ממשלת ניו זילנד תפעל לכך שבתוך 14 שנים המדינה תהיה נקייה מסיגריות

הממשלה התחייבה לפעול לכך שעד 2025 אחוז המעשנים בה יהיה קרוב לאפס והמדינה תהיה נקייה מעשן סיגריות

דיוויד בארבר, לינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד בארבר, לינגטון

ממשלת ניו זילנד, מדינה שבה כמעט אחד מכל ארבעה מבוגרים מעשן, התחייבה השבוע לפעול לכך שבעוד 14 שנים תהיה ניו זילנד נקייה מעשן סיגריות. עם זאת פעילים נגד עישון אומרים שאינם צופים איסור בחוק לעשן אלא מקווים ליצור סביבה שבה המנהג הזה פשוט יעבור מן העולם.

שרת הבריאות טריאנה טוריה, מבני המאורים ילידי ניו זילנד - שהם קבוצת המעשנים הגדולה במדינה - שיבחה את הודעת הממשלה ואמרה שזהו ציון דרך במאבק נגד "האיום של מוות ומחלות כתוצאה משימוש בטבק, שזה שנים רבות פוגעים כמעט בכל בית בניו זילנד". לדבריה, "מדובר בחיזוק הזהות שלנו כאומה ובהגדרת המקום שאנחנו נותנים לטבק למלא בחיי המדינה הזו". היא הדגישה כי "זה לא דבר שאנחנו מתכוונים להשאיר בידי תעשיית הטבק".

חברי הפרלמנט שעמדו בראש הקמפיין נגד העישון שייכים לבני המאורים, שלפי נתוני משרד הבריאות, 45% מהם מעשנים. בעקבות בדיקה מקיפה שנערכה בשנה שעברה, קראו חברי פרלמנט אלה לנקוט צעדים שיאפשרו להכריז על הפיכת המדינה לנקייה מעשן סיגריות עד 2025.

הממשלה בראשות ג'ון קי אישרה את היעד, אף שקי הודה בפומבי כי "יהיה קשה ביותר ליישמו". לדבריו, מדיניות הממשלה היא להמשיך להעלות את מחיר הסיגריות ומוצרי הטבק, צעד שהוכיח עצמו כגורם מרתיע אצל צעירים בגילים 15-19, שהם הקבוצה הגדולה ביותר של מעשנים.

בניו זילנד, כוח המשיכה החזק של הטבק אצל בני עשרה מורגש במיוחד בקרב המאורים - שהם 15% מהאוכלוסייה - זאת למרות שורה של צעדי חקיקה שננקטו להגבלת העישון, שלדברי גורמים רשמיים גורם למותם של 5,000 ניו זילנדים בשנה.

מ-2004 נאסר העישון בניו זילנד בכל מקומות העבודה במדינה ובהם בתי קפה, ברים ומסעדות. החל מלפני שלוש שנים נדרשים יצרני הסיגריות להציג על החפיסות תיאור גרפי של המחלות הנגרמות כתוצאה מעישון. עוד הודיעה הממשלה כי בהמשך השנה תחוקק חוק שיאסור על חנויות להציג בגלוי סיגריות ומוצרי טבק.

"יש עוד כל כך הרבה דברים לעשות, אבל אני משוכנעת יותר מאי פעם בעבר שנוכל להגשים את היעד של הפיכת ניו זילנד למדינה נקייה מטבק", אמרה טוריה. גם מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן במדינה, דלתון קלי, בירך על היוזמה: "ניו זילנד תוכל להנהיג את העולם על ידי כך שתתחייב להפוך עד 2025 למדינה נקייה מעישון", אמר. עם זאת יש מי שתוהה לגבי משמעות הצירוף "נקייה מעישון".

ארגון השדולה Smoke Free Coalition אומר כי מעולם לא שם לו למטרה לאסור על עישון, או להגדירו כמעשה לא חוקי. הארגון טוען כי משמעות הצעדים היא "ששיעורי העישון יצומצמו קרוב ככל האפשר לאפס. זאת בעזרת מאמצים משותפים של הממשלה והקהילה האחראית על פיקוח על טבק, הפועלת בשיתוף עם הממשלה להפיכת היעד למציאות".

הארגון הציע לנהל קמפיין מקיף לעידוד חיים ללא עשן סיגריות. זאת במקביל לצעדים ממשלתיים לצמצום אספקת הטבק, פיקוח על תנועותיו בשוק, העלאת מחירו לרמות שיקשו על צרכניו לרכשו, ומימון שירותים ומוצרים התומכים בהפסקת עישון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ