התקשורת ביפאן מתמקדת בתקווה ולא מראה גופות

עיתונאים יפאנים בישראל דואגים

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

דייסוקה איג'ימה, כתב ערוץ הטלוויזיה היפאני הציבורי NHK בירושלים, כיכב בשבועות האחרונים במהדורות החדשות בארצו. איג'ימה דיווח על ההפיכה במצרים, ההפגנות בלוב והתפתחויות הפוליטיות בישראל. ואולם, אסון הצונאמי שהתרחש ביפאן בסוף השבוע האחרון הפך אותו למחוסר עבודה. "בימים האחרונים אני בעיקר צופה בשידורים מהבית ומתקשה להאמין", אמר אתמול ל"הארץ".

איג'ימה שוהה בישראל ארבע שנים, ולמד להכיר היטב את התקשורת הישראלית. לדבריו, הסיקור היפאני מתאפיין במתינות ואיפוק בהשוואה לסיקור הישראלי של אסונות. "בתקשורת היפאנית לא מראים תצלומים של גופות, הן מתוך כבוד למתים והן מתחושת אחריות כלפי הצופים".

לדברי מישיו אינואה, כתב העיתון Asahi Shimbun במזרח-התיכון, גם בעיתונו בחירת התמונות שונה מזו הנהוגה בעיתונים בישראל ובמדינות אחרות. "אנחנו תמיד נעדיף תמונה טובה של מאמצי החילוץ או של בני אדם העוזרים זה לזה", אמר. "אנחנו לא מסתירים מידע מהקוראים, ומדווחים על כל מה שקורה, אבל יש לנו תחושה של אחריות כלפי הקוראים. אנחנו מנסים לחזק אותם ולתת להם תקווה בימים הקשים האלה".

לדברי איג'ימה, שידורי הטלוויזיה בחצי השעה הראשונה לאחר רעידת האדמה הצילו את חייהם של אלפי צופים. "בין רעידת האדמה לצונאמי חלפו שלושים דקות. אנחנו פתחנו במשדר מיוחד פחות מדקה לאחר רעידת האדמה, וקראנו לאזרחים באזור החוף לעזוב את ביתם ולנוע למקומות גבוהים". אם יש נושא שמצליח לעורר נימה של בהלה בדיווחים המאופקים, זהו המשבר בתחנות הכוח הגרעיניות שנפגעו מהצונאמי. "הענן הרדיואקטיבי מהצפון כבר מגיע לפאתי טוקיו. במצב זה קשה לשמור על קור-רוח, במיוחד לאור ההיסטוריה של יפאן", כך אומר יוג'י הונאוקה, כתב העיתון Mainichi בירושלים. הונאוקה מאמין שהאסון יעורר ביפאן דיון ציבורי עז על השימוש הנרחב בתחנות כוח גרעיניות. "אחרי שתסתיים אווירת המשבר, ויתחיל תהליך השיקום, נצטרך לשאול הרבה שאלות קשות בסוגיה זו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ