתחממים, אך נראה כי הם נמצאים בשליטה מלאה עדיין. הסכנה הגדולה ביותר נשקפת מכור 3, שעבר לפני כמה חודשים מתדלוק באורניום מועשר לפלוטוניום. סכנת הפלוטוניום, אם היא תתפזר באוויר, גדולה באלפי אחוזים מסכנות של אורניום מועשר, ששאר הכורים מופעלים ומתודלקים באמצעותו. אורך חייו של הפלוטוניום הוא 24 אלף שנים.

יפאן הכריזה אתמול על איסור טיסה באזור ברדיוס 30 קילומטר מהכורים. ההסבר שניתן לצעד הוא צמצום החשיפה לקרינה. אולם מומחים מדגישים כי לדעתם מדובר בתירוץ. הסבר נוסף הוא כי השלטונות שוקלים לפזר מים מן האוויר כדי לצנן את ליבות הכורים שהתחממו, ושבהן נמצאים מוטות הדלק. זאת, במקרה שניסיונות הצינון של הכורים באמצעות שאיבת מי ים לא יועילו. אולם מומחים סבורים כי הסיבה הנסתרת היא ניסיון של השלטונות למנוע בדיקה מן האוויר של ממדי האסון. בדיקות כאלה, של גורמים עצמאיים, יכולות אולי לספק מידע עדכני ומדויק יותר על ממדי הנזק שנגרם לכורים. שלטונות יפאן הם היחידים שמוסרים מידע על פעולתם, ואין מומחים עצמאיים או גורמים בלתי תלויים שמשתתפים בהערכות האלה. למעשה, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מקבלת את הדיווחים היפאניים כלשונם, ואינה מאתגרת אותם בהערכות משלה. משום כך קבעה סבא"א כי עוצמת הנזק שנגרמה לכורים היא ברמה 4 בסולם 7. רמה זו מוגדרת כ"מקומית בלבד". ואולם, מומחים בינלאומיים סבורים כי רמת הנזק גבוהה יותר, ויש שמעריכים אותה ב-5 או ב-6. רמת הקרינה שנקבעה לצ'רנוביל היתה 7. לעומת זאת, הרמה של הקרינה שנפלטה מהכור הגרעיני באי שלושת המיילים בפנסילבניה באסון ב-1979 היתה בין 3 ל-4.

ג'ון לארג', מהנדס גרעין עצמאי שעבד בעבר בשביל הוועדה לאנרגיה אטומית של בריטניה, הדגיש כי בגלל השליטה והפיקוח של יפאן על המידע, "אין שום אפשרות לקבוע את ההשפעה האמיתית של הקרינה שנפלטה כבר". הוא הוסיף "הפעולות של ממשלת יפאן סותרות לחלוטין את הדיבורים שלהם. הם פינו 180 אלף בני אדם, אך טוענים כי אין שום סכנת קרינה. ברור כי יש להם נתונים מדויקים על רמות הקרינה, אך הם אינם מוסרים אותן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ