מסוקים ממטירים מים בפוקושימה, אך הלחץ בכור שב לעלות

מסוקים של צבא יפאן שפכו הלילה טונות של מי ים על כור מס' 3 במטרה לקררו, אולם הלחץ בכור שב לעלות. אובמה שוחח עם ראש ממשלת יפאן והציע סיוע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

החברה שמפעילה את כור מספר 3 בפוקושימה הודיעה הלילה (חמישי) כי הלחץ בכור שב לעלות. זאת, על אף העובדה שמסוקים של צבא יפאן שפכו הלילה טונות של מי ים על הכור, המכיל פלוטוניום ואורניום, במטרה לקררו. ובתוך כך, סוכנות הידיעות היפאנית דיווחה כי ייתכן שאחר הצהריים תחודש חלקית אספקת החשמל לתחנת הכוח הגרעינית, ותאפשר את הפעלת משאבות המים לצינון הכורים.

ובתוך כך, משרד החוץ האמריקאי הודיע הלילה כי הממשל אישר לבני משפחות של דיפלומטים לעזוב את יפאן אם הם רוצים בכך. ארה"ב תוציא מטוס מיוחד לטוקיו שיסייע בהחזרת אזרחים אמריקאים לביתם. נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן, והציע לו סיוע בהתמודדות עם המשבר. שני המנהגים שוחחו גם על הצעדים בהם נוקטת ארה"ב כדי להבטיח את ביטחון אזרחיה ביפאן.

ראש הוועדה לניטור הגרעין בארה"ב אמר אתמול כי אזלו המים מאחת הבריכות שבהן מאחסנים מוטות דלק משומשים במתקן הגרעיני בפוקושימה ביפאן. אם אכן אזלו המים, פירוש הדבר שמוטות הדלק אינם מקוררים ובסופו של דבר יעברו התכה. כמו כן, המעטפת של המוטות עשויה להתלקח - מה שיביא לפיזור של חומר רדיואקטיבי על פני שטח גדול.

מנגד, הסוכנות לבטיחות הגרעין ביפאן וכן חברת טוקיו אלקטריק פאוור, המפעילה את הכור, טענו כי מצב הבריכה בכור 4 יציב. במקביל, חברת טוקיו אלקטריק פאוור הודיעה כי החברה עומדת להשלים את הקמתו של קו חשמל חדש למתקן, שינוסה מוקדם ככל הניתן. הפעלתו של קו החשמל תחדש את פעולתן של המשאבות המספקות באופן סדיר את מי הקירור לכורים. עם זאת, הדובר לא מסר מתי צפויה הפעלתו של הקו החדש.

חשש שיפאן איבדה שליטה על הכורים בפוקושימה

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות היפאנית כי ראש ממשלת יפאן התפרץ בסערה לישיבה של הנהלת חברת החשמל של טוקיו, האחראית על הכורים הגרעיניים בפוקושימה העולים באש, ושאל בזעם "מה לעזאזל קורה שם?". דברי קאן מעידים כי החברה המפעילה את הכורים איבדה למעשה שליטה על המצב וסכנת הקרינה הרדיואקטיבית הנפלטת מהכורים הולכת ומתעצמת. זעמו של ראש הממשלה נבע משום שלא קיבל עדכון על התפוצצות נוספת שאירעה באחד מששת הכורים. הדיווח על הפיצוץ שודר בטלוויזיה, ואילו משרד ראש הממשלה לא קיבל שום מידע בנושא.

נאוטו קאן הודיע אחר כך, כשהוא לבוש במדים הכחולים של צוותי החירום וההצלה, כי הוא נוטל פיקוד על ניהול המשבר. "אנו עושים כל מה שאנחנו יכולים", אמר, אולם הוסיף כי הוא מודה שהמצב הוא קשה על רקע של התגברות הקרינה מהכורים.

אתמול דיווח מזכיר הממשלה, יוקיו אדאנו, המשמש מתדרך הלאומי, כי רמות הקרינה משתנות משעה לשעה וערכי הקרינה גבוהים מהמותר ומסוכנים. הודעתו זו באה על רקע שריפה ועשן כבד שהיתמר אתמול מהכור הרביעי. כתוצאה מרמות הקרינה האלה נתקבלה הוראה, לפנות את עובדי החירום וההצלה מאיזור הכור, כך שלמעשה אין עוד מי שיטפל בו.

בפועל, ארבעה מששת הכורים נפגעו. חמור במיוחד מצבו של כור מספר 3 המתודלק בפלוטוניום. נראה כי המאטם השומר על הליבה קרס לחלוטין והלחץ האטמוספרי הולך ויורד. דבר זה עלול להוביל להתכת הליבה, אולם ייתכן שהיא כבר הותכה. כתוצאה מכך נפלטים גזים רעילים וחומרים רדיואקטיביים לאטמוספרה. זאת, יום לאחר שדווח על פגיעה חמורה בכור מס' 2. בנוסף לכל אלה, נראה כי הניסיונות של צוותי ההצלה, לקרר את הליבות של הכורים האחרים על ידי הזרמת מי ים, נכשלו גם הם, ומוטות הדלק ממשיכים להתחמם. במקביל, ראש הוועדה לניטור הגרעין בארה"ב, גרגורי יצ'קו, אמר אתמול כי המים מאחת הבריכות שבהן מאחסנים מוטות דלק משומשים בכור התאדו לחלוטין. ואולם, הרשויות ביפאן הכחישו את הדברים.

חברת החשמל של יפאן ממשיכה למסור מידע מקוטע ונראה כי הדבר מעיד על ניסיונות טשטוש והסתרת האמת. לדברי פרופ' ויליאם לורנס, מומחה לבטיחות גרעינית מאוניברסיטת מרכז לנקשיר, "דיווחי הרשויות ביפאן אינם ברורים. לא היה צריך להיגרם נזק למוטות הדלק". הוא הדגיש בהתייחסו לעובדה כי מוטות הדלק היו אמורים להיות מאוחסנים במתקן אחסון עם בריכת מים, שאמור היה לצנן אותם.

ממשלת יפאן ממשיכה לבקש מהתושבים שלא לצאת לרחובות ולסגור את החלונות. עד כה, לא ברור מהן רמות הקרינה שנמדדות, זאת משום שיפאן אינה מדווחת על כך. שלשום דווח כי רמת הקרינה הגיעה ל-400 מיליסיוורט, שהיא רמה גבוהה ביותר וחורגת מהרמה המותרת. ואולם, מומחים סבורים כי חשיפה לרמה זו לפרק זמן קצר של עד שעה, אינה יכולה לגרום לנזק משמעותי לבריאות. עם זאת, על פי אמות המידה של ארגון הבריאות העולמי, בני האדם אמורים להיחשף לרמה של שלושה מיליסיוורט בשנה.

נראה כי אחת הסיבות לאי הוודאות נובעת מכך כי ייתכן שמוטות הדלק שהועברו לבריכת האחסון משלושת הכורים שנסגרו עוד לפני רעידת האדמה לשם עבודות תחזוקה, אוחסנו בצפיפות רבה מן המותר ובניגוד לנהלים. כתוצאה מכך הם התחממו ופולטים גם הם קרינה. בנוסף, מומחים מעריכים כי בתרחיש הגרוע ביותר של חזרה על צ'רנוביל עקב משטר הרוחות, ענני הנשורת הרדיואקטיבית יפגעו בעיקר ביפאן, אולם לא יינשאו למחוזות אחרים מחוץ לגבולות המדינה.

בנוסף, ממסמכים שהודלפו באתר ויקיליקס עולה כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הזהירה את יפאן לפני יותר משנתיים כי תחנות הכוח הגרעיניות שלה לא יוכלו לעמוד ברעידות אדמה חזקות. בכיר בסבא"א אמר בדצמבר 2008 כי כללי הבטיחות ביפאן מיושנים, וכי רעידות אדמה חזקות עלולות להוות "בעיה חמורה" בתחנות כוח גרעיניות. הממשלה הגיבה לאזהרות בבניית מרכז לטיפול במצבי חירום במתקן בפוקושימה, אך מרכז זה תוכנן לעמוד רק ברעידות אדמה בעוצמה לא גבוהה מ-7 בסולם ריכטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ