יפאן: גוברת הביקורת על הממשלה המסתירה מידע; הציבור תולה תקוות במשטר הרוחות

רוח מערבית, שכולם מייחלים לה, תשיט את הענן הרדיואקטיבי לאוקיינוס השקט. רוח דרומית רצויה פחות

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

במאה ה-13 שלחו המונגולים צי אדיר כדי לכבוש את יפאן. זמן מה אחרי שהצי הזה הגיע לחופו של האי הדרומי קיושו והחיילים המונגולים ירדו לחוף והחלו להילחם בסמוראים, נשבה רוח טייפון חזקה, שריסקה את הצי המונגולי והצילה את יפאן. היפאנים קראו לרוח הזאת "רוח האלים" (קאמי-קאזה). במלחמת העולם השנייה, כאשר הצי האמריקאי התקרב לחופי יפאן, החלה המדינה להשתמש בטייסים מתאבדים, שכונו "קאמי-קאזה", שתפקידם היה להתרסק על אניות האויב. בפעם זאת רוח האלים לא עזרה ויפאן הובסה במלחמה. היום מקווים היפאנים כי הקאמי-קאזה יציל אותם שוב. מדובר ברוחות שנושבות מעל הכורים הגרעיניים שנפגעו בפוקושימה. רוח מערבית, שכולם מייחלים לה, תשיט את הענן הרדיואקטיבי לאוקיינוס השקט. רוח דרומית רצויה פחות, כי היא תסיט את הענן לאי הצפוני הוקאידו. אך מאחר שהאי הזה אינו מיושב ברובו, הנזק לא יהיה גדול. רוח מזרחית תהיה גרועה יותר, כי היא תשיט את הענן לאזורים מאוכלסים יותר לאורך החוף של ים יפאן ועלולה להנחיתו בקוריאה. התרחיש הגרוע ביותר הוא רוח צפונית, שתסיע את הענן הרדיואקטיבי למרכזי האוכלוסייה הגדולים סביב טוקיו, אוסאקה וקיוטו. בינתיים האלים משתפים פעולה ומעל פוקושימה נושבת רוח מערבית. כולם מייחלים שכיוון הרוח לא ישתנה כל עוד נפלט חומר רדיואקטיבי מהכורים.

היפאנים מתנהגים עדיין בסדר מופתי בתורים הארוכים למזון ולדלק ואין התפרעויות באזורי האסון. ואולם, הביקורת על הממשלה, לפיה היא אינה שולטת היטב במצב, ועל חברת החשמל, שכשלה בשמירת הבטיחות בכורים, הולכת וגוברת. ראש הממשלה נאוטו קאן, שכבר היה לא פופולרי לפני רעידת האדמה, ניסה לשפר את מעמדו על ידי ניהול יעיל של המשבר, אך הוא לא הצליח בכך. יש כיום באזורים רבים מחסור במים, במזון ובתרופות והפסקות החשמל היזומות גורמות לתוהו ובוהו בטוקיו ובערים אחרות. הממשלה עצמה כועסת על חברת החשמל. ראש הממשלה קאן תקף את התנהגותה הבלתי אחראית של החברה, שלא דאגה ליידע אותו בזמן על הפיצוץ האחרון בכור והיה עליו ללמוד על כך מן התקשורת.

עיקר הביקורת הציבורית מופנה כלפי הסתרת המידע. השלטונות אינם רוצים לעורר בהלה ולכן הם מרבים להרגיע, אך הציבור, שמרגיש שאין מגלים לו את כל האמת מסיבות פוליטיות או מסחריות, איבד את אמונו ברשויות. לחוסר האמון הזה שותף גם המושל של מחוז טוקיו, שינטארו אישיהארה, שהוא איש ימין ופוליטיקאי פופולרי ממפלגת האופוזיציה הליברל-דמוקרטית. אישיהארה אינו מאמין לדיווחים הרשמיים ולכן הורה להקים בבירה תחנת ניטור עירונית, שתפקידה לבדוק באופן עצמאי את רמת הקרינה.

הכעס על השלטונות ועל חברת החשמל מותיר מקום להערצה לאנשים מסוימים בתוך הארגונים הללו. כך למשל, הציבור משבח את מזכיר הממשלה יוקיאו אדאנו, שמופיע כמעט כל שעה בטלוויזיה להסביר, לייעץ ולנחם. תפקידו של מזכיר הממשלה ביפאן אינו דומה לזה שבישראל, כי שם הוא משמש שר חשוב בממשלה. אותו ציבור עצמו המבקר את ראש הממשלה, מהלל את מזכיר הממשלה הממלא את תפקידו במסירות בלתי נלאית. הציוץ הפופולרי כיום בטוויטר ביפאן, המשקף את הדאגה לבריאותו של מזכיר הממשלה, היא "אדאנו לך לישון!". דבר דומה קורה בביקורת על חברת החשמל. הציבור מבקר קשות את המנהלים שלה, שמתוך רצון להגדיל את רווחיהם הקריבו את הבטיחות, אך הוא מהלל את המהנדסים והטכנאים שלה, העובדים יומם וליל כדי לתקן את הליקויים בכורים, לכבות את האש ולצנן את המוטות. למהנדסים וטכנאים אלה ברור שבמעשיהם הם גוזרים על עצמם עונש מוות או מחלות סרטן קשות, אך הדבר אינו מרתיע אותם ממילוי מסור של חובתם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ